Kako ravnati v primeru, ko je delavec že zaposlen pri delodajalcu za nedoločen čas, pogodbeni stranki pa želita dogovoriti spremembe le začasno za določen čas in ne za stalno?
Objavljeno v: Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti RS
Avtor: Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti RS
Odgovor na vprašanje je povzet iz spletne strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti RS, področje Delovna razmerja – Vodnik po pravicah iz delovnega razmerja – Sprememba ali sklenitev nove pogodbe in suspenz pogodbe:
Kako ravnati v primeru, ko je delavec že zaposlen pri delodajalcu za nedoločen čas, pogodbeni stranki pa želita dogovoriti spremembe le začasno za določen čas in ne za stalno?
Ena od novosti zakona se nanaša tudi na ureditev te situacije. V praksi se pogosto dogodi, da želita delavec in delodajalec, ki že imata sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za nedoločen čas, spremeniti delovno mesto (na primer zaradi nadomeščanja začasno odsotnega delavca, za opravljanje vodilnega dela idr.) ali druge pogoje dela, za katere zakon predvideva sklenitev nove pogodbe o zaposlitvi, te spremembe pa bi želela dogovoriti le začasno za določen čas, ne pa za stalno. V tem primeru se sklene nova pogodba o zaposlitvi za določen čas (npr. za opravljanje vodilnega dela ali v vseh drugih primerih, ko je pogodba za določen čas po zakonu dovoljena, razen v primerih tujca, sezonskega dela, dela v prilagoditvenem obdobju, javnih del in APZ ter predaje dela), v času opravljanja dela po pogodbi za določen čas pa mirujejo pravice in obveznosti iz pogodbe o zaposlitvi za nedoločen čas. Pogodba o zaposlitvi za nedoločen čas »oživi« po izteku veljavnosti pogodbe za določen čas. Na ta način pogodbeni stranki dosežeta, da so spremenjeni pogoji dela določeni le za določen čas, po izteku določenega časa, pa se med njima zopet začnejo uresničevati medsebojne pravice in obveznosti po prvotni pogodbi za nedoločen čas. Ta institut se v praksi pogosto uporablja v primeru sklepanja pogodbe o zaposlitvi z vodilnimi in vodstvenimi delavci za čas mandata ter v drugih primerih začasne spremembe delovnega mesta. Če gre za kratkotrajnejšo spremembo delovnega mesta in so izpolnjeni tudi drugi zakonski pogoji, pa lahko delodajalec namesto sklenitve nove pogodbe zgolj enostransko odredi delavcu opravljanje drugega dela (glej odgovor glede obveznosti opravljanja drugega dela v tretjem poglavju).