Želite več pojasnil o spodnji temi?

Poglejte sorodne vsebine. Kliknite na stransko navigacijo.

Izberi paket

Kdaj delavcu pripada odpravnina ob upokojitvi? Koliko znaša?

GOSPODARSTVO&JAVNI SEKTOR DOHODNINA IN DELOVNA RAZMERJA -

Objavljeno v:

Avtor:

Odgovor na vprašanje je povzet iz spletne strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti RS, področje Delovna razmerja – Vodnik po pravicah iz delovnega razmerja – Plačilo za delo – Plača in drugi prejemki z delovnega razmerja:

Kdaj delavcu pripada odpravnina ob upokojitvi? Koliko znaša?

Če se delavec upokoji, mu ob prenehanju pogodbe o zaposlitvi pripada odpravnina, vendar le pod pogojem, če je bil pri delodajalcu zaposlen najmanj pet let. Višina odpravnine ob upokojitvi znaša dve povprečni mesečni plači v Republiki Sloveniji za pretekle tri mesece oziroma dve povprečni mesečni plači delavca za pretekle tri mesece, če je to za delavca ugodneje. Zakon o delovnih razmerjih v zvezi s pravico do odpravnine dopušča, da se s kolektivno pogodbo dejavnosti uredi tudi drugače (torej lahko tudi manj ugodno od zakonske ureditve, seveda pa se lahko uredi tudi bolj ugodno glede na zakon).

Delavec, ki dela krajši delovni čas, ima v primeru upokojitve pravico do odpravnine (seveda pod pogojem, če je bil pri delodajalcu zaposlen najmanj pet let) v višini, ki je sorazmerna delovnemu času, za katerega je bila sklenjena pogodba o zaposlitvi. Ta posebnost ne velja v primerih, ko delavec dela krajši delovni čas v skladu s predpisi o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, predpisi o zdravstvenem zavarovanju ali predpisi o materinskem, očetovskem in starševskem dopustu; v teh primerih ima pravico do celotnega zneska odpravnine.

Če se delavec delno upokoji (in je bil pri delodajalcu zaposlen najmanj pet let), ima pri delodajalcu, pri katerem mu je prenehala pogodba o zaposlitvi in je sklenil novo za krajši delovni čas, pravico do odpravnine ob upokojitvi v sorazmernem delu.

Če se delavec po upokojitvi ponovno zaposli in nato čez čas spet upokoji, ob prenehanju te pogodbe o zaposlitvi nima pravice do odpravnine ob upokojitvi (ne glede na to, ali se je po upokojitvi ponovno zaposlil s polnim ali s krajšim delovnim časom, ali se je kasneje upokojil v celoti ali le delno). To je izraz načela, da vsakomur pripada največ ena odpravnina ob upokojitvi.

Delavec ni upravičen do odpravnine ob upokojitvi, če ima pravico do odpravnine po 108. členu Zakona o delovnih razmerjih in če je delodajalec zanj financiral dokup pokojninske dobe. Delavec je upravičen do izplačila razlike, če je znesek odpravnine po 108. členu oziroma znesek za dokup pokojninske dobe nižji od zneska odpravnine ob upokojitvi.

Povezane vsebine

Zastavite nam vprašanje

Vprašanja so na voljo le prijavljenim uporabnikom.
Napaka pri pošiljanju vprašanja.
Vprašanje lahko zastavijo samo prijavljeni uporabniki.
Vprašanje je prekratko.
Obogatite vprašanje z dodatnimi informacijami. Hvala!
Presegli ste kvoto vprašanj.
V trenutnem naročniškem obdobju ste porabili vsa vprašanja. Za dodatno svetovanje nas kontaktirajte.
Pri svetovanju zagotavljamo diskretnost in anonimnost.
Zahvaljujemo se za poslano vprašanje.
Potrudili se bomo, da vam odgovorimo čimprej!