Ali me lahko delodajalec, če nima dela zame, napoti na čakanje na delo doma? Do kakšnega nadomestila sem v tem primeru upravičen?
Objavljeno v: Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti RS
Avtor: Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti RS
Odgovor na vprašanje je povzet iz spletne strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti RS, področje Delovna razmerja – Vodnik po pravicah iz delovnega razmerja – Plačilo za delo – Nadomestilo plače:
Ali me lahko delodajalec, če nima dela zame, napoti na čakanje na delo doma? Do kakšnega nadomestila sem v tem primeru upravičen?
Da, delodajalec lahko delavce, ki jim zaradi poslovnih razlogov začasno ne more zagotavljati dela (t.i. začasno presežni delavci), napoti na čakanje na delo doma in jim v tem času plačuje 80% nadomestilo plače. Vendar pa morajo biti za to izpolnjeni predpisani pogoji:
- Zakon o delovnih razmerjih dopušča uporabo tega instituta začasno, najdlje za čas šestih mesecev v posameznem koledarskem letu,
- institut čakanja na delo doma mora biti uporabljen z namenom ohranitve zaposlitve,
- delodajalec mora pisno napotiti delavca na čakanje na delo doma (pisna napotitev se lahko opravi po elektronski poti na elektronski naslov delavca, ki ga zagotavlja in uporabo nalaga delodajalec).
Pri ugotavljanju, ali je podan poslovni razlog, ki delodajalca upravičuje, da uporabi ta institut, je treba izhajati iz opredelitve poslovnega razloga v okviru določb o redni odpovedi s strani delodajalca in to opredelitev uporabiti smiselno – upoštevajoč začasnost – tudi pri institutu čakanja na delo doma.
Delavec ima ves čas čakanja na delo doma dolžnost, da se odzove na morebitni poziv delodajalca na način in pod pogoji, kot izhaja iz pisne napotitve. Okoliščine se namreč lahko spremenijo, in če se po napotitvi na čakanje spet pojavi potreba po delu delavca, ga bo seveda delodajalec pozval nazaj na delo, delavec pa se bo moral odzvati.
Prav tako se je delavec v času čakanja na delo dolžan izobraževati; če ga delodajalec napoti na izobraževanje. V tem primeru ima pravico do povračila stroškov v zvezi z delom.
Posebni režim za čakanje na delo doma in 80% nadomestilo plače v tem času veljata le, če so izpolnjeni vsi predpisani pogoji za uporabo tega instituta, v nasprotnem primeru (npr. presežena časovna omejitev šestih mesecev na leto, ni ustrezne pisne odreditve) pa mora delodajalec tudi za delavce, ki ostanejo doma, ker jim ne more zagotavljati dela in torej ne delajo iz razlogov na strani delodajalca, uporabiti splošno pravilo o 100% nadomestilu plače. Delodajalec ima seveda na voljo tudi redno odpoved iz poslovnega razloga, če so podani vsi predpisani pogoji zanjo.