V katerih primerih lahko delodajalec napoti delavca na delo v tujino? Ali mora biti takšna možnost dogovorjena že v pogodbi o zaposlitvi? Kdaj lahko delavec tako napotitev odkloni?
Objavljeno v: Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti RS
Avtor: Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti RS
Odgovor na vprašanje je povzet iz spletne strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti RS, področje Delovna razmerja – Vodnik po pravicah iz delovnega razmerja – Opravljanje dela v tujini in položaj delavcev, napotenih na delo v Slovenijo:
V katerih primerih lahko delodajalec napoti delavca na delo v tujino? Ali mora biti takšna možnost dogovorjena že v pogodbi o zaposlitvi? Kdaj lahko delavec tako napotitev odkloni?
Delodajalec lahko delavca napoti na delo v tujino samo v primeru, če je bila takšna možnost vnaprej predvidena v pogodbi o zaposlitvi. Če v dosedanji pogodbi o zaposlitvi takšna možnost ni dogovorjena, lahko do napotitve pride le, če pogodbeni stranki sklenete novo pogodbo o zaposlitvi, ki takšno določbo vsebuje, in ureja tudi druga vprašanja v zvezi z napotitvijo na delo v tujino. Takšna pogodba se lahko sklene za čas dokončanja projekta oziroma za čas dokončanja dela, ki ga napoteni delavec opravlja v tujini. Tudi če je bila možnost napotitve na delo v tujino s pogodbo o zaposlitvi določena, lahko delavec ob obstoju določenih upravičenih razlogov napotitev v tujino odkloni. Ti razlogi so nosečnost, varstvo otroka do 7 let starosti, vzgoja in varstvo otroka do 15 leta starosti, če delavec sam živi z otrokom, invalidnost, zdravstveni razlogi, pa tudi drugi razlogi, določeni s pogodbo o zaposlitvi oziroma s kolektivno pogodbo. Po novem zakon izrecno še določa, da mora delodajalec po prenehanju opravljanja dela v tujini, delavcu zagotoviti tudi vrnitev v Slovenijo.