Iz spletne strani Finančne uprave RS so povzeti odgovori na vprašanja iz področja Carina – Carinska vrednost (marec 2015):
1. Blago bom uvozil iz Amerike. Zanima me, kateri menjalni tečaj se bo uporabil za preračun vrednosti blaga iz USD v EUR. (1. 3. 2015)
2. Ali zajema carinska vrednost samo vrednost blaga? (1. 3. 2015)
3. Ali se v primeru, ko mi prodajalec ponudi popust, v carinsko vrednost vključi vrednost blaga s popustom ali brez popusta? (1. 3. 2015)
Vprašanje 1: Blago bom uvozil iz Amerike. Zanima me, kateri menjalni tečaj se bo uporabil za preračun vrednosti blaga iz USD v EUR. (1. 3. 2015)
Odgovor
Za preračun vrednosti blaga iz druge valute v EUR se upošteva srednji tečaj Banke Slovenije, ki velja predzadnjo sredo v preteklem mesecu in je zabeležen in javno objavljen na ta ali naslednji dan. Zaradi valutnih nihanj se menjalni tečaji preverijo vsako sredo v mesecu s tečajno listo, objavljeno predzadnjo sredo preteklega meseca. Če se v primerjalnem obdobju posamezna valuta spremeni za pet ali več odstotkov, se spremenjeni valutni tečaj vnese v mesečno tečajno listo. Menjalni tečaji za preračun vrednosti blaga v EUR so objavljeni pod naslovom Tečajne liste.
Vprašanje 2: Ali zajema carinska vrednost samo vrednost blaga? (1. 3. 2015)
Odgovor
Carinska vrednost zajema vrednost uvoženega blaga in nekatere stroške, nastale pred vnosom blaga na območje EU, na primer stroške prevoza, zavarovanja, embaliranja. Carinska vrednost pa med drugim ne zajema uvoznih dajatev ali drugih dajatev, ki jih je treba v EU plačati zaradi izvoza ali prodaje blaga, kadar so izkazani ločeno od prevoznih stroškov, stroškov natovarjanja in manipulativnih stroškov, povezanih s prevozom uvoženega blaga in nastalih na območju EU.
Vprašanje 3: Ali se v primeru, ko mi prodajalec ponudi popust, v carinsko vrednost vključi vrednost blaga s popustom ali brez popusta? (1. 3. 2015)
Odgovor
Praviloma se popusti upoštevajo pri izračunu carinske vrednosti. Vendar obstajajo pogoji, ki jih mora kupec izpolniti, da se pri izračunu carinske vrednosti upošteva popust.
Podrobneje
Popust je znižanje cene po ceniku za blago ali storitve, odobreno za določene stranke v določenih okoliščinah in v določenem času. Popust je izražen bodisi kot absolutni znesek ali kot odstotek cene po ceniku.
V odločilnem trenutku lahko popust vpliva na znesek plačane ali plačljive cene v skladu z ustreznimi veljavnimi določbami (29. člen CZ in člen 144 IUCZ). Za namene carinskega vrednotenja se mora popust nanašati na uvoženo blago in v odločilnem trenutku mora obstajati veljavna pogodbena pravica.
Za namene vrednotenja je mogoče razlikovati tri primere:
a) popust je na voljo kupcu in plačilo, ki izraža ta popust, je bilo opravljeno v odločilnem trenutku (uporabljen popust, kot je izraženo v fakturirani ceni);
b) popust je na voljo kupcu, vendar plačila, ki izraža popust, v odločilnem trenutku še ni opravil;
c) popust ni bil ponujen ali ni na voljo v odločilnem trenutku (tj. retroaktivna ponudba prodajalca).
Kadar je popust že naveden v plačani ali plačljivi ceni v odločilnem trenutku, je ta cena odločilni dejavnik. Popust, ki se z razlogom ali v višini, določeni v kupoprodajni pogodbi, v odločilnem trenutku že uporablja, se bo priznal, če je naveden v dokumentaciji, predloženi carinskim organom ob uvozu blaga. Ni nujno, da je popust že izračunan na računu za blago, čeprav navadno je. Kadar v odločilnem trenutku pride do pogodbene zahteve, se popust lahko prizna, četudi je dejanski znesek razviden iz plačane cene šele pozneje.
Kadar cena za uvoženo blago ni bila plačana v odločilnem trenutku, je popust in končno ceno mogoče določiti samo na podlagi razpoložljivih informacij. V teh okoliščinah je uporaba 29. člena CZ odvisna od odobritve znižanja cene in določitve zneska tega popusta v odločilnem trenutku.
Ni treba določiti, ali je dani popust standardna tržna praksa ali pa je odobren tudi drugim kupcem. Prodajalec lahko kupcu ponudi znižanje cene po ceniku za blago ali storitve, ki se odobri za določene stranke v določenih okoliščinah in v določenem času. Popust je izražen kot absolutni znesek ali kot odstotek cene po ceniku.
Cena, ki se v odločilnem trenutku plača za poravnavo, se praviloma upošteva kot podlaga za določitev carinske vrednosti (člen 144/1 IUCZ). Glede na tržno terminologijo ni treba upoštevati prilagoditev za nazaj, saj se izraz „popust“ ne uporablja v tem okviru. Znižanje, ki je odobreno šele po datumu vrednotenja (npr. konec leta), tj. zahteva ne obstaja od začetka, se ne bo upoštevalo.
Količinski popust
Oblika popusta je količinski popust, pri katerem se znižana cena ponudi na podlagi količine, ki jo kupi kupec. Včasih se ta ponudba nanaša na skupno količino, kupljeno v določenem obdobju (npr. enem letu). Čeprav pravila vrednotenja ne določajo podlage za sprejem plačane ali plačljive cene v takih primerih, se zdi smiselno razmisliti o načinih, ki omogočajo sprejem takih popustov v ustreznih okoliščinah.
Pri količinskih popustih ni treba, da je bila celotna količina, na kateri temelji popust, uvožena na carinsko območje EU, niti da je ostala tam. Količinski popust se lahko sprejme tudi za uvoz delnih pošiljk, če so te prodane za izvoz v državo uvoznico. Ni pomembno, v katero državo uvoznico je blago končno dobavljeno. Količinski popust je odobren na podlagi skupne prodajne cene. Zato uvoznik prejme popust tudi za del pošiljke, ki ga uvozi na carinsko območje EU.
Popust za predčasno plačilo
Za popust za predčasno plačilo velja naslednje:
a) Popust je sprejet v navedeni višini, če je bilo plačilo, ki izraža ta popust, opravljeno v odločilnem trenutku.
b) Kadar plačilo ni bilo opravljeno v odločilnem trenutku, se fakturirani popust za predčasno plačilo, ki velja v tistem trenutku, lahko sprejme v navedeni višini, če je to splošno sprejeti popust v zadevnem tržnem sektorju. Kadar je v skladu s plačilnimi pogoji odobrenih več možnosti predčasnega plačila (npr. 5 % za takojšnje plačilo, 3 % za plačilo v 14 dneh, 2 % za plačilo v enem mesecu), se lahko v odločilnem trenutku sprejme najvišji popust.
c) Popust za predčasno plačilo, ki je višji, kot je splošno sprejeto v zadevnem tržnem sektorju, se sprejme samo, če lahko kupec dokaže, kadar se to zahteva, da se blago dejansko prodaja po ceni, deklarirani kot dejansko plačana ali plačljiva cena, in je popust v odločilnem trenutku še vedno na voljo.