Iz spletne strani Finančne uprave RS so povzeti odgovori na vprašanja iz področja Carina – Nomenklatura, uvrščanje in TARIC (december 2015):
1. Kje pridobiti podatek o uvoznih dajatvah in drugih ukrepih, ki veljajo ob uvozu ali izvozu blaga? (1. 4. 2015)
2. Kako se določi ustrezna oznaka TARIC? (1. 4. 2015)
3. Kako pridobiti tarifno informacijo o pravilni uvrstitvi blaga v kombinirano nomenklaturo EU? (1. 4. 2015)
4. Kaj moramo upoštevati pri uvrščanju blaga v kombinirano nomenklaturo EU? (1. 4. 2015)
5. Kje je objavljena kombinirana nomenklatura EU? (10. 12. 2015)
6. Uvrščanje kapljic za oči v kombinirano nomenklaturo EU? (1. 4. 2015)
7. Uvrščanje kapljic za nos v kombinirano nomenklaturo EU? (1. 4. 2015)
8. Uvrščanje prehranskih dopolnil v kombinirano nomenklaturo EU? (1. 4. 2015)
9. Uvrščanje neosvetljenih tiskarskih plošč v kombinirano nomenklaturo EU? (10. 12. 2015)
10. Uvrščanje električnih rolk v kombinirano nomenklaturo EU? (10. 12. 2015)
Vprašanje 1: Kje pridobiti podatek o uvoznih dajatvah in drugih ukrepih, ki veljajo ob uvozu ali izvozu blaga? (1. 4. 2015)
Odgovor
Za vsako blago, ki se uvrsti pod ustrezno oznako v kombinirani nomenklaturi EU in nadalje v nomenklaturi TARIC (10-mestna oznaka TARIC), se lahko pridobijo podatki o uvoznih dajatvah ter drugih ukrepih, ki veljajo za blago v primeru uvoza ali izvoza v modulu Uvoz/Izvoz brskalnika TARIC.
Vprašanje 2: Kako se določi ustrezna oznaka TARIC? (1. 4. 2015)
Odgovor
Ustrezna 8-mestna oznaka v kombinirani nomenklaturi EU se določi na podlagi tehničnih podatkov, podatkov o materialni sestavi in namenu uporabe blaga. Pri uvrščanju blaga je treba upoštevati splošna pravila in posebne določbe, opombe k oddelkom in posameznim poglavjem, ki so navedene v kombinirani nomenklaturi.
Oznake iz kombinirane nomenklature se nadalje delijo v nomenklaturi TARIC (10-mestna oznaka TARIC). Natančna oznaka TARIC se pridobi v modulu Nomenklatura brskalnika TARIC.
Vprašanje 3: Kako pridobiti tarifno informacijo o pravilni uvrstitvi blaga v kombinirano nomenklaturo EU? (1. 4. 2015)
Odgovor
Finančna uprava Republike Slovenije podaja informacije in druga pojasnila o uvrščanju blaga v kombinirano nomenklaturo v skladu z 11. členom carinskega zakonika.
V kolikor želite pridobiti zavezujočo tarifno informacijo (ZTI) o pravilni uvrstitvi blaga v kombinirano nomenklaturo v skladu z 12. členom carinskega zakonika, morate vložiti pisni zahtevek za ZTI na predpisanem obrazcu.
Informacije glede zavezujoče tarifne informacije (obrazec, vložitev zahtevka, izpolnjevanje zahtevka itd.) so na voljo na spletni strani Finančne uprave Republike Slovenije. Izdaja zavezujoče tarifne informacije je brezplačna.
Vprašanje 4: Kaj moramo upoštevati pri uvrščanju blaga v kombinirano nomenklaturo EU? (1. 4. 2015)
Odgovor
Pri uvrščanju blaga v kombinirano nomenklaturo EU moramo upoštevati tehnične podatke o blagu, podatke o materialni sestavi in namenu uporabe blaga. Nadalje je treba upoštevati splošna pravila in posebne določbe, opombe k oddelkom in posameznim poglavjem, ki so navedene v kombinirani nomenklaturi. V pomoč pri uvrščanju služijo pojasnjevalne opombe harmoniziranega sistema in pojasnjevalne opombe kombinirane nomenklature. Pregledati je potrebno veljavne uredbe o uvrstitvi določenega blaga, ki jih izdaja Komisija EU, veljavne zavezujoče tarifne informacije ter sodbe Sodišča Evropske unije.
Vprašanje 5: Kje je objavljena kombinirana nomenklatura EU? (10. 12. 2015)
Odgovor
Kombinirana nomenklatura EU se spreminja vsako leto in je objavljena v Uradnem listu Evropske unije najpozneje do 31. oktobra, uporabljati pa se začne 1. januarja naslednjega leta. Nomenklatura je dosegljiva tudi v elektronski obliki na spletni strani EURLEX. Več informacij o kombinirani nomenklaturi je na voljo na spletni strani Finančne uprave Republike Slovenije.
Vprašanje 6: Uvrščanje kapljic za oči v kombinirano nomenklaturo EU? (1. 4. 2015)
Odgovor
Kapljice za oči iz prečiščene vode, ki vsebujejo hialuronsko kislino in se uporabljajo za regeneracijo in vlaženje oči, saj lajšajo težave suhega očesa, se pravilno uvrščajo pod oznako KN 3004 90 00.
Vprašanje 7: Uvrščanje kapljic za nos v kombinirano nomenklaturo EU? (1. 4. 2015)
Odgovor
Kapljice za nos na osnovi morske vode, ki se uporabljajo za vsakodnevno nego nosne sluznice, se pravilno uvrščajo pod oznako KN 3307 90 00.
Vprašanje 8: Uvrščanje prehranskih dopolnil v kombinirano nomenklaturo EU? (1. 4. 2015)
Odgovor
Prehransko dopolnilo v želatinastih kapsulah na osnovi rastlinskih izvlečkov z dodatkom vitaminov se pravilno uvršča pod tarifno oznako 2106 90 92.
Prehransko dopolnilo v pastilah, ki vsebuje umetna sladila in se uporablja za zaščito ustne votline ter sluznice žrela, ki sta lahko razdraženi zaradi različnih dejavnikov, se pravilno uvršča pod oznako 2106 90 92.
Vprašanje 9: Uvrščanje neosvetljenih tiskarskih plošč v kombinirano nomenklaturo EU? (10. 12. 2015)
Odgovor
Aluminijasti plošči dimenzij 745 x 605 x 0,3 mm in 1030 x 790 x 0,3 mm, na katerih je sloj, ki je občutljiv na ultravijolično svetlobo, sta namenjeni za izdelavo tiskarskih plošč, ki se uporabljajo v ofsetni tehniki tiskanja, se uvrščajo pod oznako KN 3701 30 00. V trenutku uvoza plošči še nista bili izpostavljeni UV svetlobi in jih je pred tiskarsko uporabo potrebno pripraviti za uporabo v tiskarske namene.
Vprašanje 10: Uvrščanje električnih rolk v kombinirano nomenklaturo EU? (10. 12. 2015)
Odgovor
Na trgu se pojavljata dva modela električnih rolk:
a) Štirikolesna električna rolka je rolka na štirih kolesih, z merami približno 80 × 27 × 17 cm, s težo 10 kg, z največjo nosilnostjo 65 kg. Izdelek je opremljen z električnim motorjem, ki je nameščen na spodnji strani izdelka in ga napajata dve bateriji z napetostjo 24 V ter možnostjo ponovnega polnjenja. Rolka lahko doseže hitrost med 10 in 32 km/h, nima pa zavor in krmilnega sistema. Rolki je priložen ročni daljinski upravljalnik. Poganja jo električni motor, ki ga oseba na njej upravlja z daljinskim upravljalnikom. Med vožnjo na rolki se lahko njena hitrost nadzoruje s potegom ročke na daljinskem upravljalniku.
Čeprav ta izdelek poganja električni motor, je glede na svoje značilnosti in zasnovo izdelka namenjen uporabi kot izdelek za šport in razvedrilo (rolka). Zato se uvrsti pod oznako KN 9506 99 90 kot izdelki in oprema za druge športe in igre na prostem.
b) Dvokolesna električna rolka je električno gnana transportna naprava na dveh kolesih, zasnovana za prevoz ene osebe. Dve neodvisni kolesi sta povezani z vodoravno ploščadjo. Vgrajeni so žiroskopski senzorji in mnoge mikroprocesorske enote za vzdrževanje ravnotežja voznika. Napajanje je izvedeno z vgrajenim akumulatorjem, ki se ga da ponovno polniti. Električno rolko se upravlja stoje. Uvrstitev pod tarifno oznako kombinirane nomenklature je odvisna od trajne nazivne moči električnega motorja, ki je določena pri 250 W.
Električna rolka se uvršča pod oznako KN 8711 90 10, kadar ima vgrajen električni motor s trajno nazivno močjo do vključno 250 W. Pod oznako KN 8711 90 90 pa, kadar je vgrajen električni motor s trajno nazivno močjo več kot 250 W.