Želite več pojasnil o spodnji temi?

Poglejte sorodne vsebine. Kliknite na stransko navigacijo.

Izberi paket

Vprašanja glede regresa za prehrano za nadurno delo in obdavčitev, Pojasnilo MJU št. 100-1965/2014/2, z dne 5. 1. 2015

JAVNI SEKTOR DOHODNINA IN DELOVNA RAZMERJA -

Objavljeno v:

Avtor:

Pojasnilo je povzeto iz spletne strani Ministrstva za javno upravo RS, področje Delovna področja – Uslužbenski sistem:

Na Ministrstvo za javno upravo smo prejeli vaša vprašanja glede obdavčitve regresa za prehrano, izplačanega za delo preko polnega delovnega časa.

Uvodoma pojasnjujemo, da je glede izplačila regresa za prehrano treba upoštevati določbe Aneksa h Kolektivni pogodbi za negospdoarske dejavnosti v RS (Uradni list RS, št. 40/12 in 46/13), ki določa tudi možnost izplačila regresa za prehrano za nadurno delo, in sicer tako, da javnemu uslužbencu za vsakih 8 ur dela preko polnega delovnega časa pripada en regres za prehrano. Glede na to, da je v mesecu v skladu z ZDR-1 možno opraviti največ 20 ur dela preko polnega delovnega časa (razen če ne gre za neenakomerno razporejen delovni čas), kar pomeni, da lahko javni uslužbenec prejme največ dva dodatna regresa v mesecu.

Uredba o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja (Uradni list RS, št. 140/06 in 76/08) glede regresa za prehrano določa, da se povračilo stroškov za prehrano med delom ne všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja, za vsak dan, ko je delojemalec na delu prisoten štiri ure ali več, do višine 6,12 eura. Če je delojemalec na delu prisoten deset ur ali več, se za ta dan, poleg povračila stroškov za prehrano med delom v do višine 6,12 eura, v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja ne všteva povračilo stroškov za prehrano med delom, do višine 0,76 eura za vsako dopolnjeno uro prisotnosti na delu po osmih urah prisotnosti na delu.

Upoštevaje navedeno menimo, da problema ob upoštevanju ZDR-1 glede možnega števila nadur na teden (8 ur) z obdavčitvijo dodatnega regresa, izplačanega iz naslova nadurnega dela (za 8 nadur 1 regres v višini 3,64 evra) ne bi smelo biti, saj neobdavčen del regresa:

- za dan, ko bi javni uslužbenec delal 8 ur in nato še dve naduri, znaša 3,64 + 0,76 + 0,76,

- za teden ob enaki razporeditvi delovnega časa in nadurah pa 5 x 3,64 + 8 x 0,76 = 24,28 evrov.

V skladu z uredbo, ki ureja obdavčitev povračil stroškov, pa lahko delojemalec prejme vsak dan do 6,12 evra in za vsako uro nad 8 ur še 0,76, kar znese 5 x 6,12 + 8 x 0,76, kar skupaj znese 36,68 evrov. Če pa upoštevamo, da javni uslužbenec prejme za 8 nadur en regres, to pomeni, da je za vsako naduro prejel regres v znesku 0,425 evra, kar je prav tako manj, kot je znesek, ki ga določa uredba kot neobdavčen del.

Glede na to, da uredba o davčni obravnavi povračil stroškov ne sodi v delovno področje Ministrstva za javno upravo, predlagamo, da se za morebitne dodatne informacije obrnete na Ministrstvo za finance, Direktorat za sistem davčnih, carinskih in drugih javnih prihodkov.

Povezane vsebine

Zastavite nam vprašanje

Vprašanja so na voljo le prijavljenim uporabnikom.
Napaka pri pošiljanju vprašanja.
Vprašanje lahko zastavijo samo prijavljeni uporabniki.
Vprašanje je prekratko.
Obogatite vprašanje z dodatnimi informacijami. Hvala!
Presegli ste kvoto vprašanj.
V trenutnem naročniškem obdobju ste porabili vsa vprašanja. Za dodatno svetovanje nas kontaktirajte.
Pri svetovanju zagotavljamo diskretnost in anonimnost.
Zahvaljujemo se za poslano vprašanje.
Potrudili se bomo, da vam odgovorimo čimprej!