Pojasnilo je povzeto iz spletne strani Ministrstva za javno upravo RS, področje Delovna področja – Uslužbenski sistem:
V zvezi s posredovanimi vprašanji glede možnosti prenosa napredovanj v plačne razrede in v naziv v povezavi z določitvijo plačnih razredov na podlagi 73. člena ZJU v povezavi s 15. členom ZSPJS, pojasnjujemo naslednje:
Skladno s 73. členom ZJU je možno za delovna mesta, na katerih javni uslužbenec sklene delovno razmerje za določen čas, vezano na osebno zaupanje, in za delovna mesta, na katerih javni uslužbenci sklenejo delovno razmerje za določen čas, za čas trajanja projekta, v skladu s postopkom in pod z zakonom določenimi pogoji določiti višjo plačo. Določitev višje plače oziroma uvrstitev v višji plačni razred od plačnega razreda, v katerega je uvrščeno delovno mesto oziroma naziv, je vezana na dejstvo, da gre za delovno razmerje za določen čas. S prenehanjem delovnega razmerja za določen čas tudi prenehajo pravice do višje uvrstitve v plačni razred, saj je bila višja plača določena za delovno mesto.
Uvrstitev v višji plačni razred na podlagi drugega odstavka 19. člena ZSPJS pa je vezana na javnega uslužbenca, saj ZSPJS določa, da se lahko javnega uslužbenca, če obstajajo utemeljeni razlogi, na podlagi soglasja, ob zaposlitvi, premestitvi oziroma imenovanju v naziv oziroma v višji naziv uvrsti v višji palčni razred, kot je uvrščeno delovno mesto ali naziv, vendar največ za pet plačnih razredov.
Upoštevaje navedeno torej ob sklenitvi pogodbe o zaposlitvi z javnima uslužbencema, ki imata sedaj sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za določen čas in določeno višjo plačo na podlagi 73. člena ZJU z uvrstitvijo delovnega mesta za pet plačnih razredov višje od plačnega razreda delovnega mesta, ni možno ohraniti teh 5 plačnih razredov, saj so bili skladno z zakonom določeni za delovno mesto.