Pojasnilo je povzeto iz spletne strani Ministrstva za javno upravo RS, področje Delovna področja – Uslužbenski sistem:
V zvezi z posredovanim vprašanjem glede nadomestila plače za odsotnost zaradi bolezni na dela proste dneve oziroma za dneve, ko bi moral javni uslužbenec delati (na primer nedelja), pa
zaradi bolezni ne opravi delovne obveznosti, posredujemo naslednji odgovor:
Vprašanje:
Policist, ki dela po razporedu, je bil s tedenskim planom planiran na delo v petek, soboto in nedeljo po 12 ur. Dneve pred tem (sreda, četrtek) in dan po tem (ponedeljek) je bil po planu prost. V petek je zbolel in bil vse tri dni na bolniški ter še v ponedeljek (ko je bil po planu prost) Z bolniškim listom je torej pokril odsotnost od petka do vključno ponedeljka.
Nadomestilo plače za soboto in nedeljo mu ni bilo obračunano, češ da program MFERAC ne dopušča vnosa bolniških čez vikend. Za petek mu je bilo priznano nadomestilo, vendar za 8 ur, enako za ponedeljek. Tako je imel zaradi bolniške odsotnosti, ko bi moral opraviti 36 delovnih ur, priznane in plačane bolniške odsotnosti le za 16 ur - torej je v minusu za 20 ur.
Če bi zbolel med tednom na dneve, ko bi bil planiran v službo po 8 ur dnevno, bi dobil vse ure pokrite z bolniško-očitno tisti, ki delajo tako, niso v enakem položaju kot tisti, ki delamo tudi čez vikend! Takšni primeri sicer niso pogosti, se pa v naši enoti občasno dogajajo.
Odgovor:
Za urejanje delovnih razmerij javnih uslužbencev v državni upravi, torej tudi policistov, se uporablja ZJU, ki pa ne ureja pravice do nadomestila plače za čas odsotnosti zaradi bolezni. Glede na to, da 5. člen ZJU določa, da za delovna razmerja javnih uslužbencev ter za pravice in dolžnosti iz delovnega razmerja veljajo predpisi, ki urejajo delovna razmerja, in kolektivne pogodbe, kolikor ta ali drug poseben zakon ne določa drugače, je torej treba upoštevati tako ZDR-1 kot kolektivno pogodbo za negospodarske dejavnosti (KPND) ter tudi področni zakon, torej zakon, ki ureja organiziranost in delo v policiji.
ZDR-1 v 137. členu ureja nadomestila plače in v devetem odstavku tega člena določa, da »je delodajalec delavcu dolžan izplačati nadomestilo plače za tiste dneve in za toliko ur, kolikor znaša delovna obveznost delavca«.
KPND v 39. členu določa, v katerih primerih javnemu uslužbencu pripada nadomestilo plače, višino nadomestila in osnovo za obračun nadomestila.
Upoštevaje navedeno bi torej v primeru, ki ga navajate, moralo biti obračunano nadomestilo plače za čas odsotnosti zaradi bolezni za dneve, ko bi policist moral delati, in za toliko ur, kot je znašala njegova delovna obveznost na te dni.