Pojasnilo je povzeto iz spletne strani Ministrstva za javno upravo RS, področje Delovna področja – Uslužbenski sistem:
Na Ministrstvo za notranje zadeve smo prejeli vprašanje, v katerem nas prosite za mnenje glede povračila stroškov prevoza na delo in z dela, kdaj naprej je potrebno zaposlenemu, v primeru spremembe višine povračila stroškov na delo in z dela, na podlagi dane izjave, obračunavati spremenjene prevozne stroške. Zanima vas, ali se navedeno obravnava od dneva, ko zaposleni da novo izjavo (datuma izjave je lahko tudi npr. sredi meseca, zato je potrebno obračun delati ročno) ali od prvega dne naslednjega meseca?
Uvodoma pojasnjujemo, da je povračilo stroškov prevoza na delo in z dela za javne uslužbence urejeno v Kolektivni pogodbi za negospodarske dejavnosti RS in kolektivnih pogodbah dejavnosti in poklicev (U.l. RS št. 40/12, v nadaljevanju kolektivne pogodbe).
Za razlago kolektivnih pogodb so pristojne komisije oziroma odbori za razlago konkretne kolektivne pogodbe, zato je ta odgovor treba obravnavati izključno kot stališče v okviru pristojnosti ministrstva.
V nadaljevanju vam v skladu z našimi pristojnostmi, podajamo naslednji odgovor:
Aneksi h kolektivnim pogodbam v prvem odstavku 7. člena določajo, da javni uslužbenec poda pisno izjavo za povračilo stroškov prevoza na delo in z dela, pri čemer izjava vključuje podatke o:
1. bivališču,
2. kraju, od koder se javni uslužbenec dejansko vozi na delo,
3. razdalji od bivališča do delovnega mesta (v kilometrih),
4. razdalji od kraja, od koder se javni uslužbenec dejansko vozi na delo do delovnega mesta (v kilometrih) ter o
5. vrsti in ceni javnega prevoza.
Nadalje je v drugi točki navedenega člena določena obveznost zaposlenega, in sicer mora javni uslužbenec vsako spremembo podatkov iz 1. in 2. točke prvega odstavka 7. člena v osmih dneh sporočiti pristojni službi delodajalca. Kot izhaja iz navedenega, se sicer obveznost sporočanja sprememb eksplicitno nanaša zgolj na spremembo bivališča oziroma kraja, od koder se javni uslužbenec dejansko vozi na delo, čeprav menimo, da namen 7. člena navedenih aneksov h kolektivnim pogodbam dejavnosti oziroma poklicev ni bil, da se breme ugotavljanja vseh sprememb, ki se nanašajo na ceno javnega prevoza prenese na delodajalca. Nenazadnje sama izjava vključuje podatek o ceni in vrsti javnega prevoza, ki ga je dolžan predložiti javni uslužbenec.
Pri ceni javnega prevoza, ki ga lahko izvaja veliko število različnih, tudi zasebnih prevoznikov, je praktično nemogoče, da bi delodajalec lahko stalno in pravočasno ugotavljal vsako spremembo cenikov posameznih prevoznikov, kar je povsem drugače, ko gre za ugotavljanje kilometrine, ki je vezana na ceno bencina in je vsakokrat javno objavljena v vseh relevantnih medijih. Ob tem ni nepomembno, da izjava ne vključuje podatka o konkretnem prevozniku, temveč zgolj o ceni in vrsti javnega prevoza, kar delodajalcu dodatno otežuje preverjanje spremembe cenikov posameznih prevoznikov.
Podatek o spremembi cene javnega prevoza neposredno vpliva na javnofinančne odhodke, pri čemer ne gre zanemariti tudi določbe prvega odstavka 36. člena Zakona o delovnih razmerjih (Uradni list RS, št. 21/13 in 78/13 - popr.), ki ureja obveznost delavca o obveščanju delodajalca o bistvenih okoliščinah, ki vplivajo oziroma bi lahko vplivale na izpolnjevanje njegovih pogodbenih obveznosti in o vseh spremembah podatkov, ki vplivajo na izpolnjevanje pravic iz delovnega razmerja. Posledično menimo, da mora javni uslužbenec takoj, ko izve za spremembo cene javnega prevoza, o tem obvestiti delodajalca.
Kolektivne pogodbe in Zakon za uravnoteženje javnih financ (Uradni list RS, št. 40/12, 96/12 - ZPIZ-2, 104/12 - ZIPRS1314, 105/12, 25/13 - odl. US, 46/13 - ZIPRS1314-A, 56/13 - ZŠtip-1, 63/13 - ZOsn-I, 63/13 - ZJAKRS-A, 99/13 - ZUPJS-C, 99/13 - ZSVarPre-C, 101/13 - ZIPRS1415 in 101/13 - ZDavNepr) ne vsebujejo določb, ki bi spremembo višine povračila stroškov prevoza na delo in z dela vezale na trenutek, ko javni uslužbenec oziroma funkcionar obvesti delodajalca o spremembi višine vozovnic javnega prevoza. Ob smiselnem upoštevanju sodbe sodišča glede določitve trenutka izplačevanja dodatka za magisterij (Pdp 1156/2013) menimo, da se višina povračila stroškov prevoza na delo in z dela določi glede na dan spremembe višine konkretnega javnega prevoza.
Ob navedenem je treba upoštevati, da v primeru, ko pride do spremembe cen javnega prevoza sredi meseca, se za navedeni mesec povračilo v višini mesečne vozovnice za javni promet povrne v višini cene mesečne vozovnice pred spremembo, če je javni uslužbenec za ta mesec lahko dejansko kupil mesečno vozovnico po tej (stari) ceni. Glede povračila dnevnih vozovnic pa menimo, da v primeru, ko se javnemu uslužbencu povrne povračilo stroškov prevoza na delo in z dela v višini dnevnih vozovnic, se za dneve po spremembi cene povrnejo dnevne vozovnice v višini spremenjene (nove) cene dnevne vozovnice, medtem ko se za dneve pred spremembo cene povrnejo dnevne vozovnice v višini cene dnevne vozovnice pred spremembo.