Želite več pojasnil o spodnji temi?

Poglejte sorodne vsebine. Kliknite na stransko navigacijo.

Izberi paket

Vpis dejavnosti fizične osebe v davčni register

GOSPODARSTVO&JAVNI SEKTOR DOHODNINA IN DELOVNA RAZMERJA -

Objavljeno v: april 2015

Avtor:

Podrobnejši opis je povzet iz spletne strani Ministrstva za finance RS, področje Davki in druge dajatve – Vpis v davčni register in davčna številka:

1.0 VPIS DEJAVNOSTI FIZIČNE OSEBE V DAVČNI REGISTER

Fizične osebe, ki opravljajo dejavnost se v davčni register vpišejo:

-       po uradni dolžnosti (na podlagi podatkov iz Poslovnega registra Slovenije),

-       na podlagi prijave za vpis v davčni register, ki jo finančnemu uradu predloži fizična oseba, ki opravlja dejavnost (obrazec DR-03) – Prijava za vpis dejavnosti fizične osebe v davčni register).

Vpis dejavnosti fizične osebe v davčni register se torej izvede na podlagi prijave za vpis v davčni register oziroma po uradni dolžnosti.

Fizičnim osebam, ki opravljajo dejavnost, se ne dodeli nove davčne številke, ampak tudi pri opravljanju dejavnosti uporabljajo davčno številko, ki jim je bila dodeljena kot fizični osebi.

1.1 Vpis samostojnega podjetnika in druge fizične osebe, ki opravlja dejavnost in je vpisana v Poslovni register Slovenije, v davčni register

Samostojni podjetnik posameznik, ki je subjekt vpisa v Poslovni register Slovenije, ali druga fizična oseba, ki opravlja dejavnost in je vpisana v Poslovni register Slovenije, se vpiše v davčni register po uradni dolžnosti. Vpis izvede finančni urad na podlagi podatkov iz Poslovnega registra Slovenije.

Ne glede na to pa morata samostojni podjetnik posameznik in druga fizična oseba, ki opravlja dejavnost in je vpisana v Poslovni register Slovenije, v osmih dneh po vpisu v Poslovni register Slovenije sporočiti finančnemu uradu podatke o:

  • številu in lokaciji poslovnih prostorov, ki se uporabljajo za opravljanje dejavnosti in pridobivanje prihodkov,
  • poslovnih enotah v tujini,
  • kapitalskih naložbah doma in v tujini,
  • številkah plačilnih računov v tujini,
  • povezanih osebah in
  • osebi, ki vodi poslovne knjige.

Te podatke se lahko odda tudi hkrati s prijavo za vpis v Poslovni register Slovenije že ob samem postopku registracije preko portala e-Vem ali na točki VEM.

1.2 Vpis druge fizične osebe, ki opravlja dejavnost in ni vpisana v Poslovni register Slovenije

Druga fizična oseba, ki opravlja dejavnost in ni vpisana v Poslovni register Slovenije, predloži finančnemu uradu prijavo za vpis podatkov o opravljanju dejavnosti (obrazec DR-03) v osmih dneh po začetku opravljanja dejavnosti.

1.3 Vpis fizične osebe, ki opravlja dejavnost, za katero ni registrskega organa oziroma druge predpisane evidence v davčni register

Fizična oseba, ki opravlja dejavnost, za katero ni registrskega organa oziroma druge predpisane evidence, predloži finančnemu uradu prijavo za vpis v davčni register (obrazec DR-03) v osmih dneh po začetku opravljanja dejavnosti.

2.0 SPOROČANJE SPREMEMB V DAVČNI REGISTER

Oseba, ki je subjekt vpisa v davčni register, mora v osmih dneh po nastanku spremembe, sporočiti finančnemu uradu vse spremembe podatkov, ki jih vsebuje davčni register in jih finančni urad ne pridobi po uradni dolžnosti. Spremembe in dopolnitve podatkov za fizično osebo, ki opravlja dejavnost se sporoči na obrazec DR-03.

3.0 POTRDILO O DODELJENI DAVČNI ŠTEVILKI

Fizičnim osebam, ki opravljajo dejavnost se ne dodeli nove številke, ampak tudi pri opravljanju dejavnosti uporabljajo davčno številko, ki jim je bila dodeljena kot fizični osebi.

4.0 PRIJAVA ZA VPIS DEJAVNOSTI FIZIČNE OSEBE V DAVČNI REGISTER - OBRAZEC DR-03

Prijava za vpis (spremembo ali dopolnitev podatkov) fizične osebe v davčni register se izpolni na predpisanem obrazcu (obrazec DR-03) ali na drugem dokumentu, na katerem so izpisani vsi podatki, vsebovani v predpisanem obrazcu. Prijavi se predložijo na vpogled ali priložijo listine, na katerih temeljijo podatki, ki se vpisujejo, spreminjajo ali dopolnjujejo.

5.0 IZBRIS IZ DAVČNEGA REGISTRA

Finančni urad izbriše subjekt vpisa iz davčnega registra, ko oseba umre oziroma preneha obstajati, če je prenehala njena davčna obveznost.

6.0 KAZENSKE DOLOČBE

Z globo od 800 do 10.000 EUR se kaznuje za prekršek samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, če ne predloži ali ne predloži v roku, določenim z Zakonom o finančni upravi:

  • prijave za vpis v davčni register (drugi in četrti odstavek 52. člena),
  • podatkov, potrebnih za vpis v davčni register (tretji odstavek 52. člena),
  • podatkov oziroma sprememb podatkov, ki so vsebina davčnega registra in jih finančni urad ne pridobi po uradni dolžnosti (prvi odstavek 55. člena).

Z globo od 400 do 4.000 EUR se za prekršek kaznuje tudi odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika ali odgovorna oseba posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost.

Povezane vsebine

Zastavite nam vprašanje

Vprašanja so na voljo le prijavljenim uporabnikom.
Napaka pri pošiljanju vprašanja.
Vprašanje lahko zastavijo samo prijavljeni uporabniki.
Vprašanje je prekratko.
Obogatite vprašanje z dodatnimi informacijami. Hvala!
Presegli ste kvoto vprašanj.
V trenutnem naročniškem obdobju ste porabili vsa vprašanja. Za dodatno svetovanje nas kontaktirajte.
Pri svetovanju zagotavljamo diskretnost in anonimnost.
Zahvaljujemo se za poslano vprašanje.
Potrudili se bomo, da vam odgovorimo čimprej!