Čistopis z vidnimi spremembami

Čistopisu je dodan prikaz, kjer imate spremembe vidne. Kliknite spodaj pod nazivom predpisa na zavihek "Spremembe".

Izberi paket

Čistopis z lažjim branjem členov

V posebnem prikazu čistopisa lahko besedilo sklicevanih členov berete že znotraj osnovnega člena. Kliknite spodaj pod nazivom predpisa na zavihek "Čistopis".

Izberi paket

Pri členih imate pojasnila

Če obstaja pojasnilo člena, ga dobite že pri njem. Imate več kot 2500 pojasnil FURS, ministrstev in strokovnjakov. Za prikaz pojasnil, kliknite na ikono desno poleg člena.

Izberi paket

Dodano imate kazalo predpisa

S kazalom lažje vidite strukturo predpisa in navigirate po njem.
Za prikaz kazala kliknite spodaj na "Kazalo".

Izberi paket

Lažje branje členov

"Branje člen v členu" vam v čistopisu omogoča branje besedila sklicevanih členov že znotraj osnovnega člena.

Izberi paket

Najnovejša različica besedila

Pravilnik o imenovanju v strokovne nazive v knjižnični dejavnosti

KULTURA IN UMETNOST -

Velja od: Objavljeno:

Čistopis - neuradno prečiščeno besedilo

    1. Kazalo
I. SPLOŠNE DOLOČBE

(1) Ta pravilnik določa strokovne nazive ter pogoje in postopek imenovanja v strokovne nazive (v nadaljnjem besedilu: nazivi) za strokovne delavce v knjižnični dejavnosti.

(2) Po tem pravilniku so v strokovne nazive lahko imenovani strokovni delavci, ki so zaposleni v knjižnicah iz 7. člena Zakona o knjižničarstvu (Uradni list RS, št. 87/01 in 96/02 – ZUJIK; v nadaljnjem besedilu: zakon) in drugih organizacijah, ki delujejo na področju knjižnične dejavnosti.

Posamezni izrazi v tem pravilniku pomenijo naslednje:

  1. »bibliotekarski izpit« pomeni izpit v skladu z 39. členom zakona in pravilnikom, ki ureja bibliotekarski izpit;
  2. »druge organizacije, ki delujejo na področju knjižnične dejavnosti« so po tem pravilniku pravne osebe javnega prava, ki niso knjižnice, vendar delujejo tudi na področju ali za potrebe knjižnične dejavnosti (v nadaljnjem besedilu: druge organizacije);
  3. »kandidat« je strokovni delavec, ki vloži vlogo za imenovanje v naziv;
  4. »knjižnična dejavnost« je dejavnost samostojne ali nesamostojne knjižnice ali druge organizacije iz 2. točke tega člena, ki se izvaja v skladu z zakonom;
  5. »delovne izkušnje na področju knjižnične dejavnosti« pomenijo delovno dobo strokovnega delavca, ki je pogoj za napredovanje v višji naziv;
  6. »strokovni delavec« je knjižnični strokovni delavec v skladu s prvim in drugim odstavkom 39. člena zakona;
  7. »višji naziv« je naziv iz druge, tretje in četrte alineje drugega do šestega odstavka ter druge in tretje alineje sedmega odstavka 14. člena tega pravilnika.
II. POGOJI ZA IMENOVANJE V NAZIV

(1) Strokovni delavec z opravo bibliotekarskega izpita pridobi naziv iz prve alineje drugega, tretjega, četrtega, petega, šestega in sedmega odstavka 14. člena tega pravilnika, in sicer glede na stopnjo izobrazbe, za katero je opravil bibliotekarski izpit.

(2) Strokovni delavec je imenovan v višji naziv, če:

  • ima izobrazbo, določeno s tem pravilnikom,
  • je opravil bibliotekarski izpit in
  • izpolnjuje druge pogoje, določene s tem pravilnikom.

(3) Drugi pogoji za imenovanje v višji naziv so:

  • delovne izkušnje na področju knjižnične dejavnosti,
  • opravljanje strokovnega dela,
  • strokovna usposobljenost za opravljanje strokovnega dela.

(1) Delovne izkušnje na področju knjižnične dejavnosti se štejejo od začetka opravljanja dela na področju knjižnične dejavnosti.

(2) Za eno leto delovnih izkušenj na področju knjižnične dejavnosti se šteje delo s polnim ali najmanj polovičnim delovnim časom v trajanju 12 mesecev. Če delavec dela z manj kot polovičnim delovnim časom, se mu za eno leto delovnih izkušenj šteje seštevek v daljšem časovnem obdobju, ki predstavlja opravljanje dela vsaj v polovičnem delovnem času.

(3) Pri manjšem obsegu dela v koledarskem letu se za eno leto šteje seštevek 12 mesecev dela v več koledarskih letih.

(1) Strokovno delo obsega tiste vsebine dela v knjižnični dejavnosti, ki jih opravlja zaposleni z nosilnim poklicem iz prvega odstavka 14. člena Pravilnika o pogojih za izvajanje knjižnične dejavnosti kot javne službe (Uradni list RS, št. 73/03 in 70/08).

(2) Strokovno delo, ki se upošteva kot pogoj za imenovanje v višji naziv v drugih organizacijah po tem pravilniku, obsega tudi druge vsebine dela, ki se nanašajo na knjižnično dejavnost.

(1) Strokovno usposobljenost posamezniki izkazujejo s strokovnim delom, pridobljenimi dodatnimi strokovnimi in funkcionalnimi znanji ter prejetimi priznanji in nagradami.

(2) Strokovna usposobljenost se izkazuje na podlagi pisnih dokazil, kot so sklepi o imenovanjih članov delovnih teles, članov projektnih skupin, seznami predavateljev, udeležencev strokovnih sestankov, pogodbe, bibliografski seznami, objave ipd. Uspešno opravljeno strokovno ali funkcionalno izpopolnjevanje se izkazuje s potrdilom o udeležbi ali uspehu, ki mora vsebovati poleg podatkov o izvajalcu in udeležencu še naziv programa in njegovo trajanje v dnevih ali urah.

(3) Za imenovanje v višji naziv mora posameznik zbrati število točk, določenih s tem pravilnikom. Če je posameznik že pridobil višji naziv, se število doseženih točk, ki je bilo upoštevano pri pridobitvi zadnjega višjega naziva, upošteva pri ugotavljanju izpolnjevanja pogoja doseženih točk za imenovanje v naziv, ki je višji od zadnjega pridobljenega višjega naziva.

(4) Strokovna usposobljenost se ocenjuje na podlagi kvantitativnih meril iz priloge k temu pravilnika. Merila so izražena v točkah. Točke se seštevajo.

III. POSTOPEK PRIDOBIVANJA VIŠJIH NAZIVOV

O imenovanju v višji naziv po tem pravilniku odloča minister, pristojen za kulturo (v nadaljnjem besedilu: minister), z odločbo, če so izpolnjeni pogoji, določeni v tem pravilniku, po postopku, predpisanem v tem poglavju.

(1) Minister imenuje komisijo za podelitve nazivov v knjižnični dejavnosti (v nadaljnjem besedilu: komisija) za dobo petih let. Članstvo v komisiji je omejeno na največ dva zaporedna mandata.

(2) Komisija obravnava vloge iz 11. člena tega pravilnika in podaja mnenja o izpolnjevanju pogojev za pridobitev naziva v skladu s tem pravilnikom. Mnenja komisij morajo biti obrazložena.

(1) Komisija ima predsednika in najmanj dva člana ter njihove namestnike. Predsednik in člani ter njihovi namestniki morajo imeti najmanj visokošolsko univerzitetno (prejšnjo) ali magistrsko izobrazbo. Predsednik komisije mora biti priznani strokovnjak s področja knjižnične dejavnosti, imeti mora najmanj 20 let delovnih izkušenj na področju knjižnične dejavnosti. Člani komisije in njihovi namestniki morajo imeti najmanj 15 let delovnih izkušenj v knjižnični dejavnosti.

(2) Komisija ima tudi strokovnega tajnika. Strokovni tajnik ni član komisije. Strokovnega tajnika in njegovega namestnika imenuje minister s sklepom o imenovanju komisije.

Zakaj ne vidim vseh členov?

Naročniki vidijo tudi preostalih 17 členov.

Naročite se tukaj in pridobite dostop do vseh vsebin.
Če ste že naročnik se prijavite tukaj.

Naročite se
Povezane vsebine

Zastavite nam vprašanje

Vprašanja so na voljo le prijavljenim uporabnikom.
Napaka pri pošiljanju vprašanja.
Vprašanje lahko zastavijo samo prijavljeni uporabniki.
Vprašanje je prekratko.
Obogatite vprašanje z dodatnimi informacijami. Hvala!
Presegli ste kvoto vprašanj.
V trenutnem naročniškem obdobju ste porabili vsa vprašanja. Za dodatno svetovanje nas kontaktirajte.
Pri svetovanju zagotavljamo diskretnost in anonimnost.
Zahvaljujemo se za poslano vprašanje.
Potrudili se bomo, da vam odgovorimo čimprej!