Čistopis z vidnimi spremembami

Čistopisu je dodan prikaz, kjer imate spremembe vidne. Kliknite spodaj pod nazivom predpisa na zavihek "Spremembe".

Izberi paket

Čistopis z lažjim branjem členov

V posebnem prikazu čistopisa lahko besedilo sklicevanih členov berete že znotraj osnovnega člena. Kliknite spodaj pod nazivom predpisa na zavihek "Čistopis".

Izberi paket

Pri členih imate pojasnila

Če obstaja pojasnilo člena, ga dobite že pri njem. Imate več kot 2500 pojasnil FURS, ministrstev in strokovnjakov. Za prikaz pojasnil, kliknite na ikono desno poleg člena.

Izberi paket

Dodano imate kazalo predpisa

S kazalom lažje vidite strukturo predpisa in navigirate po njem.
Za prikaz kazala kliknite spodaj na "Kazalo".

Izberi paket

Lažje branje členov

"Branje člen v členu" vam v čistopisu omogoča branje besedila sklicevanih členov že znotraj osnovnega člena.

Izberi paket

POZOR: to ni najnovejša različica besedila

Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o prijavi prebivališča (ZPPreb-B)

DELOVNA ZAKONODAJA, PRISPEVKI -

Velja od: V uporabi od: Objavljeno:

Objavljeno v:

1. člen
V Zakonu o prijavi prebivališča (Uradni list Republike Slovenije, št. 59/06 - uradno prečiščeno besedilo) se v 2. točki 3. člena črtata besedi »in geokodo«.
V 3. točki se besedilo »kjer se posameznik naseli z namenom, da v njem stalno prebiva, ker« nadomesti z besedilom »kjer posameznik dejansko stalno prebiva in«.
V 4. točki se besedilo »nima namena stalno prebivati« nadomesti z besedilom »stalno ne prebiva«.
9. točka se spremeni tako, da se glasi:
»9. stanodajalec je pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik ali fizična oseba, ki proti plačilu sprejema goste na prenočišče oziroma počitek in se po predpisih o gostinstvu šteje za sobodajalca ali v okviru svoje dejavnosti posameznikom nudi začasno nastanitev. Za stanodajalca se po tem zakonu šteje tudi pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki opravlja recepcijske storitve v imenu in za račun drugih stanodajalcev;«.
2. člen
Prvi odstavek 5. člena se spremeni tako, da se glasi:
»Za prijavo oziroma odjavo stalnega prebivališča in prijavo spremembe naslova stanovanja ter prijavo oziroma odjavo začasnega prebivališča je pristojna upravna enota, ne glede na to, kje ima posameznik prijavljeno stalno ali začasno prebivališče ali ga prijavlja (v nadaljnjem besedilu: pristojni organ). Za vodenje postopka iz sedmega odstavka 7. člena in 8. člena tega zakona je pristojna upravna enota, na območju katere ima posameznik stalno prebivališče ali ga prijavlja.«.
V drugem odstavku se beseda »gosta« nadomesti z besedilom »iz četrtega odstavka 9.a člena, 10. in 10.a člena tega zakona«.
Za drugim odstavkom se doda novi tretji odstavek, ki se glasi:
»Za prijavo stalnega prebivališča oziroma spremembe naslova stanovanja državljanov Republike Slovenije, ki nimajo stalnega prebivališča v Republiki Sloveniji, v tujini, v skladu z zakonom, ki ureja evidenco volilne pravice, je poleg pristojnega organa iz prvega odstavka tega člena pristojno tudi ministrstvo, pristojno za zunanje zadeve.«.
3. člen
Na koncu prvega odstavka 6. člena se doda besedilo »Stalno prebivališče oziroma spremembo naslova stanovanja je treba prijaviti v osmih dneh od naselitve oziroma od vročitve dovoljenja za stalno prebivanje tujca, odjaviti pa pred odselitvijo.«.
Peti odstavek se spremeni tako, da se glasi:
»Stalno prebivališče novorojenčka se prijavi v osmih dneh po določitvi osebnega imena v skladu z zakonom, ki ureja osebno ime. Prijava stalnega prebivališča velja od datuma rojstva.«.
4. člen
Peti odstavek 7. člena se spremeni tako, da se glasi:
»Tujec lahko prijavi stalno prebivališče in spremembo naslova stanovanja v Republiki Sloveniji, če ima veljavno dovoljenje za stalno prebivanje v Republiki Sloveniji in predloži dokazilo iz prejšnjega odstavka.«.
5. člen
Za 7. členom se dodata nova 7.a in 7.b člen, ki se glasita:

»7.a člen
(prijava na naslov, ki ni evidentiran v registru prostorskih enot)
Če v registru prostorskih enot ni naslova stavbe, na katerega se posameznik prijavlja, mora ta ob prijavi poleg naslova stavbe navesti tudi številko stavbe iz katastra stavb. Pristojni organ ravna v skladu s sedmim odstavkom prejšnjega člena in posameznika prijavi začasno na naslov naselja, ki ga v prijavi navede posameznik.
Če pristojni organ ugotovi, da posameznik dejansko stalno prebiva v stavbi na naslovu iz prejšnjega odstavka, obvesti Geodetsko upravo Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: geodetska uprava) o naslovu in številki stavbe iz prejšnjega odstavka.
Geodetska uprava na podlagi obvestila iz prejšnjega odstavka določi stavbi naslov (hišno številko), če so izpolnjeni pogoji za določitev hišne številke v skladu s predpisi, ki urejajo določanje hišnih številk, in ga evidentira v registru prostorskih enot.
Če se ugotovi, da stavba ne obstaja več, geodetska uprava ne določi hišne številke.
Geodetska uprava o določitvi naslova oziroma o tem, da stavba ne obstaja, obvesti pristojni organ.
Pristojni organ sprejme prijavo stalnega prebivališča po prejemu obvestila iz prejšnjega odstavka, da je stavbi določena hišna številka.
Določbe tega člena se smiselno uporabljajo tudi za prijavo začasnega prebivališča.

7.b člen
(elektronska prijava in odjava stalnega prebivališča in spremembe naslova stanovanja)
Posameznik lahko prijavi oziroma odjavi stalno prebivališče in prijavi spremembo naslova stanovanja tudi preko enotnega državnega portala e-uprava z varnim elektronskim podpisom, overjenim s kvalificiranim potrdilom. Pristojni organ sprejme elektronsko podpisan obrazec skupaj z dokazilom iz četrtega odstavka 7. člena tega zakona ter na podlagi uradnih evidenc preveri identiteto posameznika, veljavnost varnega elektronskega podpisa v skladu z zakonom, ki ureja elektronski podpis, in ustreznost dokazil iz četrtega odstavka 7. člena tega zakona, če gre za tujca, pa tudi veljavnost dovoljenja za stalno prebivanje.
Če so izpolnjeni pogoji za prijavo stalnega prebivališča oziroma spremembe naslova stanovanja, pristojni organ posamezniku izda potrdilo o prijavi oziroma odjavi stalnega prebivališča ali prijavi spremembe naslova stanovanja.
Če elektronski podpis ne izpolnjuje z zakonom določenih pogojev, pristojni organ ali centralni informacijski sistem za sprejem vlog, vročanje in obveščanje zavrne prijavo oziroma odjavo stalnega prebivališča oziroma prijavo spremembe naslova stanovanja in o tem obvesti posameznika.
Če posameznik ne izpolnjuje z zakonom določenih pogojev za prijavo stalnega prebivališča oziroma spremembe naslova stanovanja, pristojni organ ravna v skladu s sedmim odstavkom 7. člena tega zakona in o tem obvesti posameznika.«.
6. člen
V drugem odstavku 8. člena se pred besedama »lokalne skupnosti« doda beseda »samoupravne«.
Za sedmim odstavkom se doda novi osmi odstavek, ki se glasi:
»Če posameznik med postopkom ugotavljanja dejanskega stalnega prebivališča na prvi ali drugi stopnji prijavi oziroma odjavi stalno prebivališče ali prijavi spremembo naslova stanovanja, pristojni organ oziroma ministrstvo, pristojno za notranje zadeve, postopek ugotavljanja dejanskega stalnega prebivališča ustavi.«.
7. člen
V drugem odstavku 9. člena se besedilo »podatke iz 1., 2., 5., 6. in 11. točke« nadomesti z besedilom »podatke iz 1., 2., 3., 5., 6. in 11. točke«.
V tretjem odstavku se besedilo »podatke iz 1., 2. in 6. točke« nadomesti z besedilom »podatke iz 1., 2., 3. in 6. točke«.
V četrtem odstavku se besedilo »podatke iz 1., 2. in 6. točke« nadomesti z besedilom »podatke iz 1., 2., 3. in 6. točke«.
8. člen
(prijava in odjava v zavodu za prestajanje kazni in prevzgojnem domu)
Za 9. členom se doda novi 9.a člen, ki se glasi:
»9.a člen
Zavod za prestajanje kazni, dislocirani oddelek zavoda oziroma prevzgojni dom prijavi začasno prebivališče posameznika v treh dneh po sprejemu, odjavi pa pred odpustom iz zavoda oziroma prevzgojnega doma.
Za prijavo oziroma odjavo iz prejšnjega odstavka se smiselno uporabljajo določbe drugega, tretjega in petega odstavka prejšnjega člena ter tretjega in četrtega odstavka 11. člena tega zakona. Za trajanje prijave in obnovo začasnega prebivališča v zavodu za prestajanje kazni oziroma prevzgojnem domu se uporabljajo določbe 17. člena tega zakona.
Določbi prejšnjih odstavkov se uporabljata za tujca le v primeru, če ima veljavno dovoljenje za prebivanje ali potrdilo o prijavi prebivanja v Republiki Sloveniji in pri pristojnem organu prijavljeno stalno oziroma začasno prebivališče. Tujca, ki nima veljavnega dovoljenja za prebivanje ali potrdila o prijavi prebivanja v Republiki Sloveniji, zavod za prestajanje kazni, dislocirani oddelek zavoda oziroma prevzgojni dom prijavi pri pristojni policijski postaji v roku treh dni po sprejemu, odjavi pa pred odpustom iz zavoda oziroma prevzgojnega doma.
Za prijavo oziroma odjavo tujca, ki nima veljavnega dovoljenja za prebivanje ali potrdila o prijavi prebivanja v Republiki Sloveniji iz prejšnjega odstavka, se smiselno uporabljajo določbe drugega, tretjega in petega odstavka prejšnjega člena ter petega, sedmega in devetega odstavka 10. člena tega zakona.«.
9. člen
V drugem odstavku 10. člena se za besedilom »nima dovoljenja za prebivanje« doda besedilo »ali potrdila o prijavi prebivanja«.
Za drugim odstavkom se doda novi tretji odstavek, ki se glasi:
»Bolnišnice in drugi zdravstveni zavodi, ki sprejmejo na zdravljenja tujca, ki nima dovoljenja za prebivanje ali potrdila o prijavi prebivanja v Republiki Sloveniji, morajo tujca prijaviti oziroma odjaviti pristojni policijski postaji v 24 urah po njegovem sprejemu oziroma odhodu.«.
V dosedanjem tretjem odstavku, ki postane četrti odstavek, se za besedilom »nima dovoljenja za prebivanje« doda besedilo »ali potrdila o prijavi prebivanja«, besedi »prejšnjega člena« pa se nadomestita z besedilom »9. in 9.a člena tega zakona«.
Dosedanja četrti in peti odstavek postaneta peti in šesti odstavek.
V dosedanjem šestem odstavku, ki postane sedmi odstavek, se besedilo v drugi alinei »številko registrskega vpisa firme« nadomesti z besedilom »matično številko pravne osebe«, v četrti alinei pa se besedi »prejšnjega člena« nadomestita z besedilom »9. člena tega zakona«.
V dosedanjem sedmem odstavku, ki postane osmi odstavek, se beseda »tretjega« nadomesti z besedo »četrtega«, besedi »prejšnjega člena« pa se nadomestita z besedilom »9. člena tega zakona«.
V dosedanjem osmem odstavku, ki postane deveti odstavek, se besedilo »šestega in sedmega« nadomesti z besedilom »sedmega in osmega«.
Dosedanji deveti odstavek postane deseti odstavek.

Zakaj ne vidim vseh členov?

Naročniki vidijo tudi preostalih 19 členov.

Naročite se tukaj in pridobite dostop do vseh vsebin.
Če ste že naročnik se prijavite tukaj.

Naročite se
Povezane vsebine

Zastavite nam vprašanje

Vprašanja so na voljo le prijavljenim uporabnikom.
Napaka pri pošiljanju vprašanja.
Vprašanje lahko zastavijo samo prijavljeni uporabniki.
Vprašanje je prekratko.
Obogatite vprašanje z dodatnimi informacijami. Hvala!
Presegli ste kvoto vprašanj.
V trenutnem naročniškem obdobju ste porabili vsa vprašanja. Za dodatno svetovanje nas kontaktirajte.
Pri svetovanju zagotavljamo diskretnost in anonimnost.
Zahvaljujemo se za poslano vprašanje.
Potrudili se bomo, da vam odgovorimo čimprej!