Najnovejša različica besedila
Iščete starejše različice? Obiščite časovnico
Pravilnik o enotnem kontnem načrtu za proračun, proračunske uporabnike in druge osebe javnega prava
Velja od: V uporabi od: Objavljeno:
Objavljeno v: Uradni list RS, št. 133/2023 z dne 27.12.2023
(1) Proračuni, neposredni in posredni uporabniki proračuna ter osebe javnega prava (v nadaljnjem besedilu: pravne osebe javnega prava), ki so zavezane voditi poslovne knjige v skladu z določbami Zakona o računovodstvu (Uradni list RS, št. 23/99, 30/02 – ZJF-C in 114/06 – ZUE; v nadaljnjem besedilu: ZR), evidentirajo in izkazujejo prihodke in druge prejemke, odhodke in druge izdatke, sredstva in obveznosti do virov sredstev ter presežek oziroma primanjkljaj v skladu z določbami ZR in na njegovi podlagi sprejetih podzakonskih aktov. Ta pravilnik ureja področje evidentiranja poslovnih dogodkov.
(2) Podatki iz prejšnjega odstavka se izkazujejo na kontih, predpisanih v enotnem kontnem načrtu (v nadaljnjem besedilu: EKN), ki je Priloga 1 in sestavni del tega pravilnika.
(3) Razporeditev na posamezne konte se opravi v skladu z vsebino kontov, ki je določena s tem pravilnikom.
(4) V EKN se uporablja naslednja členitev:
- razredi, ki so oštevilčeni z enomestno številko,
- skupine, ki so oštevilčene z dvomestno številko,
- podskupine, ki so oštevilčene s trimestno številko,
- konti, ki so oštevilčeni s štirimestno številko,
- podkonti, ki so oštevilčeni s šestmestno številko.
(5) Uporabniki enotnega kontnega načrta določajo nadaljnjo členitev v skladu s predpisi in svojimi potrebami.
Izrazi, uporabljeni v tem pravilniku, ki se nanašajo na pravne osebe iz prvega odstavka prejšnjega člena, pomenijo:
- uporabniki enotnega kontnega načrta (v nadaljnjem besedilu: uporabniki EKN) so pravne osebe javnega prava iz prvega odstavka prejšnjega člena;
- drugi uporabniki EKN so subjekti, določeni s pravilnikom, ki ureja razčlenjevanje in merjenje prihodkov in odhodkov pravnih oseb javnega prava;
- določeni uporabniki EKN so subjekti, določeni s pravilnikom, ki ureja razčlenjevanje in merjenje prihodkov in odhodkov pravnih oseb javnega prava.
(1) Na kontih skupine 00 se izkazujejo dolgoročno odloženi stroški razvijanja, naložbe v pridobljene pravice do industrijske lastnine ter druga neopredmetena sredstva, terjatve za predujme iz naslova vlaganj v neopredmetena sredstva in neopredmetena sredstva v gradnji oziroma v izdelavi in dolgoročne aktivne časovne razmejitve.
(2) Drugi uporabniki EKN ob knjiženju vrednosti neopredmetenih dolgoročnih sredstev za izkazani znesek povečajo ustrezno obveznost do virov sredstev v okviru razreda 9.
(1) Na kontih skupine 01 se izkazujejo popravki vrednosti neopredmetenih sredstev. Zmanjševanje vrednosti dolgoročno odloženih stroškov se izkazuje na temeljnem kontu, odprtem v okviru skupine 00, in ne prek popravka vrednosti.
(2) Drugi uporabniki EKN ob knjiženju popravka vrednosti na kontih te skupine za izkazani znesek zmanjšajo ustrezno obveznost do virov sredstev v okviru razreda 9.
(1) Na kontih skupine 02 se izkazuje vrednost zemljišč, zgradb in terjatev za predujme za nepremičnine.
(2) Ločeno se izkazujejo nepremičnine v gradnji ali izdelavi ter nepremičnine trajno zunaj uporabe. V vrednost gozdnih zemljišč se všteva tudi vrednost gozdne lesne mase. Pri zemljiščih in zgradbah se ločeno izkazujeta nabavna vrednost in prevrednotenje zaradi okrepitve.
(3) Drugi uporabniki EKN ob knjiženju na kontih te skupine za znesek spremembe nabavne vrednosti povečajo oziroma zmanjšajo ustrezno obveznost do virov sredstev v okviru razreda 9.
(1) Na kontih skupine 03 se izkazuje popravek vrednosti zgradb. Ločeno se izkazuje popravek vrednosti zgradb trajno izven uporabe. Zmanjševanje vrednosti zemljišč se izkazuje na temeljnem kontu, odprtem v okviru skupine 02, in ne prek popravka vrednosti.
(2) Drugi uporabniki EKN ob knjiženju na kontih te skupine za znesek spremembe vrednosti popravka zmanjšajo oziroma povečajo ustrezno obveznost do virov sredstev v okviru razreda 9.
(1) Na kontih skupine 04 se izkazujejo vrednosti opreme, drobnega inventarja z dobo koristnosti, daljšo od leta dni, bioloških sredstev, vlaganj v opredmetena osnovna sredstva v tuji lasti, drugih opredmetenih osnovnih sredstev, terjatev za dane predujme za opremo in druga opredmetena osnovna sredstva, opredmetenih osnovnih sredstev v gradnji ali izdelavi ter opreme in drugih opredmetenih osnovnih sredstev trajno zunaj uporabe. Ločeno se izkazujeta nabavna vrednost in prevrednotenje zaradi okrepitve.
(2) Drugi uporabniki EKN ob knjiženju na kontih te skupine za znesek sprememb nabavne vrednosti povečajo oziroma zmanjšajo ustrezno obveznost do virov sredstev v okviru razreda 9.
(1) Na kontih skupine 05 se izkazujejo popravki vrednosti opreme, drobnega inventarja z dobo koristnosti, daljšo od leta dni, bioloških sredstev, vlaganj v opredmetena osnovna sredstva v tuji lasti, drugih opredmetenih osnovnih sredstev ter opreme in drugih opredmetenih osnovnih sredstev trajno zunaj uporabe.
(2) Drugi uporabniki EKN ob knjiženju v dobro na kontih te skupine za znesek spremembe vrednosti popravka zmanjšajo oziroma povečajo ustrezno obveznost do virov sredstev v okviru razreda 9.
(1) Na kontih skupine 06 se izkazujejo naložbe v delnice in druge dolgoročne finančne naložbe, naložbe v plemenite kovine, drage kamne, umetniška dela in podobno. Delnice in druge dolgoročne finančne naložbe se razčlenjujejo na tiste v državi in tiste v tujini. Posebej se izkazuje oslabitev (s popravkom vrednosti) teh naložb.
(2) Na kontih te skupine se izkazujejo naložbe v namensko premoženje tistih javnih skladov in drugih pravnih oseb javnega prava, ki imajo v skladu z določbami zakonov, ki urejajo področje in delovanje teh oseb, to premoženje v svoji lasti. Posebej se izkazuje oslabitev (s popravkom vrednosti) teh naložb.
(3) Ločeno se izkazujejo naložbe v namensko premoženje javnih skladov in drugih pravnih oseb javnega prava, za katere se sestavlja premoženjska bilanca države oziroma občine.
(4) Drugi uporabniki EKN ob knjiženju na kontih te skupine za izkazani znesek povečanja naložbe povečajo, za znesek zmanjšanja naložbe pa zmanjšajo ustrezno obveznost do virov sredstev v okviru razreda 9.
(1) Na kontih skupine 07 se izkazujejo dolgoročna posojila v državi in v tujini, dana na podlagi posojilnih pogodb, z odkupom domačih in tujih vrednostnih papirjev ter druga dolgoročno dana posojila in dolgoročno dani depoziti. Med dolgoročnimi posojili se izkazuje tudi tisti del posojil, ki zapade v plačilo v tekočem letu. Posebej se izkazuje oslabitev (s popravkom vrednosti) dolgoročno danih posojil in depozitov.
(2) Ločeno se izkazujejo dolgoročno dana posojila in depoziti, dani uporabnikom EKN, za katere se sestavlja premoženjska bilanca države oziroma občine.
(3) Drugi uporabniki EKN ob knjiženju na kontih te skupine za povečanje zneska danih posojil povečajo, za zneske odplačil pa zmanjšajo ustrezno obveznost do virov sredstev v okviru razreda 9.
(4) Drugi uporabniki EKN zneske povečanja dolgoročno danih depozitov ne evidentirajo v okviru kontov skupine 44 in ne v okviru kontov skupine 90 oziroma drugem ustreznem kontu, temveč jih evidentirajo le na kontih stanja.
(1) Na kontih skupine 08 se izkazujejo dolgoročno dani blagovni krediti, dolgoročne terjatve iz naslova finančnega najema in druge dolgoročne terjatve iz poslovanja. Med dolgoročnimi terjatvami se izkazuje tudi tisti del terjatev, ki zapade v plačilo v tekočem letu. Posebej se izkazuje oslabitev (s popravkom vrednosti) dolgoročnih terjatev iz poslovanja.
(2) Ločeno se izkazujejo dolgoročne terjateve iz poslovanja do uporabnikov EKN, za katere se sestavlja premoženjska bilanca države oziroma občine.
(3) Drugi uporabniki EKN ob knjiženju na kontih te skupine za znesek povečanja dolgoročnih terjatev povečajo, za znesek plačila ali drugega zmanjšanja dolgoročnih terjatev pa zmanjšajo ustrezno obveznost do virov sredstev v okviru razreda 9.
(1) Na kontih skupine 09 se izkazujejo terjatve za neopredmetena sredstva in opredmetena osnovna sredstva, ki jih je drugi uporabnik EKN, ki je ustanovitelj določenega uporabnika EKN, dal temu v upravljanje. Terjatve za sredstva, dana v upravljanje uporabnikom EKN, za katere se sestavlja premoženjska bilanca države oziroma občine, se izkazujejo ločeno.
(2) Vrednost sredstev, danih v upravljanje, se ob prenosu sredstev v upravljanje knjiži na ustrezen konto skupine 09 in se izkaže kot terjatev v znesku, enakem čisti vrednosti sredstev, danih v upravljanje. Ob knjiženju na kontih te skupine se povečuje oziroma zmanjšuje splošni sklad.
(3) Terjatve za sredstva, dana v upravljanje, se povečajo tudi za tisti znesek plačil iz prvega in drugega odstavka 44. člena tega pravilnika, za katerega se pri uporabnikih EKN, ki prejme ta sredstva, poveča obveznost za sredstva, prejeta v upravljanje.
(4) Terjatve za sredstva, dana v upravljanje, se usklajujejo z obveznostjo za sredstva, prejeta v upravljanje, izkazano v poslovnih knjigah prejemnika sredstev.
(5) Konte te skupine uporabljajo le neposredni uporabniki proračuna države in občine.
(1) Na kontih skupine 10 se izkazujejo gotovina (bankovci in kovanci), prejeti čeki, drugi takoj unovčljivi vrednostni papirji in denar na poti. Domača in tuja denarna sredstva v blagajni se izkazujejo ločeno. Izdani čeki se izkažejo kot odbitna postavka.
(2) Drugi uporabniki EKN za zneske prejemkov v blagajni odobrijo prihodke oziroma drug konto, ki ustreza vrsti prejemka, za zneske izdatkov iz blagajne pa se obremenijo odhodki oziroma drug konto, ki ustreza vrsti izdatka.
(1) Na kontih skupine 11 se izkazujejo dobroimetja (negotovinski denar) na računih v bankah in drugih finančnih ustanovah, izločena denarna sredstva in akreditivi, depozitni računi v tuji valuti, akreditivi v tuji valuti, depozitni računi in druga denarna sredstva za posebne namene.
(2) Ločeno se izkazujejo dobroimetja v domači in tuji valuti.
(3) Drugi uporabniki EKN za zneske prejemkov priznajo prihodke oziroma odobrijo drug konto, ki ustreza vrsti prejemka, za zneske izdatkov pa se izkažejo odhodki oziroma se obremeni drug konto, ki ustreza vrsti izdatka.
(1) Na kontih skupine 12 se izkazujejo kratkoročne terjatve do kupcev iz prodaje dolgoročnih in kratkoročnih sredstev. V okviru teh se izkazujejo tudi kratkoročne terjatve iz naslova unovčenih poroštev. Posebej se izkazuje oslabitev (s popravkom vrednosti) kratkoročnih terjatev do kupcev.
(2) Ločeno se izkazujejo terjatve do kupcev v državi in v tujini.
(3) Drugi uporabniki EKN za zneske terjatev, ki se bodo priznali kot prihodki ali prejemki iz prodaje, odobrijo ustrezni konto skupine 28.
(1) Na kontih skupine 13 se izkazujejo predujmi, dani za kratkoročna sredstva, kratkoročno dane varščine in preplačila obveznosti.
(2) Drugi uporabniki EKN zneske danih predujmov izkažejo tudi na ustreznem kontu v okviru pasivnih časovnih razmejitev v skupini 29, hkrati pa za znesek danega predujma obremenijo ustrezni konto odhodkov.
(1) Na kontih skupine 14 se izkazujejo vse kratkoročne terjatve do uporabnikov EKN, za katere se sestavlja premoženjska bilanca države oziroma občine, ne glede na podlago nastanka terjatev, razen terjatev iz naslova obveznih dajatev.
(2) Na kontih te skupine se zagotavlja analitično evidentiranje terjatev do kupcev, danih predujmov in varščin, finančnih naložb, terjatev iz financiranja in drugih kratkoročnih terjatev, če se te nanašajo na uporabnike EKN.
(3) Uporabniki EKN obravnavajo zneske terjatev in finančnih naložb v skladu s tem pravilnikom, kot je določeno za druge vrste kratkoročnih terjatev in finančnih naložb.
(1) Na kontih skupine 15 se izkazujejo kratkoročno dana posojila, naložbe v vrednostne papirje, depoziti in druge kratkoročne finančne naložbe. Posebej se izkazuje oslabitev (s popravkom vrednosti) kratkoročnih finančnih naložb.
(2) Drugi uporabniki EKN izkazujejo zneske povečanja kratkoročnih finančnih naložb v okviru kontov skupine 44, zneske zmanjšanja pa v okviru kontov skupine 75, ob hkratni spremembi kontov skupine 90 oziroma drugem ustreznem kontu.
(3) Ne glede na prejšnji odstavek se naložbe začasno prostih denarnih sredstev ne evidentirajo v okviru kontov skupine 44 in ne v okviru kontov skupine 90 oziroma drugem ustreznem kontu, temveč le na kontih stanja.
(1) Na kontih skupine 16 se izkazujejo terjatve iz naslova obresti in terjatve iz naslova dividend in deležev v dobičku ter druge kratkoročne terjatve iz financiranja. Posebej se izkazuje oslabitev (s popravkom vrednosti) kratkoročnih terjatev iz financiranja.
(2) Drugi uporabniki EKN za zneske terjatev, ki se bodo priznali kot prihodki ali drugi prejemki, odobrijo ustrezni konto skupine 28.
(1) Na kontih skupine 17 se izkazujejo kratkoročne terjatve do državnih in drugih institucij ter druge kratkoročne terjatve. V okviru teh se evidentirajo tudi terjatve iz naslova obveznih dajatev. Posebej se izkazuje oslabitev (s popravkom vrednosti) drugih kratkoročnih terjatev.
(2) Drugi uporabniki EKN za zneske terjatev, ki se bodo priznali kot prihodki ali drugi prejemki, odobrijo ustrezni konto skupine 28.
(1) Na kontih skupine 18 se izkazujejo odhodki oziroma zneski, povezani s pridobitvijo dolgoročnih in kratkoročnih sredstev oziroma storitev, ki še niso bili plačani in se izkazujejo kot obveznost. Ob poravnavi izkazane obveznosti se za znesek plačila obveznosti zmanjšajo tudi izkazani neplačani odhodki oziroma izdatki ob obremenitvi ustreznega konta razreda 4.
(2) Na kontih te skupine se izkazujejo tudi vračila obveznih dajatev. Ob poravnavi izkazane obveznosti iz naslova vračil obveznih dajatev se zmanjšajo izkazani neplačani odhodki, hkrati se za ta znesek znižajo tudi prejemki ob obremenitvi ustreznega konta razreda 7.
(3) Podatkov v okviru kontov te skupine ne izkazujejo določeni uporabniki EKN.
(1) Na kontih skupine 19 se izkazujejo aktivne časovne razmejitve.
(2) Drugi uporabniki EKN za znesek vrednosti vrednotnic, katerih nabavna vrednost je že vključena v odhodke, niso pa še porabljene, oblikujejo kratkoročni vir sredstev v okviru kontov skupine 29. Za znesek vrednosti porabljenih vrednotnic se oblikovani vir zmanjša.
(3) Drugi uporabniki EKN na kontih te skupine izkazujejo tudi prehodno nezaračunane prihodke za prejete predujme ter vračunane odhodke in izdatke zaradi podaljšanja proračunskega leta.
(4) Določeni uporabniki EKN na kontih te skupine izkazujejo tudi največ 12 mesecev vnaprej plačane stroške oziroma odhodke ter prihodke, ki niso mogli biti zaračunani v obračunski dobi, na katero se nanašajo.
(1) Na kontih skupine 20 se izkazujejo vnaprejšnja plačila in denarna zavarovanja kupcev in drugih dolžnikov. V okviru teh se izkazujejo tudi preplačila terjatev.
(2) Drugi uporabniki EKN zneske prejetih predujmov izkažejo na ustreznih kontih v okviru konta skupine 19, hkrati pa se zneski prejetih predujmov izkažejo v dobro ustreznega konta prihodkov.
Zakaj ne vidim vseh členov?
Naročniki vidijo tudi preostalih 50 členov.
Naročite se tukaj in pridobite dostop do vseh vsebin.
Če ste že naročnik se prijavite tukaj.