Najnovejša različica besedila
Iščete starejše različice? Obiščite časovnico
Dogovor o prenovi sistema plač in novih uvrstitvah delovnih mest in nazivov v plačne razrede v javnem sektorju
DELOVNA ZAKONODAJA, PRISPEVKI
-
Objavljeno:
Vlada Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: vlada) in reprezentativni sindikati javnega sektorja uvodoma ugotavljajo, da je bil v skladu s Pregledom stanja na dan 11. julija 2024, podpisanim 17. julija 2024, Izjavo o stopnji usklajenosti besedila predloga Zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju, podpisano 25. septembra 2024, in Postopkovnikom o aktivnostih za zaključek pogajanj o prenovi plačnega sistema javnega sektorja in odpravi nesorazmerij v osnovnih plačah, podpisanim 25. septembra 2024, vložen in sprejet Zakon o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju (v nadaljnjem besedilu: ZSTSPJS) ter usklajene Kolektivna pogodba za javni sektor in kolektivne pogodbe dejavnosti in poklicev, ki omogočajo prehod v nov plačni sistem v javnem sektorju 1. januarja 2025.
Podpisniki tega dogovora soglašajo, da bodo v nadaljevanju izvajali naslednje aktivnosti oziroma izpolnili naslednje zaveze iz tega dogovora v zvezi z urejanjem sistema plač v javnem sektorju, delovnimi mesti v javnem sektorju in drugimi vsebinami, če tako izhaja iz tega dogovora, na način in v rokih, določenih v tem dogovoru:
1. Razmerje med vrednostjo plačnih razredov in minimalno plačo
Podpisniki tega dogovora najmanj enkrat na vsaka štiri leta preverijo razmerje med minimalno plačo in vrednostjo plačnih razredov plačne lestvice in izvedejo pogajanja, v katerih dogovorijo ustrezno razmerje med minimalno plačo in vrednostjo prvega plačnega razreda na plačni lestvici ter posledično plačno lestvico.
Prva pogajanja o vsebini iz te točke se izvedejo v februarju 2028, ko bo znan podatek o vrednosti minimalne plače za leto 2028.
2. Priprava opisov del in nalog delovnih mest
Skladno s 107. členom ZSTSPJS podpisniki tega dogovora v dveh letih od uveljavitve tega zakona pripravijo opise del in nalog, ki se opravljajo na posameznem delovnem mestu oziroma v nazivu, vključenem v katalog delovnih mest, nazivov in funkcij v javnem sektorju.
Vsebina te točke se uredi z akti, s katerimi se uvrščajo delovna mesta in nazivi v plačne razrede.
3. Priprava metodologije za vrednotenje delovnih mest
Podpisniki tega dogovora soglašajo, da bodo v obdobju prehoda v nov plačni sistem, torej do 1. januarja 2028, sklenili novo Kolektivno pogodbo o metodologiji za uvrščanje delovnih mest in nazivov v plačne razrede, s katero bodo dogovorili kvalitativne in kvantitativne kriterije za uvrščanje delovnih mest in nazivov v plačne razrede. Prenovljena Kolektivna pogodba o metodologiji za uvrščanje delovnih mest v plačne razrede bo podlaga za objektivnejše vrednotenje delovnih mest in nazivov v javnem sektorju in s tem vzpostavitev ustreznih razmerij med njimi.
4. Kriteriji za izplačevanje delovne uspešnosti
Podpisniki tega dogovora soglašajo, da bodo skladno z drugim odstavkom 119. člena ZSTSPJS do 31. decembra 2025 dogovorili nove kriterije za izplačevanje delovne uspešnosti, upoštevaje posebnosti posameznih dejavnosti, za katere so sklenjene kolektivne pogodbe dejavnosti, ki bodo omogočali stimulativno nagrajevanje javnih uslužbencev in transparentno izplačevanje delovne uspešnosti, povezane z rezultati dela javnih uslužbencev.
Vsebina te točke se uredi z akti, s katerimi se uvrščajo delovna mesta in nazivi v plačne razrede.
5. Ureditev plačila za delo za javne uslužbence, napotene na delo v tujini
Podpisniki tega dogovora se zavezujejo, da bo doseženo soglasje o temeljnih vprašanjih novega zakona, ki bo urejal plačilo za delo in druge prejemke javnih uslužbencev, napotenih na delo v tujino, pri čemer bodo smiselno upoštevane spremembe ZSTSPJS, zlasti kar se tiče učinkov prevedbe na novo plačno lestvico, postopnega prehoda v nov plačni sistem ter obseg odprave nesorazmerij v osnovnih plačah.
Če zakon ne bo uveljavljen do 1. januarja 2025, se podpisniki zavezujejo, da bo doseženo soglasje o temeljnih vprašanjih spremembe uredbe, ki ureja plače in druge prejemke javnih uslužbencev, napotenih na delo v tujino.
6. Pogajanja o dodatkih
Pogajanja o dodatkih za nevarnosti in posebne obremenitve iz 44. člena ZSTSPJS in dodatkih za prepovedi in omejitve iz 47. člena ZSTSPJS se začnejo 1. septembra 2025.
7. Podatki za analizo o gibanju plač
Podpisniki se zavezujejo, da bodo najpozneje do 13. decembra 2024 uskladili nabor podatkov za pripravo analize o gibanju plač v javnem sektorju in v celoti uskladili vsebino Pravilnika o metodologiji za posredovanje in analizo podatkov o plačah, drugih izplačilih in številu zaposlenih v javnem sektorju.
8. Realizacija neuresničenih zavez iz sklenjenih stavkovnih sporazumov
Skladno z 8. točko Postopkovnika o aktivnostih za zaključek pogajanj o prenovi plačnega sistema javnega sektorja in odpravi nesorazmerij v osnovnih plačah si bosta vladna in sindikalna stran prizadevali, da se pogajanja o normativnem delu Kolektivne pogodbe za državno upravo, uprave pravosodnih organov in uprave samoupravnih lokalnih skupnosti zaključijo do 30. marca 2025.
S to točko se ne posega v veljavnost in pravne posledice dogovorov, neuresničenih zavez iz stavkovnih sporazumov in sklepov vlade številka: 10100-7/2024/7 z dne 28. februarja 2024 in 10100-20/2024/3 z dne 24. julija 2024, k realizaciji katerih se pristopi nemudoma.
9. Zagotavljanje finančnih sredstev
Vlada se zavezuje, da bo v okviru svojih pristojnosti in obstoječih sistemov financiranja ter spremembe sistema financiranja na področju dolgotrajne oskrbe zagotovila, da bodo za potrebe neposrednih in posrednih proračunskih uporabnikov sredstva za stroške dela, ki izvirajo iz ZSTSPJS, podzakonskih predpisov, tega dogovora in kolektivnih pogodb, katerih podpisnica je, upoštevana pri usklajevanju predlogov finančnih načrtov neposrednih uporabnikov in pri pripravi izhodišč za pripravo finančnih načrtov posrednih uporabnikov ter pri sklepanju aneksov k večletnim pogodbam o financiranju.
Podpisniki tega dogovora ugotavljajo, da ZSTSPJS in novo vrednotenje delovnih mest, nazivov in funkcij v javnem sektorju, pomeni višje stroške dela tudi pri proračunskih uporabnikih, ki se financirajo tudi iz neproračunskih virov.
10. Uveljavitev aneksov h kolektivnim pogodbam
Rešitve, dogovorjene v tem dogovoru, se uveljavijo pod pogojem, da bo uveljavljena nova Kolektivna pogodba za javni sektor, Aneks h Kolektivni pogodbi za negospodarske dejavnosti v Republiki Sloveniji in aneksi h kolektivnim pogodbam dejavnosti in poklicev najmanj štirih plačnih skupin.
11. Realizacija dogovora in plačilo stavke
Podpisniki tega dogovora soglašajo, da bodo v enem mesecu po sklenitvi tega dogovora oblikovali 15 člansko delovno skupino za spremljanje izvajanja novega plačnega sistema, v kateri bo enako število članov z vladne strani in iz vsake od pogajalskih skupin na sindikalni strani, ki bo pristojna za oblikovanje skupnih mnenj o ključnih vprašanjih, povezanih z implementacijo in izvajanjem novega plačnega sistema. Pobudo za obravnavo posameznega vprašanja na delovni skupini lahko poda vladna ali sindikalna stran.
V primeru stavke, ki je posledica kršitve zavez vlade iz tega dogovora, stavkajočim za čas stavke pripada nadomestilo v višini plače, ki bi jo prejeli, če bi delali.
12. Objava dogovora v Uradnem listu Republike Slovenije
Ta dogovor se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.