Ta pravilnik predpisuje minimalne tehnične pogoje, ki se nanašajo na poslovne prostore, opremo in naprave v prodajnih objektih trgovine na debelo in drobno, pogoje glede zunanjih površin prodajnega objekta in pogoje za prodajo blaga zunaj prodajaln s seznamom blaga, ki ga je dovoljeno prodajati na ta način.
SE NANAŠAJO NA POSLOVNE PROSTORE,
OPREMO IN NAPRAVE V PRODAJNIH OBJEKTIH
TRGOVINE NA DEBELO IN DROBNO
Poslovni prostori, oprema in naprave, v katerih se trguje na debelo in drobno, morajo ustrezati načinu trgovanja z blagom, fizikalno-kemičnim in drugim lastnostim blaga, pogojem, ki so predpisani s tem pravilnikom in z drugimi predpisi (sanitarno-zdravstveni, o graditvi objektov, varstvu okolja, urejanju naselij, varstvu pri delu).
(1) prodajalna, kjer se trguje na drobno,
(2) premični prodajni objekti, kot so: premična stojnica, potujoča prodajalna, prodajni avtomati, kjer se trguje na drobno,
(3) skladišče za trgovanje z blagom na debelo,
(4) tržnica (trg, kjer se trguje na drobno, veletržnica, kjer se trguje na drobno),
(5) prostor za odkup kmetijskih pridelkov, živali in gozdnih sadežev, kot so odkupne postaje, prevzemna mesta in dogoni.
S prodajalno je po določbah tega pravilnika mišljen poslovni prostor v zgradbi, v katerem se trguje na drobno z vsemi vrstami blaga po nomenklaturi trgovinskih strok, v skladu z določbo iz 2. člena tega pravilnika.
Ne glede na prvi odstavek tega člena se šteje za prodajalno tudi kiosk.
Prodajalna mora imeti prodajni prostor in pomožne prostore.
S prodajnim prostorom je po določbah tega pravilnika mišljen prostor, v katerem se neposredno trguje, s pomožnimi prostori pa so mišljeni: skladišče za shranjevanje blaga in embalaže ter sanitarni prostori.
Skladišče za shranjevanje blaga in embalaže je lahko v prodajalni ali v njeni neposredni bližini.
Če je skladišče v prodajnem prostoru, mora biti ta del prostora ločen. Skladišče za hrambo živil mora biti funkcionalno povezano s prodajnim prostorom.
S sanitarnimi prostori so po določbah tega pravilnika mišljeni: sanitarije s toplo in hladno vodo, prostor, lahko tudi samo mesto, za shranjevanje pripomočkov in čistil za čiščenje prostorov in prostor z garderobnimi omarami za obleke zaposlenih v prodajalni.
Sanitarije, prostor ali mesto za shranjevanje pripomočkov za čiščenje prostorov so lahko poleg prodajalne ali v njeni neposredni bližini. Pri prodajalnah z živili morajo biti sanitarije in prostor ali mesto za shranjevanje pripomočkov za čiščenje prostorov povezani s prodajalno.
1. zunanjost prodajalne mora biti gradbeno dokončana;
2. na zunanji strani prodajalne mora biti na vidnem mestu napis z navedbo firme, sedeža trgovca in morebitnim imenom prodajalne. Na vidnem mestu pri vhodu v prodajalno mora biti tudi urnik obratovalnega časa prodajalne;
3. prostor pred prodajalno in vstop v prodajalno morata bili varna, neovirana in razsvetljena. Vhod v prodajalno je lahko z ulice, s ceste ali javnega prehoda in ne sme biti skupen z vhodom v stanovanjske prostore;
4. prostori prodajalne (prodajni prostori, pomožni prostori) morajo biti gradbeno dokončani in izdelani iz materialov, ki se lahko čistijo in vzdržujejo;
5. prostori prodajalne (prodajni prostori, pomožni prostori) morajo biti ustrezno razsvetljeni (poleg naravne osvetlitve skozi okno in vrata tudi z napravami za umetno osvetlitev, in sicer na vsakih 25 m2 poslovnega prostora po eno svetilo z močjo 100 W), prezračevani (naravno prezračevanje s pomočjo oken in vrat in z napravami za umetno prezračevanje, kot npr.: samodejno vzgonsko prezračevanje ali naprave za prisilno prezračevanje) in ogrevani;
6. če je prodajni prostor v več etažah, morajo biti te med seboj povezane, tako da so zagotovljeni varno gibanje zaposlenih v prodajalni, kupcev in ravnanje z blagom;
7. če se v prodajalni opravlja tudi gostinska dejavnost, razen ponudbe brezalkoholnih napitkov in pijač iz avtomata, mora biti ta prostor funkcionalno ločen od prodajalne;
8. višina prodajnega prostora ne sme biti nižja od 2,40 m, površina prodajnega prostora ne sme biti manjša od 6 m2.
Ne glede na določbo iz prejšnjega odstavka te točke pa prodajna površina kioska, v katerem se ne pripravlja hrana, ne sme biti manjša od 3 m2;
9. prodajalna s prodajno površino nad 600 m2 mora imeti agregat za pridobivanje električne energije, druge prodajalne pa morajo imeti naprave za ustrezno zasilno razsvetljavo prodajnega prostora v skladu s 5. točko tega člena pravilnika;
10. oprema v prodajnem in pomožnih prostorih prodajalne mora biti prilagojena vrsti in načinu prodaje blaga v prodajalni in izdelana iz materialov, ki se lahko čistijo in vzdržujejo;
11. razporeditev opreme v prodajalni mora zagotavljati varno gibanje kupcev in zaposlenih v prodajalni in ravnanje z blagom;
12. v prodajalni, kjer se prodajajo oblačila, morajo biti kabine za pomerjanje osvetljene ter imeti ogledalo, obešalnik in stol.
V prodajalni, kjer se prodaja obutev, morajo biti sedeži in ogledalo;
13. prodajalna mora imeti glede na vrsto blaga, ki se prodaja, potrebno orodje in naprave za merjenje, tehtanje in preizkušanje blaga;
14. za spremljanje prometa z blagom mora imeti prodajalna registrsko blagajno ali ustrezen računalniško podprt sistem.
Registrska blagajna je naprava za avtomatsko izdajo blagajniških odrezkov in tiskanje dnevnega prometa blaga. Registrska blagajna mora imeti prikazovalnik za kupca, na katerem so vidni vsaj posamezni zneski in skupni znesek prodanega blaga kupcu, in tiskalnika za blagajniški odrezek in dnevnik prometa. Tiskalnika sta vgrajena v ohišje registrske blagajne.
S tiskalnikom za blagajniški odrezek se izpisujejo v skladu z 58. členom Zakona o prometnem davku (Uradni list Republike Slovenije, št. 4/92) prodaje po izdelkih za posameznega kupca, s tiskalnikom za promet z blagom pa se zaporedno izpisujejo posamezne prodaje blaga kupcem.
Računalniško podprt sistem za vodenje prodaje blaga v prodajalni mora smiselno izpolnjevati pogoje, predpisane z drugim in tretjim odstavkom te točke;
15. prodajalna ali oddelek v prodajalni z delikatesami mora imeti elektronsko tehtnico;
16. prodajalna, v kateri se prodajajo živila živalskega izvora, mora imeti hladilne vitrine, zamrzovalne omare oziroma skrinje.
Kiosk je prodajalna, kjer se blago prodaja skozi okno.
V kiosku, kjer so prodajajo samo časopisi, revije, papir, znamke, vrednostna pisma, razglednice, tobak, tobačni izdelki, ni treba imeti registrske blagajne.
Kiosk, kjer se prodajajo zelenjava, sveže sadje, živila rastlinskega in živalskega izvora, mora imeti v samem prostoru ali v neposredni bližini tudi prostor za skladiščenje blaga in embalaže in sanitarije za zaposlene.
V kioskih se smejo prodajati samo naslednje vrste blaga: sveže sadje, zelenjava, živila rastlinskega in živalskega izvora in pijače v izvirni embalaži, časopisi, revije, knjige, papir, znamke, vrednostna pisma, dopisnice, razglednice, tobak, tobačni izdelki, spominki, izdelki domače in umetne obrti, drobno galanterijsko blago, igrače in gospodinjske potrebščine.
Klasična prodajalna je prodajalna z živili in neživilskimi izdelki različnih trgovinskih strok. Prodaja se lahko na postrežni način, lahko pa delno tudi samoizbirno. Površina prodajnega prostora ne sme biti manjša od 12 m2.
Specializirana klasična prodajalna je prodajalna s posebno izbiro blaga bodisi po vrsti (npr. čevlji, meso in podobno) ali po namenu uporabe blaga (športna prodajalna, za dojenčke, delikatesa in podobno). Površina prodajnega prostora ne sme biti manjša od 6 m2; če je prodajni prostor v dveh ali več etažah, njegova površina ne sme biti manjša od 30 m2.
Samoizbirna prodajalna je prodajalna z živili in neživilskimi izdelki različnih trgovinskih strok, pri čemer kupec sam izbere blago in ga preda prodajalcu. Prodajalec izpiše račun. Površina prodajnega prostora ne sme biti manjša od 12 m2.
Samopostrežna prodajalna je prodajalna z živili in neživilskimi izdelki različnih trgovinskih strok in kjer kupec sam izbira blago.
Površina prodajnega prostora samopostrežne prodajalne ne sme biti manjša od 40 m2. V prodajnem prostoru samopostrežne prodajalne morajo biti nakupovalne košarice.
Če ima prodajni prostor površino nad 300 m2 mora imeti prodajalna nakupovalne vozičke.
Mini samopostrežna prodajalna je prodajalna predvsem z živili, med njimi obvezno kruh, mleko, lahko pa tudi sveže sadje in zelenjava ter gospodinjske potrebščine.
Prodajna površina ne sme biti manjša od 40 m2.
Supereta je samopostrežna prodajalna z gospodinjskimi potrebščinami, pijačami in živili, med njimi obvezno kruh, mleko, sveže meso, sveže sadje in sveža zelenjava. V njej se lahko na posameznih oddelkih prodaja tudi na postrežni način.
Površina prodajnega prostora ne sme biti manjša od 120 m2.
Supermarket je prodajalna z živili, med njimi obvezno kruh, mleko, sveže meso, sveže sadje in sveža zelenjava ter pijače, gospodinjske potrebščine, tekstil, konfekcija, steklo, porcelan, keramika, izdelki iz plastike, papir ter pisalne in šolske potrebščine.V njej se lahko na posameznih oddelkih prodaja tudi na postrežni način.
Površina prodajnega prostora ne sme biti manjša od 400 m2.
Samopostrežna blagovnica (hipermarket) je prodajalna z raznovrstno izbiro živil in neživilskih izdelkov. Blago se prodaja na samopostrežni način, na posameznih oddelkih pa lahko tudi na postrežni način.
Površina prodajnega prostora ne sme biti manjša od 1000 m2.
Blagovnica je blagovna hiša z blagom široke izbire. Prodaja se lahko na postrežni ali samopostrežni način in je lahko organizirana tudi po oddelkih.
Površina prodajnega prostora ne sme biti manjša od 1000 m2.
Veleblagovnica je blagovna hiša, v kateri se prodaja blago najširše izbire. Prodaja je organizirana po oddelkih, in sicer na samoizbirni ali na postrežni način. V veleblagovnici je tudi oddelek s prehrano in gospodinjskimi potrebščinami.
Površina prodajnega prostora ne sme biti manjša od 2500 m2.
Specializirana blagovna hiša je prodajalna iz 16. in 17. člena tega pravilnika, z blagom za ciljno skupino kupcev ali za zadovoljevanje določene vrste potreb (športna hiša, center za gradnjo in opremo doma).
Površina prodajnega prostora ne sme biti manjša od 400 m2.
Nakupovalni center (shopping center) je posebej urejen in pokrit poslovni prostor z najmanj 3000 m2 prodajne površine. V nakupovalnem centru so različne vrste prodajaln (specializirane prodajalne, samopostrežne prodajalne, blagovnice in podobno), lahko pa tudi drugi objekti, kot npr.: bančne ekspoziture, poštni uradi, objekti za prosti čas in podobno.
Upravljavec nakupovalnega centra daje poslovne prostore v najem ali jih proda.
Nakupovalni center mora imeti enostaven dostop do parkirišč.
Zakaj ne vidim vseh členov?
Naročniki vidijo tudi preostalih 42 členov.
Naročite se tukaj in pridobite dostop do vseh vsebin.
Če ste že naročnik se prijavite tukaj.