Čistopis z vidnimi spremembami

Čistopisu je dodan prikaz, kjer imate spremembe vidne. Kliknite spodaj pod nazivom predpisa na zavihek "Spremembe".

Izberi paket

Čistopis z lažjim branjem členov

V posebnem prikazu čistopisa lahko besedilo sklicevanih členov berete že znotraj osnovnega člena. Kliknite spodaj pod nazivom predpisa na zavihek "Čistopis".

Izberi paket

Pri členih imate pojasnila

Če obstaja pojasnilo člena, ga dobite že pri njem. Imate več kot 2500 pojasnil FURS, ministrstev in strokovnjakov. Za prikaz pojasnil, kliknite na ikono desno poleg člena.

Izberi paket

Dodano imate kazalo predpisa

S kazalom lažje vidite strukturo predpisa in navigirate po njem.
Za prikaz kazala kliknite spodaj na "Kazalo".

Izberi paket

Lažje branje členov

"Branje člen v členu" vam v čistopisu omogoča branje besedila sklicevanih členov že znotraj osnovnega člena.

Izberi paket

POZOR: to ni najnovejša različica besedila

Razlage Kolektivne pogodbe za dejavnost zdravstva in socialnega varstva Slovenije glede določb, ki se nanašajo na določanje letnega dopusta

DELOVNA ZAKONODAJA - KOLEKTIVNE POGODBE -

Objavljeno:

Objavljeno v:

Odbor za razlago Kolektivne pogodbe za dejavnost zdravstva in socialnega varstva Slovenije je na podlagi 11. točke I. dela Splošne določbe Kolektivne pogodbe za dejavnost zdravstva in socialnega varstva Slovenije (Uradni list RS, št. 15/94, 57/95, 19/96, 56/98, 76/98, 102/00, 62/01 in 75/08) na 63. seji dne 28. 3. 2011 in 66. seji dne 10. 2. 2012, sprejel naslednje razlage

  1. Letni dopust
  1. člen
  1. V 3. točki drugega odstavka 36. člena kolektivne pogodbe je izrecno navedeno, da delovna mesta, na katerih se pojavljajo hrup in vibracije ali prah ali večje obremenitve vida (mikroskop, monitor, ultrazvok, računalnik) ali neugodne klimatske razmere (mikro in makro klima, temperatura, gibanje zraka, vlaga) ali nevarnost infekcije ali delo s kemikalijami (razen citostatikov) ali večje fizične obremenitve (dvigovanje, prenašanje težjih bremen, prisilna drža), določi direktor.

Pri določitvi delovnih mest je po tej točki potrebno upoštevati tako intenzivnost posameznega obremenjujočega pogoja kot tudi čas trajanja dela pod temi pogoji, in sicer:

Pri določanju delovnih mest po tej točki glede na posamezni vpliv oziroma obremenitev upoštevamo intenzivnost določenega vpliva oziroma pogoja (najmanj povečan vpliv) in čas dela pod takimi vplivi oziroma pogoji (praviloma najmanj 10 ur na teden).

Če intenzivnost določenega vpliva oziroma pogoja na posameznem delovnem mestu ni visoka oziroma gre za povečan vpliv, pri opredelitvi pravice do dneva dopusta na delovnem mestu ocenjujemo čas dela v določenem pogoju oziroma vplivu.

Če pa je intenzivnost določenega pogoja oziroma vpliva visoka (močan vpliv), le-ta lahko odločujoče vpliva na odločitev o dodatnem dopustu, čeprav pogoj ni stalno prisoten na delovnem mestu, vendar praviloma najmanj 10 ur na teden. Tako je npr. pri peti in sedmi alineji 3. točke drugega odstavka 36. člena torej smiselno upoštevati tudi stopnjo oziroma intenziteto pogojev dela.

  1. Pri upravičenosti do dneva dopusta iz 3. točke drugega odstavka 36. člena KP je torej potrebno izhajati iz ocene nevarnosti oziroma obremenitev na posameznem delovnem mestu.
  2. Glede 4. točke drugega odstavka 36. člena je Odbor že sprejel razlago, da letni dopust po tej točki pripada delavcem na delovnih mestih, kjer opis delovnega mesta določa tudi obveznost dela v posebnih pogojih.
  3. Pod pojmom operacijska dvorana razumemo prostor, namenjen izključno izvajanjem operacij.
  4. Iz določil kolektivne pogodbe ne izhaja, da bi bil delodajalec dolžan v svojih aktih določiti kriterije, pod katerimi na posameznih delovnih mestih delavcu pripada dodatni letni dopust.
  1. člen

Kolektivna pogodba ne vsebuje določb glede načina določanja letnega dopusta delavcem z razporeditvijo delovnega časa na manj kot 5 delovnih dni v tednu, v 37. členu pa določa način določanja letnega dopusta zaposlenim, ki imajo delovni teden daljši od petih delovnih dni.

Iz naslova enakopravnosti zaposlenih v javnih zdravstvenih zavodih se tedenska razporeditev delovnega časa upošteva tudi pri določanju letnega dopusta tistim zaposlenim, ki imajo tedenski delovni čas razporejen na manj kot pet dni tedensko.

Povezane vsebine

Zastavite nam vprašanje

Vprašanja so na voljo le prijavljenim uporabnikom.
Napaka pri pošiljanju vprašanja.
Vprašanje lahko zastavijo samo prijavljeni uporabniki.
Vprašanje je prekratko.
Obogatite vprašanje z dodatnimi informacijami. Hvala!
Presegli ste kvoto vprašanj.
V trenutnem naročniškem obdobju ste porabili vsa vprašanja. Za dodatno svetovanje nas kontaktirajte.
Pri svetovanju zagotavljamo diskretnost in anonimnost.
Zahvaljujemo se za poslano vprašanje.
Potrudili se bomo, da vam odgovorimo čimprej!