Čistopis z vidnimi spremembami

Čistopisu je dodan prikaz, kjer imate spremembe vidne. Kliknite spodaj pod nazivom predpisa na zavihek "Spremembe".

Izberi paket

Čistopis z lažjim branjem členov

V posebnem prikazu čistopisa lahko besedilo sklicevanih členov berete že znotraj osnovnega člena. Kliknite spodaj pod nazivom predpisa na zavihek "Čistopis".

Izberi paket

Pri členih imate pojasnila

Če obstaja pojasnilo člena, ga dobite že pri njem. Imate več kot 2500 pojasnil FURS, ministrstev in strokovnjakov. Za prikaz pojasnil, kliknite na ikono desno poleg člena.

Izberi paket

Dodano imate kazalo predpisa

S kazalom lažje vidite strukturo predpisa in navigirate po njem.
Za prikaz kazala kliknite spodaj na "Kazalo".

Izberi paket

Lažje branje členov

"Branje člen v členu" vam v čistopisu omogoča branje besedila sklicevanih členov že znotraj osnovnega člena.

Izberi paket

Najnovejša različica besedila

Uredba o dopolnilnih dejavnostih na kmetiji

KMETIJSTVO -

Velja od: Objavljeno:

Objavljeno v:

    1. Kazalo
I. SPLOŠNE DOLOČBE
(vsebina)

Ta uredba določa skupine in vrste dopolnilnih dejavnosti na kmetiji (v nadaljnjem besedilu: dopolnilna dejavnost), njihove značilnosti in obseg, vsebino vloge za pridobitev dovoljenja za opravljanje dopolnilne dejavnosti, vpis v register kmetijskih gospodarstev, podrobnejše pogoje za opravljanje dopolnilnih dejavnostih, nadzor in sankcije za kršitve.

(pomen izrazov)

Izrazi, uporabljeni v tej uredbi, pomenijo:

  1. lastni izdelek je izdelek, ki je izdelan iz lastne surovine, pridelane na kmetiji ali iz surovine, ki se v skladu z določbami te uredbe lahko dokupi, in predelane na tej kmetiji ali drugem registriranem obratu v skladu z določbami te uredbe in s predpisi, ki urejajo predelavo živil;
  2. izdelek z druge kmetije je lastni izdelek druge kmetije;
  3. tehnološke surovine so surovine, uporabljene v skladu z recepturo, in sicer so to kmetijski pridelki, ki se na lokalnem trgu iz petega odstavka 61. člena Zakona o kmetijstvu (Uradni list RS, št. 45/08, 57/12, 90/12 – ZdZPVHVVR, 26/14 in 35/15; v nadaljnjem besedilu: ZKme-1), (v nadaljnjem besedilu: lokalni trg) ne pridelujejo, in izdelki, ki se ne predelujejo na kmetijah na lokalnem trgu, zlasti sladkor, riž, začimbe ali sol;
  4. koeficient GVŽ (v nadaljnjem besedilu: GVŽ) je enota za primerjavo med vrstami in kategorijami rejnih živali, določen s predpisom o evidenci imetnikov rejnih živali in evidenci rejnih živali.
(skupine in vrste dopolnilnih dejavnosti)

(1) Na kmetiji se lahko opravljajo naslednje skupine dopolnilnih dejavnosti:

  1. predelava primarnih kmetijskih pridelkov;
  2. predelava gozdnih lesnih sortimentov;
  3. prodaja kmetijskih pridelkov in izdelkov s kmetij;
  4. vzreja in predelava vodnih organizmov;
  5. turizem na kmetiji;
  6. dejavnost, povezana s tradicionalnimi znanji na kmetiji, storitvami oziroma izdelki;
  7. predelava rastlinskih odpadkov ter proizvodnja in prodaja energije iz obnovljivih virov;
  8. storitve s kmetijsko in gozdarsko mehanizacijo in opremo ter ročna dela;
  9. svetovanje in usposabljanje v zvezi s kmetijsko, gozdarsko in dopolnilno dejavnostjo;
  10. socialno-varstvene storitve.

(2) Pri vrstah dopolnilnih dejavnosti se v postopku pridobitve dovoljenja za opravljanje dopolnilne dejavnosti določi šifra dejavnosti v skladu s predpisom, ki ureja standardno klasifikacijo dejavnosti (v nadaljnjem besedilu: SKD), ki je vsebinsko najbližja.

(splošno)

(1) Na kmetiji se lahko opravlja več vrst dopolnilnih dejavnosti.

(2) Za isto vrsto dopolnilne dejavnosti se lahko določi samo en nosilec dopolnilne dejavnosti.

(3) Na kmetiji lahko dopolnilno dejavnost poleg nosilca dopolnilne dejavnosti izvajajo tudi:

  • nosilec kmetije;
  • člani kmetije;
  • zaposleni na kmetiji, ki so vpisani v register kmetijskih gospodarstev (v nadaljnjem besedilu: RKG) in
  • osebe, ki opravljajo delo, ki ni opredeljeno kot zaposlovanje na črno v skladu s predpisom, ki ureja preprečevanje dela in zaposlovanja na črno.

(4) Dopolnilna dejavnost na kmetiji se opravlja za nedoločen čas. Ne glede na določbo prejšnjega stavka se v primeru opravljanja sezonske dopolnilne dejavnosti le ta lahko opravlja največ šest mesecev neprekinjeno, v primeru opravljanja dopolnilne dejavnosti osmica iz 4. točke prvega odstavka 14. člena te uredbe pa se dopolnilna dejavnost lahko opravlja največ dvakrat na leto po deset dni.

(5) Dopolnilna dejavnost se lahko začne izvajati po dokončnosti dovoljenja za opravljanje dopolnilne dejavnosti na kmetiji (v nadaljnjem besedilu: dovoljenje) in ko so izpolnjeni vsi pogoji, ki jih za začetek opravljanja posamezne dopolnilne dejavnosti določajo področni predpisi.

II. DOVOLJENJE
(pogoji za pridobitev dovoljenja)

(1) Kmetija, na kateri se opravlja dopolnilna dejavnost, mora imeti v uporabi najmanj en hektar primerljivih kmetijskih površin.

(2) Ne glede na določbo prejšnjega odstavka kmetiji, na kateri se opravljajo dopolnilne dejavnosti, povezane s čebelarstvom iz 15., 16. in 17. točke prvega odstavka 10. člena, 12. člena, 4. 5. in 6. točke prvega odstavka 17. člena 9., 10., 33., 39., 47. in 48. točke prvega odstavka 18. člena, 11., 19. in 21. točke 20. člena in prvega odstavka 21. člena te uredbe, ni treba imeti v uporabi najmanj enega hektara primerljivih kmetijskih površin, mora pa imeti vpisanih najmanj 10 čebeljih družin v register čebelnjakov v skladu s predpisom, ki ureja register čebelnjakov.

(3) Obseg primerljivih kmetijskih površin (v nadaljnjem besedilu: PKP) se izračuna na podlagi prijavljenih grafičnih enot rabe zemljišča kmetijskega gospodarstva (v nadaljnjem besedilu: GERK) v RKG. Glede na različne rabe GERK se za en hektar PKP šteje največja upravičena površina GERK, razen pri vrstah rabe GERK 1181, 1191 in 1420, kjer se upošteva celotna grafična površina. Za preračun enega hektarja PKP se šteje:

  • 1 ha njivskih površin (raba 1100, 1150, 1170, 1610);
  • 2 ha travniških površin (raba 1222, 1300 in 1320);
  • 0,25 ha trajnih nasadov – intenzivnih sadovnjakov, vinogradov, oljčnikov, matičnjakov, hmeljišč, nasadi špargljev, artičok in hitro rastočega panjevca, drevesnice (raba 1160, 1161, 1180 in 1181, 1211, 1212, 1221, 1211, 1230, 1212, 1240);
  • 0,1 ha rastlinjakov (raba 1190, 1191 in 1192) ali
  • 8 ha plantaže gozdnega drevja (raba 1420).

(4) Za opravljanje dopolnilnih dejavnosti predelava primarnih kmetijskih pridelkov iz 10. člena te uredbe, prodaja kmetijskih pridelkov in izdelkov s kmetij iz 12. člena te uredbe in turizem na kmetiji, ki je gostinska dejavnost iz 14. člena te uredbe, mora vložnik, pred oddajo vloge za izdajo dovoljenja v predpisanem roku vložiti zbirno vlogo po predpisih, ki urejajo izvedbo ukrepov kmetijske politike (v nadaljnjem besedilu: zbirna vloga). Zbirno vlogo mora vložnik oziroma nosilec dopolnilne dejavnosti vložiti v letu oddaje vloge za pridobitev dovoljenja in vsako naslednje leto opravljanja dopolnilne dejavnosti.

(5) Ne glede na prejšnji odstavek oddaja zbirne vloge ni obvezna za kmetijo brez kmetijskih površin, če gre za opravljanje dopolnilne dejavnosti, povezane s čebelarstvom, predelavo medu in čebeljih pridelkov ter apiturizmom, mora pa biti vložnik oziroma nosilec kmetije ali član kmetije, na kateri se dopolnilna dejavnost opravlja, vpisan v register čebelnjakov in mora sporočati podatke v skladu s predpisom, ki ureja označevanje čebelnjakov.

(6) Ne glede na četrti odstavek tega člena mora vložnik za kmetijo, za katero ni oddana zbirna vloga v letu oddaje vloge za pridobitev dovoljenja, ker je vloga za pridobitev dovoljenja vložena pred rokom za oddajo zbirne vloge ali po preteku roka za oddajo zbirne vloge, oddati skupaj z vlogo za pridobitev dovoljenja tudi podatke o vrstah kmetijskih rastlinah v pridelavi v tekočem letu na obrazcu za vloge in zahtevke na površino, iz predpisa, ki ureja izvedbo ukrepov kmetijske politike.

(7) Za opravljanje dopolnilne dejavnosti predelava gozdnih sadežev iz 18. točke prvega odstavka 10. člena te uredbe, dopolnilnih dejavnosti predelava gozdnih lesnih sortimentov iz 11. člena te uredbe, razen izdelava enostavnih izdelkov iz lesa iz 4. točke prvega odstavka 11. člena te uredbe, in dopolnilne dejavnosti proizvodnja in prodaja energije iz lesne biomase iz 2. točke prvega odstavka 19. člena te uredbe morajo imeti člani kmetije poleg površin iz prvega odstavka tega člena v lasti še najmanj 6,0 ha gozda. Za opravljanje dopolnilnih dejavnosti izdelava enostavnih izdelkov iz lesa iz 4. točke prvega odstavka 11. člena te uredbe in domača suhorobarska galanterija in nadaljevanje stare suhorobarske dediščine iz 8. točke prvega odstavka 18. člena te uredbe morajo imeti člani kmetije poleg površin iz prvega odstavka tega člena v lasti najmanj 2,0 ha gozda. Za opravljanje dopolnilnih dejavnosti predelave zelišč iz 16. točke prvega odstavka 10. člena te uredbe in proizvodnje eteričnih olj iz 17. točke prvega odstavka 10. člena te uredbe mora imeti kmetija v uporabi najmanj 0,02 ha površin z zelišči.

(8) Za opravljanje dopolnilnih dejavnosti vzreja in predelava vodnih organizmov iz 13. člena te uredbe ter dopolnilne dejavnosti športni ribolov na vodnih površinah na kmetiji iz 7. točke prvega odstavka 17. člena te uredbe, morajo imeti člani kmetije poleg površin iz prvega odstavka tega člena v uporabi vodno zemljišče, ki je vpisano v centralni register objektov akvakulture in komercialnih ribnikov.

(vloga)

(1) V vlogi za izdajo dovoljenja se navedejo:

  • ime in priimek nosilca dopolnilne dejavnosti, rojstni datum in naslov;
  • kontaktni podatki (telefon oziroma elektronska pošta), če vložnik to želi;
  • lokacija, na kateri se bo opravljala dopolnilna dejavnost, in identifikacijska številka kmetijskega gospodarstva (v nadaljnjem besedilu: KMG-MID) te kmetije;
  • vrsta ali vrste dopolnilnih dejavnosti;
  • časovno obdobje opravljanja dopolnilne dejavnosti, določeno po mesecih v primeru opravljanja sezonske dopolnilne dejavnosti;
  • v primeru dopolnilnih dejavnosti prodaja kmetijskih pridelkov in izdelkov s kmetij iz 12. člena te uredbe, istovrstne skupine kmetijskih pridelkov v skladu s predpisom, ki ureja istovrstne skupine kmetijskih pridelkov, ki se bodo prodajale.

(2) Če je vložnik član kmetije, na kateri se bo opravljala dopolnilna dejavnost, mora k vlogi priložiti soglasje nosilca kmetije, da lahko na kmetiji opravlja v vlogi navedene dopolnilne dejavnosti.

(3) V primeru vložitve vloge za dopolnilne dejavnosti iz 1. do 3. točke prvega odstavka drugega odstavka 21. člena te uredbe se vlogi priložiti tudi potrdilo o zahtevani izobrazbi.

(4) Če vložnik za dopolnilno dejavnost predelava primarnih kmetijskih pridelkov iz 10. člena te uredbe daje surovine v predelavo v drug registrirani obrat v skladu s predpisi, ki urejajo predelavo živil (v nadaljnjem besedilu: drug registriran obrat), predloži izjavo, da nima registriranega obrata v skladu s petim odstavkom 101. člena ZKme-1, in navede podatke o drugem registriranem obratu.

(vpis v RKG)

(1) Upravna enota podatke o izdanem dovoljenju vpiše v RKG. Na KMG-MID se vpišejo nosilec dopolnilne dejavnosti, vrsta dopolnilnih dejavnosti, lokacija opravljanja dopolnilnih dejavnosti, začetek opravljanja dopolnilnih dejavnosti, datum izdaje in dokončnosti dovoljenja, matična številka dopolnilne dejavnosti na kmetiji in obdobje opravljanja posamezne vrste dopolnilne dejavnosti, določene s to uredbo.

(2) V RKG se vpiše tudi letni dohodek iz dopolnilnih dejavnosti, ki ga nosilec dopolnilne dejavnosti sporoči v skladu s šestim odstavkom 101. člena ZKme-1.

(3) Pri vpisu v RKG za dopolnilno dejavnost prodaja kmetijskih pridelkov in izdelkov s kmetij iz 12. člena te uredbe se navede tudi istovrstne skupine kmetijskih pridelkov iz izdanega dovoljenja. Spremembo istovrstne skupine kmetijskih pridelkov mora nosilec dopolnilne dejavnosti javiti v RKG.

(4) Upravna enota o izdanem dovoljenju obvesti Finančno upravo Republike Slovenije in Agencijo Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve.

(razveljavitev dovoljenja)

(1) Upravna enota po uradni dolžnosti ali na predlog pristojnega inšpektorja razveljavi dovoljenje, če niso izpolnjeni pogoji iz te uredbe, ZKme-1 oziroma področnih predpisov, in dovoljenje izbriše iz RKG z datumom dokončnosti odločbe.

(2) Dovoljenje se razveljavi in izbriše iz RKG tudi na zahtevo nosilca dopolnilne dejavnosti ali če nosilec kmetije prekliče soglasje za opravljanje dopolnilne dejavnosti.

(3) Upravna enota o razveljavitvi dovoljenja obvesti Finančno upravo Republike Slovenije in Agencijo Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve.

III. OPRAVLJANJE DOPOLNILNIH DEJAVNOSTI
(povezava s primarno dejavnostjo)

Če je s to uredbo za opravljanje dopolnilne dejavnosti predpisan določen delež lastnih surovin oziroma povezava s primarno kmetijsko oziroma primarno gozdarsko dejavnostjo, se ta delež oziroma povezava ugotavlja na podlagi:

  • obsega površin v RKG;
  • staleža živali v registrih živali, ki se vodijo v skladu s predpisi, ki urejajo živinorejo;
  • prijavljenih površin in vrst kmetijskih rastlin na teh površinah v zbirni vlogi, ki jo vložnik oziroma nosilec dopolnilne dejavnosti vsako leto vloži v skladu s četrtim odstavkom 5. člena te uredbe oziroma v prilogi k vlogi za pridobitev dovoljenja, ki jo vložnik vloži v skladu s šestim odstavkom 5. člena te uredbe;
  • vpisa v centralni register objektov akvakulture in komercialnih ribnikov;
  • obsega gozdnih zemljišč na podlagi zemljiškega katastra in zemljiške knjige;
  • vpisa v register pridelovalcev grozdja in vina ter
  • vodenja računov, evidenc o lastnih količinah predelanih surovin in dokazil, določenih v tej uredbi.

Zakaj ne vidim vseh členov?

Naročniki vidijo tudi preostalih 19 členov.

Naročite se tukaj in pridobite dostop do vseh vsebin.
Če ste že naročnik se prijavite tukaj.

Naročite se
Povezane vsebine

Zastavite nam vprašanje

Vprašanja so na voljo le prijavljenim uporabnikom.
Napaka pri pošiljanju vprašanja.
Vprašanje lahko zastavijo samo prijavljeni uporabniki.
Vprašanje je prekratko.
Obogatite vprašanje z dodatnimi informacijami. Hvala!
Presegli ste kvoto vprašanj.
V trenutnem naročniškem obdobju ste porabili vsa vprašanja. Za dodatno svetovanje nas kontaktirajte.
Pri svetovanju zagotavljamo diskretnost in anonimnost.
Zahvaljujemo se za poslano vprašanje.
Potrudili se bomo, da vam odgovorimo čimprej!