Čistopis z vidnimi spremembami

Čistopisu je dodan prikaz, kjer imate spremembe vidne. Kliknite spodaj pod nazivom predpisa na zavihek "Spremembe".

Izberi paket

Čistopis z lažjim branjem členov

V posebnem prikazu čistopisa lahko besedilo sklicevanih členov berete že znotraj osnovnega člena. Kliknite spodaj pod nazivom predpisa na zavihek "Čistopis".

Izberi paket

Pri členih imate pojasnila

Če obstaja pojasnilo člena, ga dobite že pri njem. Imate več kot 2500 pojasnil FURS, ministrstev in strokovnjakov. Za prikaz pojasnil, kliknite na ikono desno poleg člena.

Izberi paket

Dodano imate kazalo predpisa

S kazalom lažje vidite strukturo predpisa in navigirate po njem.
Za prikaz kazala kliknite spodaj na "Kazalo".

Izberi paket

Lažje branje členov

"Branje člen v členu" vam v čistopisu omogoča branje besedila sklicevanih členov že znotraj osnovnega člena.

Izberi paket

Najnovejša različica besedila

Pravilnik o plačevanju in razporejanju obveznih dajatev in drugih javnofinančnih prihodkov

PLAČILNI PROMET IN POROČANJE BANKI SLOVENIJE -

Velja od: V uporabi od: Objavljeno:

Spremembe - samo spremenjeni členi

7. člen
(plačevanje obveznih dajatev in njihovo razporejanje)
(1) Obvezne dajatve se plačujejo v domači valuti na podračune JFP, ki so določeni v seznamu podračunov JFP skupine A.
(2) Kadar je obvezna dajatev plačana v tuji valuti, Banka Slovenije znesek plačila samodejno pretvori v domačo valuto.
(3) Nadzornik lahko v gotovini plačano obvezno dajatev položi na podračun JFP skupine A oziroma jo lahko položi na svoj posebni račun z ničelnim stanjem, odprt v izbranih poslovnih bankah, v skladu s pravilnikom, ki opredeljuje dvige ter pologe domače in tuje gotovine neposrednih in posrednih proračunskih uporabnikov državnega in občinskih proračunov, ZZZS in ZPIZ prek posebnega računa z ničelnim stanjem. Sredstva s posebnega računa z ničelnim stanjem se razporedijo na podračun proračunskega uporabnika, ki jih ustrezno razporedi na podračune JFP.
(4) Kadar je obvezna dajatev plačana ali razporejena na predpisane vplačilne podračune, UJP na podlagi oznak na od šestem do osmem mestu številke vplačilnega podračuna, kot so določene v tretjem odstavku 5. člena tega pravilnika, izdela in izvrši plačilne naloge v breme vplačilnih podračunov ter v dobro podračunov prejemnikov.
(5) Kadar je obvezna dajatev plačana na predpisan prehodni davčni ali prehodni carinski podračun, UJP izdela in izvrši plačilni nalog v breme prehodnega davčnega ali prehodnega carinskega podračuna in v dobro podračuna prejemnika. FURS za plačila na prehodni davčni podračun prejemniku zagotovi razčlenitev vseh prilivov po podkontih prihodkov posamezne vrste obvezne dajatve in jo pošlje UJP prvi naslednji delovni dan, razen če je s tem pravilnikom določeno drugače. Za plačila na prehodni carinski podračun UJP za prejemnike pripravi razčlenitev prilivov po podkontih prihodkov posamezne vrste obvezne dajatve prvi naslednji delovni dan.
(6) Obvezne dajatve, ki pripadajo več prejemnikom in so bile plačane na zbirne prehodne podračune z oznako 844, UJP razporedi v predpisanih deležih v breme teh podračunov in v dobro ustreznih vplačilnih oziroma prehodnih davčnih ali prehodnih carinskih podračunov tako, da izdela in izvrši plačilne naloge. UJP razporedi predpisane deleže neposredno na podračune prejemnikov le, kadar je tako določeno s posebnim predpisom.
(7) Občinske samoprispevke, plačane na podračune z oznako 842, UJP razporedi tako, da izdela in izvrši plačilne naloge v breme podračunov z oznako 842 in v dobro podračunov prejemnikov.
(8) Nadzorniki, ki imajo pri UJP odprte prehodne podračune z oznakama 845 ali 846, razporedijo obvezne dajatve plačane na te podračune tako, da izdelajo plačilne naloge v breme teh podračunov in v dobro ustreznih vplačilnih, zbirnih prehodnih, prehodnih davčnih ali prehodnih carinskih podračunov ter jih predložijo UJP, da jih izvrši. Nadzorniki lahko pooblastijo UJP za razporeditev sredstev s svojih prehodnih podračunov. V ta namen mu sporočijo podračune, na katere se sredstva razporejajo, in njihove deleže oziroma ključ razporeditve. Nadzorniki, ki med letom sami razporejajo sredstva, pooblastijo UJP, da po zaključku medbančnega plačilnega prometa razporedi morebitni ostanek sredstev z njihovih prehodnih podračunov. V pooblastilu navedejo podračune, na katere se sredstva razporedijo, njihove deleže ter podatke o referenci plačnika in prejemnika.
(9) Ne glede na prejšnji odstavek lahko organ v postopku davčne izvršbe s svojega prehodnega podračuna razporedi obvezno dajatev, izterjano v postopku davčne izvršbe, na prehodni oziroma vplačilni podračun nadzornika, ki je obvezno dajatev poslal v davčno izvršbo. Nadzornik obvezne dajatve, prejete na svoj prehodni podračun, ki so že bile poslane v davčno izvršbo in hkrati evidentirane kot terjatve v korist državnega proračuna, razporedi na prehodni podračun organa, ki izvaja postopek davčne izvršbe.
(9) Ne glede na prejšnji odstavek lahko:
– organ v postopku davčne izvršbe s svojega prehodnega podračuna razporedi obvezno dajatev, izterjano v postopku davčne izvršbe, na prehodni oziroma vplačilni podračun nadzornika, ki je obvezno dajatev poslal v davčno izvršbo. Nadzornik obvezne dajatve, prejete na svoj prehodni podračun, ki so že bile poslane v davčno izvršbo in hkrati evidentirane kot terjatve v korist državnega proračuna, razporedi na prehodni podračun organa, ki izvaja postopek davčne izvršbe;
– upravna enota prenese denarna sredstva v višini prejetih obveznih dajatev, ki se nanašajo na upravne postopke, za katere je bil izvršen prenos krajevne pristojnosti, s svojega prehodnega podračuna z oznako 845 na prehodni podračun tiste upravne enote, ki ji je bila določena krajevna pristojnost za reševanje posameznih upravnih postopkov.

(10) UJP praviloma isti dan izvrši razporeditev sredstev v breme vplačilnih, prehodnih davčnih in prehodnih carinskih podračunov. Za dajatve, ki so bile plačane v dobro zbirnih prehodnih podračunov z oznako 844 in v dobro prehodnih podračunov z oznako 845, UJP in nadzorniki izvršijo razporeditev sredstev najpozneje naslednji delovni dan. Ne glede na prejšnji stavek FURS razporedi obvezno dajatev, ki je bila plačana z nepopolno ali napačno referenco, na prehodne podračune z oznakama 845 in 846, ko lahko določi blagajno javnega financiranja, za račun katere pobira plačano obvezno dajatev, oziroma nadzornika, ki je obvezno dajatev poslal v davčno izvršbo. Na zadnji dan v letu se razporedijo vsa sredstva s podračunov JFP razen:
– sredstev s prehodnih podračunov z oznakama 845 in 846 FURS, ki sredstva sam razporeja različnim blagajnam javnega financiranja, in jih FURS razporedi prejemnikom prva dva delovna dneva v letu, ki sledi letu, v katerem so bila sredstva plačana, ter
– sredstev iz naslova takojšnjih plačil, ki jih UJP razporeja na podračune različnih EZR ali na račune izven EZR in jih prejme po zaključku urnika za posredovanje zadnjih odlivov na Banko Slovenije, UJP razporedi prejemnikom prvi delovni dan v letu, ki sledi letu, v katerem so bila sredstva plačana.
(11) Prejemniki evidentirajo sredstva razporejenih plačil iz prve alineje prejšnjega odstavka kot prihodke leta, v katerem so bila sredstva plačana na podračune z oznakama 845 in 846.
(12) Način vpisovanja podatkov, potrebnih za spremljanje plačil, razporeditev plačil, vračil in uskladitev na podračunih JFP, je določen v Prilogi 1 tega pravilnika.
(13) UJP v dogovorjenih rokih izvrši prenos vnaprej določenega zneska odstopljenega vira dohodnine za vsako posamezno občino tako, da za ta znesek obremeni vplačilni podračun odstopljenega vira dohodnine posamezne občine in odobri podračun proračuna te občine. Sredstva za kritje nakazil iz prejšnjega stavka se ob dogovorjenih rokih v skupnem znesku zagotovijo iz sredstev odstopljenega vira dohodnine na podračunu državnega proračuna za odstopljeni vir dohodnine.
(14) Če UJP napačno razporedi obvezno dajatev, po uradni dolžnosti to popravi ter o tem obvesti prejemnika in nadzornika.
13. člen
(poročanje o terjatvah in obveznostih iz naslova obveznih dajatev)
(1) Nadzornik oziroma skrbnik poroča o odprtih terjatvah in obveznostih iz naslova obveznih dajatev računovodski službi prejemnika štirikrat letno, in sicer:
– do 5. maja za poročevalsko obdobje od 1. januarja do 31. marca;
– do 5. avgusta za poročevalsko obdobje od 1. aprila do 30. junija;
– do 5. novembra za poročevalsko obdobje od 1. julija do 30. septembra;
– do 5. februarja (naslednjega leta) za poročevalsko obdobje (preteklega leta) od 1. oktobra do 31. decembra.
(2) Če dan za poročanje o terjatvah in obveznostih iz naslova obveznih dajatev iz prejšnjega odstavka ni delovni dan, je rok za poročanje prestavljen na naslednji delovni dan.
(3) Podrobnejša navodila v zvezi s poročanjem iz prvega odstavka tega člena so objavljena na spletni strani Ministrstva za finance.
(4) Nadzornik poroča o terjatvah in obveznostih iz naslova obveznih dajatev v elektronski obliki prek spletne aplikacije pri UJP, v sestavi, ki je določena s pravilnikom, ki opredeljuje plačilna navodila, SEPA direktne obremenitve, izpiske o prometu in stanju, delne izpise ter obrestne liste v papirni in elektronski obliki.
(4) Nadzornik poroča o terjatvah in obveznostih iz naslova obveznih dajatev v elektronski obliki prek spletne aplikacije pri UJP, v sestavi, ki je objavljena na spletni strani UJP.
(5) Ne glede na prejšnji odstavek nadzornik, ki je hkrati tudi prejemnik iz naslova obveznih dajatev, poroča o odprtih terjatvah in obveznostih iz tega naslova v papirni obliki.
14. člen
(dnevno poročanje o razčlenjenih obveznih dajatvah FURS)
(1) UJP zagotovi FURS podatke o vplačanih obveznih dajatvah na prehodni davčni in prehodni carinski podračun v sestavi, ki omogoča izdelavo poročila o razčlenitvi obveznih dajatev. Sestava izpiska je objavljena na spletni strani UJP.
(2) Na podlagi podatkov iz prejšnjega odstavka UJP izdela poročilo o razčlenitvi obveznih dajatev za prehodni carinski podračun, ki ga pošlje v dopolnitev FURS, oziroma FURS izdela poročilo o razčlenitvi obveznih dajatev za prehodni davčni podračun in ga pošlje v dopolnitev UJP. Sestava poročila je objavljena na spletni strani UJP.
(3) Ne glede na prejšnji odstavek se za zadnji delovni dan preteklega leta najkasneje do 20. januarja naslednjega leta izdela dodatno poročilo o razčlenitvi obveznih dajatev za prehodni davčni podračun. Dodatno poročilo o razčlenitvi obveznih dajatev za zadnji delovni dan preteklega leta vključuje podatke o plačilih, ki so bila izvršena na prehodne podračune 845 in 846 pri FURS zadnji delovni dan proračunskega leta in razporejena po prejemnikih prva dva delovna dneva v letu, ter podatke na podlagi katerih prejemniki povečajo oziroma zmanjšajo prihodke na ustreznem podkontu dajatve za zadnji delovni dan proračunskega leta.
(3) Ne glede na prejšnji odstavek se za zadnji dan preteklega leta najkasneje do 20. januarja tekočega leta izdela dodatno poročilo o razčlenitvi obveznih dajatev za prehodni davčni podračun. Dodatno poročilo o razčlenitvi obveznih dajatev za zadnji dan preteklega leta vključuje podatke o plačilih, ki so bila izvršena na prehodne podračune 845 in 846 pri FURS od zadnjega delovnega dne do zadnjega dne proračunskega leta in razporejena po prejemnikih prva dva delovna dneva v letu, ter podatke, na podlagi katerih prejemniki povečajo oziroma zmanjšajo prihodke na ustreznem podkontu dajatve za zadnji dan proračunskega leta.
(4) UJP poročilo o razčlenitvi obveznih dajatev iz drugega in tretjega odstavka tega člena pošlje prejemnikom in Ministrstvu za finance.
Povezane vsebine

Zastavite nam vprašanje

Vprašanja so na voljo le prijavljenim uporabnikom.
Napaka pri pošiljanju vprašanja.
Vprašanje lahko zastavijo samo prijavljeni uporabniki.
Vprašanje je prekratko.
Obogatite vprašanje z dodatnimi informacijami. Hvala!
Presegli ste kvoto vprašanj.
V trenutnem naročniškem obdobju ste porabili vsa vprašanja. Za dodatno svetovanje nas kontaktirajte.
Pri svetovanju zagotavljamo diskretnost in anonimnost.
Zahvaljujemo se za poslano vprašanje.
Potrudili se bomo, da vam odgovorimo čimprej!