Čistopis z vidnimi spremembami

Čistopisu je dodan prikaz, kjer imate spremembe vidne. Kliknite spodaj pod nazivom predpisa na zavihek "Spremembe".

Izberi paket

Čistopis z lažjim branjem členov

V posebnem prikazu čistopisa lahko besedilo sklicevanih členov berete že znotraj osnovnega člena. Kliknite spodaj pod nazivom predpisa na zavihek "Čistopis".

Izberi paket

Pri členih imate pojasnila

Če obstaja pojasnilo člena, ga dobite že pri njem. Imate več kot 2500 pojasnil FURS, ministrstev in strokovnjakov. Za prikaz pojasnil, kliknite na ikono desno poleg člena.

Izberi paket

Dodano imate kazalo predpisa

S kazalom lažje vidite strukturo predpisa in navigirate po njem.
Za prikaz kazala kliknite spodaj na "Kazalo".

Izberi paket

Lažje branje členov

"Branje člen v členu" vam v čistopisu omogoča branje besedila sklicevanih členov že znotraj osnovnega člena.

Izberi paket

Najnovejša različica besedila

Zakon o štipendiranju (ZŠtip-1)

DELOVNA ZAKONODAJA, PRISPEVKI -

Velja od: V uporabi od: Objavljeno:

Spremembe - samo spremenjeni členi

    1. Kazalo
II. VRSTE ŠTIPENDIJ IN NJIHOVO FINANCIRANJE
8. člen
(vrste štipendij)
(1) V Republiki Sloveniji se po tem zakonu dodelijo naslednje štipendije:
– državne štipendije,
– Zoisove štipendije,
– štipendije za deficitarne poklice,
– štipendije za Slovence v zamejstvu in po svetu,
– štipendije Ad futura.
(2) Na podlagi tega zakona lahko Republika Slovenija zagotavlja sredstva za sofinanciranje kadrovskih štipendij.
(3) Štipendist je upravičen le do ene štipendije, razen v primerih:
– kadrovske štipendije, ki se lahko dodeli istočasno z vsemi štipendijami, razen s štipendijo za deficitarne poklice,
– štipendije za deficitarne poklice, ki se lahko dodeli istočasno z vsemi štipendijami, razen s kadrovsko štipendijo,
– štipendije Ad futura za študijske obiske in za sodelovanje na tekmovanjih iz znanja ali raziskovanja, ki se lahko dodelita sočasno z vsemi štipendijami,
– državne štipendije, ki se lahko dodeli istočasno z Zoisovo štipendijo.
10. člen
(viri financiranja)
Sredstva za štipendije in sofinanciranje kadrovskih štipendij po tem zakonu se zagotavljajo iz proračuna Republike Slovenije, proračunskega sklada ministrstva, iz sredstev sklada in sredstev Evropskega socialnega sklada ali iz drugih virov. Sredstva za štipendije Ad futura za področje visokega šolstva zagotovi ministrstvo, pristojno za visoko šolstvo, za področje srednjega in višjega šolstva pa ministrstvo, pristojno za vzgojo in izobraževanje.
18. člen
(dodatek za bivanje)
(1) Do dodatka za bivanje je upravičen štipendist, ki ima prijavljeno začasno prebivališče v kraju izobraževanja, če je kraj stalnega prebivališča oddaljen od kraja izobraževanja več kot 25 km, če strošek najema znaša najmanj 65 eurov mesečno in štipendist oziroma njegovi starši niso lastniki ali solastniki nepremičnine, v kateri ima štipendist prijavljeno začasno prebivališče.
(2) Izpolnjevanje pogojev iz prejšnjega odstavka se preveri ob prvi dodelitvi dodatka za bivanje in ob spremembi začasnega prebivališča štipendista.
 (3) Štipendistu dodatek za bivanje ne pripada, če prejema subvencijo za bivanje v študentskem domu ali pri zasebniku ali ima sklenjeno pogodbo o bivanju v dijaškem domu skladno s predpisi, ki urejajo subvencioniranje bivanja študentov in dijakov.
(4) Štipendistu pripada dodatek za bivanje v višini 80 eurov mesečno.
(5) Če je štipendist v rejništvu, se namesto stalnega prebivališča iz prvega odstavka tega člena upošteva njegovo prebivališče pri rejniku.
(6) Štipendist, ki prejema dodatek za bivanje, ni upravičen do subvencionirane mesečne vozovnice skladno z zakonom, ki ureja prevoze v cestnem prometu.
(7) Štipendist, ki ne izpolnjuje več pogojev za dodatek za bivanje, s prvim dnem naslednjega meseca od nastanka spremembe ni več upravičen do tega dodatka za tekoče šolsko ali študijsko leto.
 (8) Štipendist, ki med šolskim ali študijskim letom izpolni pogoje za pridobitev dodatka za bivanje, je s prvim dnem naslednjega meseca od nastanka spremembe upravičen do tega dodatka za tekoče šolsko ali študijsko leto.
(9) Štipendist, ki hkrati prejema Zoisovo štipendijo in državno štipendijo, je do dodatka za bivanje upravičen samo pri eni štipendiji.
19. člen
(dodatek za uspeh)
(1) Do dodatka za uspeh je upravičen dijak, ki je v preteklem šolskem letu dosegel povprečno oceno:
+--------+-----------------------------------+------------------+
| Razred |      Povprečna ocena dijaka       | Višina dodatka za|
|        |                                   |   uspeh v eurih  |
+--------+-----------------------------------+------------------+
|   1    |od vključno 4,0 do vključno 4,25   |        17        |
+--------+-----------------------------------+------------------+
|   2    |nad 4,25 do vključno 4,50          |        22        |
+--------+-----------------------------------+------------------+
|   3    |nad 4,50 do vključno 4,75          |        30        |
+--------+-----------------------------------+------------------+
|   4    |nad 4,75                           |        40        |
+--------+-----------------------------------+------------------+

 
(2) Do dodatka za uspeh je upravičen študent, ki je v preteklem študijskem letu dosegel povprečno oceno:
Razred
Povprečna ocena študenta
Višina dodatka za uspeh v eurih
1
od vključno 8,00 do vključno 8,25
17
2
nad 8,25 do vključno 8,50
22
3
nad 8,50 do vključno 9,00
30
4
nad 9,00
40
(3) Povprečna ocena iz prvega in drugega odstavka tega člena se izračuna skladno s 25. členom tega zakona.
(4) Do dodatka za uspeh po tem členu ni upravičen štipendist v prvem letniku izobraževalnega programa, razen na prehodu iz srednje poklicne na poklicno-tehniško izobraževanje in na prehodu iz prve na drugo stopnjo visokošolskega izobraževanja.
(5) Ne glede na drugi odstavek tega člena štipendistu dodatek za uspeh ne pripada, če je v predhodnem študijskem letu prejel manj kot tri številčno izražene ocene.
(6) Do dodatka za uspeh po tem členu ni upravičen štipendist, ki hkrati z državno štipendijo prejema tudi Zoisovo štipendijo.
20. člen
(dodatek za štipendiste s posebnimi potrebami)
(1) Štipendist s posebnimi potrebami je štipendist, ki:
– mu je priznana invalidnost oziroma telesna okvara na podlagi odločbe Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije ali Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje v skladu s predpisi, ki urejajo področje pokojninskega in invalidskega zavarovanja, ali za katerega je enemu od staršev priznan dodatek za nego otroka, ki potrebuje posebno nego in varstvo po predpisih, ki urejajo družinske prejemke ali
– je usmerjen v prilagojen program vzgoje in izobraževanja v skladu z zakonom, ki ureja usmerjanje otrok s posebnimi potrebami.
(2) Štipendistu s posebnimi potrebami se dodeli dodatek v višini 50 eurov mesečno.
(3) V primeru, da se na strani štipendista spremenijo osebne okoliščine, ki vplivajo na upravičenost do dodatka za štipendiste s posebnimi potrebami:
– je štipendist, ki med šolskim ali študijskim letom izpolni pogoje za pridobitev dodatka za štipendiste s posebnimi potrebami, na podlagi podane prošnje s prvim dnem naslednjega meseca od nastanka spremembe upravičen do tega dodatka za tekoče šolsko ali študijsko leto;
– štipendist, ki ne izpolnjuje več pogojev za dodatek za štipendiste s posebnimi potrebami, s prvim dnem naslednjega meseca od nastanka spremembe ni več upravičen do tega dodatka za tekoče šolsko ali študijsko leto.
(4) Štipendist, ki hkrati prejema Zoisovo štipendijo in državno štipendijo, je do dodatka za štipendiste s posebnimi potrebami upravičen samo pri eni štipendiji.
24. člen
(izjemni dosežki)
(1) Za izjemne dosežke štejejo:
– najvišja mesta iz znanja ali raziskovanja na državnih tekmovanjih, sofinanciranih iz javnih sredstev,
– prejeta zlata in srebrna priznanja iz znanja ali raziskovanja na državnih tekmovanjih, sofinanciranih iz javnih sredstev,
– najvišja mesta iz znanja na državni stopnji selekcijskih tekmovanjih, sofinanciranih iz javnih sredstev ministrstva, pristojnega za vzgojo in izobraževanje,
– prejeta zlata in srebrna priznanja iz znanja na državni stopnji selekcijskih tekmovanj, sofinanciranih iz javnih sredstev ministrstva, pristojnega za vzgojo in izobraževanje,
– najvišja mesta iz znanja na državni stopnji interesnih tekmovanj, sofinanciranih iz javnih sredstev ministrstva, pristojnega za vzgojo in izobraževanje,
– prejeta zlata in srebrna priznanja iz znanja na državni stopnji interesnih tekmovanj, sofinanciranih iz javnih sredstev ministrstva, pristojnega za vzgojo in izobraževanje,

– priznanja za najboljše raziskovalne naloge,
– udeležba in najvišja mesta na mednarodnih tekmovanjih iz znanja, raziskovanja, razvojne dejavnosti ali umetnosti,
– nagrajeno znanstvenoraziskovalno, razvojno ali umetniško delo na državni ali mednarodni ravni,
– objava znanstvenoraziskovalne naloge ali znanstvenega prispevka v strokovni ali znanstveni publikaciji ali zborniku,
– umetniško delo ali drugo delo, ki je dobilo vsaj dve pozitivni strokovni kritiki, objavljeni v različnih tiskanih medijih, dostopnih na območju celotne Slovenije, oziroma je sodelovalo na mednarodni razstavi ali festivalu,
– najvišja mesta na področju poklicnega in strokovnega izobraževanja na državnih in mednarodnih tekmovanjih.
(2) Vlagatelj lahko za pridobitev ali nadaljnje prejemanje Zoisove štipendije ob prehodu med ravnmi izobraževanja uveljavlja izjemni dosežek iz zadnjih dveh šolskih ali študijskih let iz predhodne ravni izobraževanja, v vseh ostalih primerih pa izjemni dosežek, ki ga je dosegel v času izobraževanja na ravni izobraževanja, za katero uveljavlja Zoisovo štipendijo, pri čemer se posamezni dosežek lahko uveljavlja le enkrat.
(3) Vlagatelj lahko uveljavlja individualni izjemni dosežek oziroma izjemni dosežek, dosežen v skupini, ki šteje največ pet članov.
(4) Kot objava znanstvenoraziskovalne naloge ali znanstvenega prispevka šteje prispevek, ki je objavljen najkasneje zadnji dan pred začetkom šolskega ali študijskega leta, za katerega vlagatelj uveljavlja dodelitev ali nadaljnje prejemanje štipendije in za katerega je predlagan vpis v vzajemno bazo podatkov COBISS najkasneje zadnji dan pred začetkom šolskega ali študijskega leta, za katerega vlagatelj uveljavlja dodelitev ali nadaljnje prejemanje štipendije, ter je vpisan v vzajemno bazo podatkov COBISS pred koncem tekočega koledarskega leta. Objava znanstvenega prispevka mora biti v vzajemni bazi podatkov COBISS označena kot znanstvena ali strokovna v skladu s specifikacijo, ki je določena v tipologiji dokumentov oziroma del za vodenje bibliografij.
(4) (5) Natančnejšo opredelitev in uveljavljanje izjemnih dosežkov s podzakonskim aktom določi minister, pristojen za delo.
(6) Natančnejšo opredelitev in uveljavljanje izjemnih dosežkov na področju visokega šolstva s podzakonskim aktom določi minister, pristojen za visoko šolstvo.
53. člen
(odločanje o pritožbah za štipendijo Ad futura)
(1) O pritožbah zoper odločbe iz prejšnjega člena odloča ministrstvo.
(1) O pritožbah zoper odločbe iz prejšnjega člena na področju visokega šolstva odloča ministrstvo, pristojno za visoko šolstvo, o pritožbah zoper odločbe iz prejšnjega člena na področju srednjega in višjega šolstva pa ministrstvo, pristojno za vzgojo in izobraževanje.
(2) Pritožba zadrži izvršitev odločbe.
(3) V sporih zoper odločbe ministrstva iz prvega odstavka tega člena odloča upravno sodišče.
(3) V sporih zoper odločbe ministrstev iz prvega odstavka tega člena odloča upravno sodišče.
68. člen
(podzakonski akt)
Natančnejšo opredelitev upravičencev do štipendije Ad futura, pogojev za kandidiranje na javnem razpisu, razmejitvenih meril, vsebino pogodbe o štipendiranju, izplačilo štipendije, način izpolnitve obveznosti zaposlitve in drugih določb tega poglavja s podzakonskim aktom podrobneje določi minister, pristojen za delo minister, pristojen za visoko šolstvo, v primeru štipendije za področje visokega šolstva, oziroma minister, pristojen za vzgojo in izobraževanje, v primeru štipendije za področje srednjega in višjega šolstva.
Povezane vsebine

Zastavite nam vprašanje

Vprašanja so na voljo le prijavljenim uporabnikom.
Napaka pri pošiljanju vprašanja.
Vprašanje lahko zastavijo samo prijavljeni uporabniki.
Vprašanje je prekratko.
Obogatite vprašanje z dodatnimi informacijami. Hvala!
Presegli ste kvoto vprašanj.
V trenutnem naročniškem obdobju ste porabili vsa vprašanja. Za dodatno svetovanje nas kontaktirajte.
Pri svetovanju zagotavljamo diskretnost in anonimnost.
Zahvaljujemo se za poslano vprašanje.
Potrudili se bomo, da vam odgovorimo čimprej!