9. člen
(nakazovanje denarnih prispevkov avtorjem)
IZUM pripravi izpise podatkov o številu izposoj knjižničnega gradiva v splošnih knjižnicah v preteklem letu do konca januarja za vse avtorje, ki so upravičeni do knjižničnega nadomestila po tem pravilniku in so njihova imena vključena v normativno bazo podatkov CONOR.SI.
Ministrstvo za kulturo Javna agencija za knjigo Republike Slovenije pripravi izračune, koliko sredstev se nameni posameznim vrstam knjižničnega gradiva ter koliko sredstev prejmejo posamezni avtorji. Ministrstvo za kulturo Javna agencija za knjigo Republike Slovenije na svoji spletni strani najkasneje 1. 3. vsako leto objavi podatke (ime in priimek avtorja, število izposoj njegovih del) o številu izposoj knjižničnega gradiva avtorjev, ki so upravičeni do denarnega prispevka, ter avtorje obvesti o tem, kolikšna višina sredstev jim pripada. Ministrstvo Javna agencija za knjigo Republike Slovenije izvede nakazila avtorjem, ki so pred tem dolžni ministrstvu Javni agenciji za knjigo Republike Slovenije na podlagi prejetih obvestil dostaviti izpolnjene identifikacijske obrazce.
10. člen
(izvedba delovnih štipendij
delovne štipendije in izvedba njihove dodelitve)
Z delovnimi štipendijami iz 2. člena tega pravilnega se prednostno podpira tiste avtorje, ki nimajo pravice do denarnih prispevkov iz naslova knjižničnega nadomestila oziroma so iz tega naslova deležni le manjših izplačil, a pomembno prispevajo k razvoju slovenske kulture.
Sredstva, namenjena delovnim štipendijam za avtorje neknjižnega gradiva, se v enakih deležih razporedijo med avtorje na področju glasbe in avtorje na področju filma.
Delovne štipendije se dodeljujejo za obdobje do največ 12 mesecev in imajo lahko več oblik: za vrhunske ustvarjalce, potovalne štipendije, štipendije za mlade perspektivne ustvarjalce ipd..
Knjižnično nadomestilo v obliki delovnih štipendij izvaja Javna agencija za knjigo Republike Slovenije.Javna agencija za knjigo Republike Slovenije izvaja knjižnično nadomestilo iz prejšnjega odstavka tako, da na podlagi ciljnega javnega razpisa, na katerem lahko sodelujejo stanovska društva, ki najmanj tri leta delujejo na področjih, ki so predmet knjižničnega nadomestila, izbere stanovska društva, ki bodo avtorjem podeljevala delovne štipendije.
Pri izboru stanovskih društev Javna agencija za knjigo Republike Slovenije upošteva z vidika ciljev kulturne politike naslednje kriterije:
– število članov društva,
– višino režijskih stroškov in
– kakovost predlaganega programa štipendiranja.
Pristojna strokovna komisija na Javni agenciji za knjigo Republike Slovenije oceni kakovost predlaganega programa štipendiranja stanovskega društva, ki vključuje vsaj naslednje elemente:
– cilje štipendiranja,
– vrste štipendij in višino izplačil za posamezno vrsto štipendij,– kategorije avtorjev, ki bodo upravičeni do delovnih štipendij,
– predvideno število avtorjev, ki bodo upravičeni do štipendije,– postopek razpisa,
– pogoje za sodelovanje avtorjev na razpisih, pri čemer članstvo avtorja v stanovskem društvu ni pogoj in ne sme imeti vpliva na pridobitev štipendije,
– kriterije za dodeljevanje štipendij in merila za uporabo kriterijev,
– razmerje med prejemniki denarnih prispevkov iz točke a) 2. člena tega pravilnika in prejemniki delovnih štipendij.
.Javna agencija za knjigo Republike Slovenije z izbranim stanovskim društvom sklene pogodbo, s katero se uredi podeljevanje delovnih štipendij. V pogodbi se natančno opredeli:
– višina sredstev, namenjenih posameznim vrstam delovnih štipendij,
– vrste delovnih štipendij,
– postopek dodeljevanja delovnih štipendij,
– pogoji, kriteriji in uporaba kriterijev za dodeljevanje delovnih štipendij,
– višina režijskih stroškov za podeljevanje delovnih štipendij,
– pritožbeni postopek znotraj stanovskega društva.
.Javna agencija za knjigo Republike Slovenije sklene z izbranimi stanovskimi društvi pogodbe za obdobje največ treh let, pri čemer se obseg sredstev natančno določi za prvo leto, za naslednji dve leti pa se sklenejo ustrezni dodatki k pogodbam. Stanovska društva so dolžna izvesti pogodbene obveznosti najkasneje v treh mesecih po podpisu pogodb oziroma dodatkov k pogodbam.
V primeru, da razpis ne uspe, ga je Javna agencija za knjigo Republike Slovenije dolžna ponoviti v roku enega meseca. Če tudi ponovljeni razpis ne uspe, Javna agencija za knjigo Republike Slovenije sama izvede javni razpis za podelitev delovnih štipendij, in sicer s pomočjo pristojne strokovne komisije.
11. člen
(nadzor)