Čistopis z vidnimi spremembami

Čistopisu je dodan prikaz, kjer imate spremembe vidne. Kliknite spodaj pod nazivom predpisa na zavihek "Spremembe".

Izberi paket

Čistopis z lažjim branjem členov

V posebnem prikazu čistopisa lahko besedilo sklicevanih členov berete že znotraj osnovnega člena. Kliknite spodaj pod nazivom predpisa na zavihek "Čistopis".

Izberi paket

Pri členih imate pojasnila

Če obstaja pojasnilo člena, ga dobite že pri njem. Imate več kot 2500 pojasnil FURS, ministrstev in strokovnjakov. Za prikaz pojasnil, kliknite na ikono desno poleg člena.

Izberi paket

Dodano imate kazalo predpisa

S kazalom lažje vidite strukturo predpisa in navigirate po njem.
Za prikaz kazala kliknite spodaj na "Kazalo".

Izberi paket

Lažje branje členov

"Branje člen v členu" vam v čistopisu omogoča branje besedila sklicevanih členov že znotraj osnovnega člena.

Izberi paket

POZOR: to ni najnovejša različica besedila

Pravilnik o izvajanju Zakona o trošarinah

DDV IN DRUGI PROMETNI DAVKI -

Velja od: Objavljeno:

Spremembe - samo spremenjeni členi

    1. Kazalo
II. NASTANEK TROŠARINSKE OBVEZNOSTI
3. člen
(nastanek trošarinske obveznosti pri uvozu)
(1) V skladu z 2. točko prvega odstavka 5. člena ZTro nastane pri uvozu trošarinska obveznost istočasno, ko nastane obveznost obračuna carinskega dolga v skladu s carinskimi predpisi, razen če je blago neposredno po uvozu vneseno v trošarinsko skladišče, obrat oproščenega uporabnika ali k pooblaščenemu uvozniku ali odpremljeno s strani pooblaščenega uvoznika.
(2) Če bi obveznost obračuna carinskega dolga morala nastati v skladu s carinskimi predpisi, pa ne nastane, ker je za zadevno blago predpisana stopnja uvoznih dajatev "prosto", se smiselno uporabi določba prejšnjega odstavka.
(3) Prosta carinska cona se šteje za prosto cono, opredeljeno v skladu s carinskimi predpisi.
(4) Določbe ZTro, ki se nanašajo na obravnavo trošarinskih izdelkov v prostih carinskih conah, se uporabljajo tudi za obravnavo trošarinskih izdelkov v prostih skladiščih.
V. PRENEHANJE REŽIMA ODLOGA PLAČILA TROŠARINE
8. člen
(odpustitev plačila trošarine)
(1) Za namene iz 3. točke prvega odstavka 12. člena ZTro pomeni pojem "izvoz" vsak zakonit dejanski iznos blaga iz carinskega območja Skupnosti, razen iznosa trošarinskih izdelkov v okviru postopka notranjega tranzita, kot je opredeljen v carinskih predpisih.
(2) Dovoljenje iz petega odstavka 12. člena ZTro izda carinski organ imetniku trošarinskega dovoljenja oziroma oproščenemu uporabniku na podlagi pisnega zahtevka, ki vsebuje vse podatke, potrebne za presojo upravičenosti do odpustitve plačila trošarine.
(3) O priznanju primanjkljajev odloči carinski organ na podlagi slovenskega nacionalnega standarda (v nadaljevanju: SIST), lahko pa tudi na podlagi tehničnih predpisov, ki veljajo za posamezno vrsto trošarinskih izdelkov, ali drugih dokumentov, pripravljenih na podlagi evropskega standarda.
XV. VRAČILO PLAČANE TROŠARINE
36. člen
(pravica do vračila plačane trošarine)
(1) Osebe iz prvega odstavka 30. člena ZTro uveljavljajo pravico do vračila plačane trošarine s predložitvijo zahtevka pristojnemu carinskemu organu in kopij dokumentov, ki dokazujejo upravičenost do vračila trošarine.
(2) Upravičenost do vračila trošarine za trošarinske izdelke, ki se izvozijo, se dokazuje s potrjenimi carinskimi dokumenti, ki dokazujejo, da so bili trošarinski izdelki dejansko iznešeni iz carinskega območja Skupnosti.
(3) Upravičenec iz 4. točke prvega odstavka 30. člena ZTro dokazuje upravičenost do vračila trošarine z evidencami o porabi trošarinskih izdelkov v proizvodnji ter o vrsti in količini izdelanih proizvodov.
(3) Upravičenec iz 4. in 5. točke prvega odstavka 30. člena ZTro dokazuje upravičenost do vračila trošarine z evidencami o porabi trošarinskih izdelkov in z evidencami o vrsti in količini izdelanih proizvodov, če trošarinske izdelke uporabi v proizvodnji.

(4) Izjemoma lahko carinski organ upravičencu iz 1. točke prvega odstavka 30. člena ZTro odobri vračilo plačane trošarine tudi za trošarinske izdelke, ki jih imetniku trošarinskega skladišča prejemniki vrnejo, ker so postali neuporabni ali je njihova uporaba prepovedana, imetnik trošarinskega skladišča pa jih v trošarinskem skladišču uniči pod nadzorom carinskega organa.
(5) Uvoznik iz 2. točke prvega odstavka 30. člena ZTro lahko uveljavlja vračilo plačane trošarine v skladu s carinskimi predpisi.
XVI. UPORABA TROŠARINSKIH IZDELKOV ZA NAMENE, ZA KATERE SE NE PLAČA TROŠARINA
39. člen
(alkohol in alkoholne pijače)
(1) Imetnik trošarinskega dovoljenja sme prodajati etilni alkohol in druge trošarinske izdelke iz 37. člena ZTro (v nadaljnjem besedilu: alkohol) za namene iz 44. člena ZTro pod naslednjimi pogoji:
– da se alkohol prodaja na podlagi pisne naročilnice kupca, v kateri mora biti navedena vrsta in količina alkohola;
– da kupec pred prevzemom alkohola oziroma pred izdajo računa imetniku trošarinskega dovoljenja predloži pisno izjavo, da bo alkohol uporabljal izključno za namene iz 44. člena ZTro (navede ustrezno alineo oziroma odstavek);
– pisna izjava mora vsebovati predmet poslovanja oziroma številko in datum izdaje dovoljenja za opravljanje dejavnosti, ter ime organa, ki je izdal dovoljenje ter številko in datum dovoljenja carinskega organa, na podlagi katerega lahko kupuje alkohol brez plačila trošarine z opombo, da še ni izkoriščena količina trošarinskih izdelkov, na katero se nanaša dovoljenje;
– da imetnik trošarinskega dovoljenja na računu vpiše klavzulo, da je bil alkohol prodan brez obračunane trošarine na podlagi pisne izjave kupca;
– da imetnik trošarinskega dovoljenja hrani od kupca prejeto izjavo in kopijo računa o prodanem alkoholu kot knjigovodsko listino.
(2) Če se alkohol dobavlja na podlagi pogodbe o postopnih dobavah, je lahko pisna izjava po tem členu dana v prvi naročilnici ali v pogodbi o postopnih dobavah, pri poznejših dobavah pa se imetnik trošarinskega dovoljenja na računu sklicuje na številko in datum te naročilnice oziroma pogodbe, v kateri je dana taka pisna izjava.
(3) Črtan
(4) Imetnik trošarinskega dovoljenja mora voditi evidenco kupcev po tem členu in evidenco o prodanih količinah z oprostitvijo, po vrstah alkohola, ter kopije teh evidenc posredovati carinskemu organu do konca naslednjega meseca po poteku davčnega obdobja.
(5) Uporaba alkohola pri proizvodnji zdravil je oproščena le, če gre za proizvodnjo tistih zdravil, ki ustrezajo definicij zdravil iz zakona, ki ureja področje zdravil.
40. člen
(denaturant)
(1) Denaturanti za namene oproščene uporabe v proizvodnji neprehrambenih izdelkov so sestavljeni iz:
– 4000 g izopropilnega alkohola (CAS št. 67-63-0), 500 g metiletilketona (CAS št. 78-93-3) in 2 g denatonium benzoata (CAS št. 3734-33-6); ali
– 0,8 g denatonium benzoata (CAS št. 3734-33-6) in 78,8 g t-butil alkohola (CAS št. 75-65-0); ali
– 5000 g izopropilnega alkohola (CAS št. 67-63-0) in 78,8 g t- butil alkohola (CAS št. 75-65-0); ali
– 39,5 g sintetičnega mošusa v ksilenu in 78,8 g t-butil alkohola (CAS št. 75-65-0) na hektoliter 100% etilnega alkohola.
(2) Če denaturanti iz prvega odstavka tega člena zaradi tehnoloških zahtev niso primerni za uporabo v proizvodnji neprehrambenih izdelkov, lahko carinski organ dovoli uporabo drugih denaturantov.
(3) Carinski organ lahko odstopi od zahteve za denaturiranje, če uporaba denaturanta iz prvega ali drugega odstavka tega člena dokazljivo onemogoča uporabo etilnega alkohola v proizvodnem procesu ali če ima denaturiran alkohol v končnem izdelku škodljiv vpliv na zdravje.
(4) Popolni denaturant iz šestega odstavka 44. člena ZTro je sestavljen iz:
– 500 g dietilftalata (CAS št. 84-66-2) in 78,8 g t-butil alkohola (CAS št. 75-65-0) in velja le v Republiki Sloveniji, ali
– 1580 g izopropilnega alkohola (CAS št. 67-63-0), 790 g t-butil alkohola (CAS št. 75-65-0) in 0,79 g denatonium benzoata (CAS št. 75-65-0) in velja v Republiki Sloveniji in drugih državah članicah, če je popolnoma denaturiran v Republiki Sloveniji, ali
– 3 litrov izopropilnega alkohola (IPA), 3 litrov metiletilketona (MEK) in 1 g denatuonium benzoata in velja v vseh državah članicah,,
na hektoliter 100-odstotnega etilnega alkohola.
(5) Carinski organ lahko dovoli uporabo popolnega denaturanta, uradno priznanega v drugih državah članicah.
(6) Popolni denaturanti, ki so uradno priznani v posameznih državah članicah EU, so objavljeni v Uredbi Komisije (ES) št. 3199/93 o vzajemnem priznavanju postopkov za popolno denaturacijo alkohola za namene oprostitve plačila trošarine.
(5) Za alkohol, ki se vnese v Republiko Slovenijo iz druge države članice se šteje da je popolnoma denaturiran, če je denaturiran, v skladu z Izvedbeno Uredbo Komisije (EU) št. 162/2013 z dne 21. februarja 2013 o spremembi Priloge k Uredbi (ES) št. 3199/93 o vzajemnem priznavanju postopkov za popolno denaturacijo alkohola za namene oprostitve plačila trošarine (UL L 49, z dne 22. 2. 2013, str. 55).
41. člen
(uporaba energentov in električne energije za namene iz 55. člena ZTro)
(1) Imetnik trošarinskega dovoljenja oziroma trošarinski zavezanec za električno energijo sme energente in električno energijo prodajati za namene iz prvega oziroma drugega odstavka 55. člena ZTro pod naslednjimi pogoji:
– da se energenti in električna energija prodajajo na podlagi pisne naročilnice kupca, v kateri mora biti navedena vrsta trošarinskih izdelkov, za energente pa tudi količina;
– da pred dobavo energentov in električne energije oziroma pred izdajo računa prejme pisno izjavo kupca, iz katere je razvidno, da bo energente in električno energijo uporabljal izključno za namene iz prvega oziroma drugega odstavka 55. člena ZTro (navede ustrezno točko);
– da pisna izjava kupca vsebuje predmet poslovanja oziroma številko in datum izdaje dovoljenja za opravljanje dejavnosti, ime organa, ki ga je izdal, ter številko in datum dovoljenja carinskega organa, na podlagi katerega lahko kupuje energente in električno energijo brez plačila trošarine. Izjava za nakup energentov mora vsebovati tudi opombo, da količina trošarinskih izdelkov, na katero se nanaša dovoljenje, še ni izkoriščena;
– da na računu vpiše klavzulo, da so bili energenti in električna energija prodani brez obračunane trošarine na podlagi pisne izjave kupca;
– da izjavo in kopijo računa o prodanih energentih in električni energiji, ki ju je prejel od kupca, hrani kot knjigovodsko listino.
(2) Če se energenti in električna energija dobavljajo na podlagi pogodbe o postopnih dobavah, je lahko pisna izjava kupca po tem členu priložena prvi naročilnici ali pogodbi o postopnih dobavah, pri poznejših dobavah pa se imetnik trošarinskega dovoljenja oziroma trošarinski zavezanec za električno energijo na računu sklicuje na številko in datum te naročilnice oziroma pogodbe, ki ji je bila priložena pisna izjava.
(3) Energenti, ki se uporabijo kot pogonsko gorivo za namen iz 1. točke prvega odstavka 55. člena ZTro, se smejo odpremiti iz trošarinskega skladišča brez spremljajočega trošarinskega dokumenta le, če se odpremijo neposredno na letalo ali plovilo ali ribiško ladjo. Imetnik trošarinskega dovoljenja mora voditi evidenco kupcev po tem členu in evidenco prodane količine z oprostitvijo po vrstah trošarinskih izdelkov ter kopije teh evidenc poslati carinskemu organu do konca naslednjega meseca po poteku davčnega obdobja.
(4) Če kupec kupuje energente – pogonsko gorivo za namen, določen v 1. točki prvega odstavka 55. člena ZTro, mora v pisni izjavi poleg podatkov iz tretje alineje prvega odstavka tega člena navesti še tip plovila oziroma letala (vključno s številko vpisa v ustrezen register), za katero kupuje pogonsko gorivo. Hraniti mora izdane račune, ki dokazujejo da bilo letalo oziroma plovilo dejansko uporabljeno za pridobitne namene.
(5) Letalski in pomorski prevozniki s sedežem v tretjih državah ali drugih državah članicah, ki kupujejo energente – pogonsko gorivo v Republiki Sloveniji, lahko uveljavljajo oprostitev iz 1. točke prvega odstavka 55. člena ZTro s predložitvijo listin o vpisu v ustrezen register v svoji državi in prevoznih listin, iz katerih je razvidno, da gre za opravljanje pridobitne dejavnosti.
(6) Poraba električne energije, proizvedene v obratu za proizvodnjo električne energije in porabljene za namene, ki niso povezani s proizvodnjo električne energije, se šteje za pokrivanje lastnih potreb in zanjo nastane v skladu s tretjo alinejo tretjega odstavka 53.a člena ZTro obveznost za obračun trošarine.
(7) Poraba električne energije, proizvedene v obratu za proizvodnjo električne energije in porabljene za proizvodnjo električne energije, se ne šteje za pokrivanje lastnih potreb in zanjo ne nastane obveznost za obračun trošarine v skladu s tretjo alinejo tretjega odstavka 53.a člena ZTro.
(8) Trošarinski zavezanec za električno energijo iz tretje alineje prvega odstavka 53.a člena ZTro, ki prejme električno energijo iz omrežja s plačano trošarino in jo v svojih proizvodnih obratih porabi za proizvodnjo električne energije, ima pravico do vračila plačane trošarine. To pravico lahko uveljavlja z odbitkom od trošarinske obveznosti, izkazane v mesečnem obračunu.
(9) Proizvajalec električne energije, ki ni trošarinski zavezanec za električno energijo in pridobi električno energijo iz omrežja s plačano trošarino ter jo porabi za proizvodnjo električne energije, ima pravico do vračila plačane trošarine v skladu s 30. členom ZTro.
(10) Če želi proizvajalec električne energije uveljavljati oprostitev iz 2. točke drugega odstavka 55. člena ZTro, mora pridobiti dovoljenje za oproščenega uporabnika iz 27. člena ZTro. Za uveljavljanje statusa oproščenega uporabnika in uveljavljanje oprostitve plačila trošarine za proizvedeno električno energijo se smiselno uporabljajo določbe 29. člena pravilnika.
42. člen
(oprostitev za ribiške ladje)
(1) Ne glede na določbe prejšnjega člena lahko fizične osebe, imetniki veljavnega ribolovnega dovoljenja, ki opravljajo ribiško dejavnost, uveljavijo pravico do uporabe pogonskega goriva za namene iz prvega odstavka 55. člena ZTro, na način vračila plačane trošarine.
(2) Količine pogonskih goriv, za katere uveljavljajo pravico do vračila trošarine, dokazujejo upravičenci iz prejšnjega odstavka z računi o nabavi ter s podatki o dejanski porabi, ki jo morajo voditi v posebni kontrolni knjižici.
(3) Kontrolna knjižica, ki je obvezen spremljajoči dokument vsake ribiške ladje ali čolna, mora imeti oštevilčene strani ter mora vsebovati naslednje podatke:
– tehnične podatke o motorju ter normativ o srednji porabi goriva na uro delovanja motorja;
– po datumih nabave vpisane nabavljene količine pogonskega goriva, z izkazano ceno oziroma vrednostjo;
– po datumih vpisane ure delovanja motorja in količine porabljenega pogonskega goriva.
(4) Zahtevek za vračilo trošarine lahko upravičenci vložijo pri pristojnem carinskem organu do konca tekočega meseca za pretekli mesec.
(5) Carinski organ vrne trošarino za porabljene količine pogonskega goriva v 30 dneh po prejemu popolnega zahtevka za vračilo.
50.a člen
(metoda za ugotavljanje prisotnosti sredstva za označevanje)
Prisotnost sredstva za označevanje v skladu z drugim s tretjim odstavkom 57. člena ZTro se ugotavlja v skladu s Harmonizirano referenčno metodo Skupnosti za določanje evromarkerja (Solvent yellow 124) v plinskem olju in kerozinu.
Povezane vsebine

Zastavite nam vprašanje

Vprašanja so na voljo le prijavljenim uporabnikom.
Napaka pri pošiljanju vprašanja.
Vprašanje lahko zastavijo samo prijavljeni uporabniki.
Vprašanje je prekratko.
Obogatite vprašanje z dodatnimi informacijami. Hvala!
Presegli ste kvoto vprašanj.
V trenutnem naročniškem obdobju ste porabili vsa vprašanja. Za dodatno svetovanje nas kontaktirajte.
Pri svetovanju zagotavljamo diskretnost in anonimnost.
Zahvaljujemo se za poslano vprašanje.
Potrudili se bomo, da vam odgovorimo čimprej!