Čistopis z vidnimi spremembami

Čistopisu je dodan prikaz, kjer imate spremembe vidne. Kliknite spodaj pod nazivom predpisa na zavihek "Spremembe".

Izberi paket

Čistopis z lažjim branjem členov

V posebnem prikazu čistopisa lahko besedilo sklicevanih členov berete že znotraj osnovnega člena. Kliknite spodaj pod nazivom predpisa na zavihek "Čistopis".

Izberi paket

Pri členih imate pojasnila

Če obstaja pojasnilo člena, ga dobite že pri njem. Imate več kot 2500 pojasnil FURS, ministrstev in strokovnjakov. Za prikaz pojasnil, kliknite na ikono desno poleg člena.

Izberi paket

Dodano imate kazalo predpisa

S kazalom lažje vidite strukturo predpisa in navigirate po njem.
Za prikaz kazala kliknite spodaj na "Kazalo".

Izberi paket

Lažje branje členov

"Branje člen v členu" vam v čistopisu omogoča branje besedila sklicevanih členov že znotraj osnovnega člena.

Izberi paket

POZOR: to ni najnovejša različica besedila

Zakon o sodnem registru (ZSReg)

STATUSNO PRAVO, FINANČNO POSLOVANJE -

Velja od: Objavljeno:

Spremembe - samo spremenjeni členi

    1. Kazalo
POSTOPKI V SISTEMU VSE NA ENEM MESTU
1.b člen
(1) Sistem »Vse na enem mestu« (v nadaljnjem besedilu: VEM) je celota postopkov in informacijskih rešitev, ki zagotavlja, da podjetniki ali družbeniki na enem mestu oddajo prijave, predloge ali druge vloge (v nadaljnjem besedilu: vloga) za ustrezne vpise v register v skladu z zakonom, ki ureja poslovni register, ali s tem zakonom in za druge postopke, ki jih je treba opraviti za zagotovitev pogojev za začetek poslovanja podjetnika ali gospodarske družbe ali v zvezi s kasnejšimi spremembami.
(2) V sistem VEM je vključena oddaja vlog v naslednjih postopkih (v nadaljnjem besedilu: postopki VEM):
1. postopku ustreznega vpisa ustanovitve, spremembe ali izbrisa podjetnika ali gospodarske družbe v register,
2. postopku prijave potreb po delavcih v skladu z zakonom, ki ureja zaposlovanje,
3. postopku prijave za ustrezen vpis v register davčnih zavezancev in register zavezancev za davek na dodano vrednost v skladu z zakonom, ki ureja davčno službo,
4. postopku prijave ali odjave v sistemu socialnega zavarovanja v skladu z zakoni, ki urejajo zdravstveno, pokojninsko in druga socialna zavarovanja,
5. postopkih predloga za izdajo obrtnega dovoljenja v skladu z zakoni in drugimi predpisi, ki urejajo obrtno dovoljenje,
6. drugih postopkih v zvezi s poslovanjem podjetnikov in gospodarskih družb, ki jih določi minister, pristojen za javno upravo, ob upoštevanju tehničnih možnosti za informacijsko združljivost teh postopkov v informacijskem sistemu e-VEM.
(3) Sistem VEM obsega te poslovne procese:
1. sestavo vlog v postopkih VEM,
2. pridobivanje podatkov, ki jih mora vsebovati vloga v posameznem postopku VEM, iz uradnih evidenc, če za to obstajajo ustrezni tehnični pogoji,
3. pripravo listin, ki jih je treba priložiti vlogam v postopkih VEM,
4. elektronsko oddajo vlog v postopkih VEM in listin, ki jih je treba priložiti tem vlogam,
5. druga administrativna opravila za potrebe postopkov VEM in
6. elektronsko posredovanje odločitev v postopkih VEM.
(4) Za podjetnike in gospodarske družbe, ki so stranke postopka VEM, poslovne procese iz 1. do 5. točke prejšnjega odstavka opravlja točka VEM iz 1.č člena tega zakona ali notar. Če so za to izpolnjeni ustrezni tehnični pogoji, lahko navedene poslovne procese podjetniki in gospodarske družbe opravljajo neposredno prek oddaljenega dostopa do informacijskega sistema e-VEM.
(5) Ministrstvo, pristojno za gospodarstvo, pripravi in predloži ministrstvu, pristojnemu za javno upravo, pregled predpisanih pogojev za opravljanje posameznih gospodarskih dejavnosti. Ministrstvo, pristojno za gospodarstvo, mora ta pregled uskladiti z vsakokratno spremembo predpisa, ki določa pogoje za opravljanje posameznih gospodarskih dejavnosti, v osmih dneh po njegovi objavi v Uradnem listu Republike Slovenije. Drugo ministrstvo mora ministrstvo, pristojno za gospodarstvo, obvestiti o vsakem novem predpisu ali spremembi predpisa, ki določa pogoje za opravljanje posameznih gospodarskih dejavnosti in spada v njegovo delovno področje, v dveh delovnih dneh po objavi predpisa v Uradnem listu Republike Slovenije.
(6) Ministrstvo, pristojno za javno upravo, na javnem spletnem portalu objavi informacije o postopkih VEM in pregled predpisanih pogojev za opravljanje posameznih gospodarskih dejavnosti.
1.c člen
(1) Informacijski sistem e-VEM je računalniški sistem, ki ga upravlja ministrstvo, pristojno za javno upravo, in ki zagotavlja ustrezno informacijsko podporo za integrirano izvajanje poslovnih procesov, ki jih obsega sistem VEM.
(2) V informacijski sistem e-VEM se na podlagi povezanosti s centralnim registrom prebivalstva, registrom davčnih zavezancev ali drugo uradno evidenco prevzemajo osebni podatki, ki so potrebni za sestavo popolnih vlog v postopkih VEM.
(3) Osebni podatki se v informacijskem sistemu e-VEM lahko obdelujejo samo v zvezi s sestavo in oddajo vlog v postopkih VEM. Informacijski sistem e-VEM mora biti zasnovan tako, da se osebni podatki lahko uporabijo samo za namen iz prejšnjega stavka.
(4) Sestavni del informacijskega sistema e-VEM je centralna elektronska hramba dokumentov (v nadaljnjem besedilu: CEH). CEH je elektronska zbirka, ki vključuje naslednje elektronske dokumente:
1. vloge v postopkih VEM, oddane prek informacijskega sistema e-VEM,
2. listine, priložene vlogam iz prejšnje točke in
3. odločbe pristojnih organov in organizacij z javnimi pooblastili, izdane v postopkih VEM.
(5) Elektronski dokumenti iz prejšnjega odstavka se v CEH hranijo in obdelujejo za potrebe postopka VEM, na katerega se nanašajo. CEH mora biti zasnovan tako, da do elektronskih dokumentov iz prejšnjega odstavka lahko dostopajo samo:
1. točke VEM in notarji,
2. organi in organizacije z javnimi pooblastili, ki so pristojni odločati v postopkih VEM, ter
3. do dokumentov v zvezi s posameznim postopkom VEM tudi podjetnik oziroma gospodarska družba, ki je stranka tega postopka.
(6) Upravljavci informacijskih sistemov za podporo posameznih postopkov VEM morajo te sisteme zasnovati tako, da so združljivi z informacijskim sistemom e-VEM in da omogočajo sprejem elektronskih vlog v postopkih VEM ter elektronsko posredovanje informacij o odločitvah v teh postopkih.
(7) Minister, pristojen za javno upravo, predpiše podrobnejša pravila o zasnovi, upravljanju in vzdrževanju informacijskega sistema e-VEM in CEH ter pogojih, ki jih morajo zaradi združljivosti z informacijskim sistemom e-VEM zagotavljati upravljavci informacijskih sistemov iz prejšnjega odstavka.
1.č člen
 (1) Položaj točke VEM lahko pridobi:
1. upravna enota,
2. davčni urad,
3. izpostava Agencije za javnopravne evidence in storitve Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: AJPES),
4. organizacijska enota gospodarske, obrtne ali druge zbornice in
5. oseba javnega ali zasebnega prava, ki je določena za izvajalca nalog za oblikovanje in razvoj podjetniškega okolja v skladu z zakonom, ki ureja podporno okolje za podjetništvo.
(2) Oseba iz prejšnjega odstavka tega člena pridobi položaj točke VEM, ko pridobi dovoljenje ministra, pristojnega za javno upravo, za opravljanje postopkov VEM.
(3) Točka VEM mora postopke VEM opravljati brezplačno.
(4) Minister, pristojen za javno upravo, izda dovoljenje za opravljanje postopkov VEM, na zahtevo osebe iz prvega odstavka tega člena, če ta izpolnjuje kadrovske, organizacijske in tehnične pogoje, potrebne za učinkovito in strokovno opravljanje poslovnih procesov, ki jih obsega sistem VEM.
(5) Točka VEM mora:
1. pripraviti in oddati vlogo v postopku VEM na zahtevo vsake osebe, ki je upravičena vložiti vlogo v teh postopkih,
2. opravljati postopke VEM skrbno in v skladu s predpisi, ki urejajo te postopke,
3. zagotavljati kadrovske, organizacijske in tehnične pogoje, potrebne za učinkovito in strokovno opravljanje poslovnih procesov, ki jih obsega sistem VEM,
4. vsaki osebi na njeno zahtevo dati informacije o postopkih VEM,
5. pri oglaševanju storitev v zvezi s postopki VEM in pri zasnovi svojega javnega spletnega portala upoštevati pravila obveščanja javnosti, ki jih predpiše minister, pristojen za javno upravo.
(6) Poslovanje točk VEM v skladu s tem zakonom in predpisi, izdanimi na njegovi podlagi, nadzira ministrstvo, pristojno za javno upravo.
(7) Uradna oseba ministrstva, pristojnega za javno upravo, ki jo minister, pristojen za javno upravo, pooblasti za nadzor nad točkami VEM, izda odločbo o odpravi kršitev, ugotovljenih pri nadzoru nad točko VEM:
1. če točka VEM ne izpolnjuje kadrovskih, organizacijskih in tehničnih pogojev, potrebnih za učinkovito in strokovno opravljanje poslovnih procesov, ki jih obsega sistem VEM,
2. če točka VEM pri opravljanju postopkov VEM krši obveznosti iz petega odstavka tega člena.
(8) Minister, pristojen za javno upravo, odvzame dovoljenje za opravljanje postopkov VEM:
1. če točka VEM v roku, določenem v odločbi iz prejšnjega odstavka, ne odpravi kršitev, katerih odprava ji je bila naložena s to odločbo,
2. če točka VEM v zadnjih šestih mesecih ni oddala nobene vloge v postopku VEM,
3. če točka VEM da izjavo, da ne želi več opravljati postopkov VEM.
(5) Minister, pristojen za javno upravo, predpiše podrobnejše kadrovske, organizacijske in tehnične pogoje iz prejšnjega odstavka.
(9) Minister, pristojen za javno upravo, predpiše:
1. kadrovske, organizacijske in tehnične pogoje, potrebne za učinkovito in strokovno opravljanje poslovnih procesov, ki jih obsega sistem VEM,
2. pravila obveščanja javnosti iz 5. točke petega odstavka tega člena,
3. obrazec za vložitev zahteve za izdajo dovoljenja za opravljanje postopkov VEM in dokumentacijo, ki jo je treba priložiti tej zahtevi.
4. organizacijska enota gospodarske, obrtne ali druge zbornice in
11. člen
(1) Sodnik posameznik odloča na prvi stopnji o predlogu za vpis naslednjih podatkov v sodni register:
1. vseh podatkov, ki se nanašajo na subjekte vpisa iz 4. do 6. točke ter 8. in 10. točke prvega odstavka ter iz 2. točke drugega odstavka 3. člena tega zakona,
2. podatkov v zvezi z izstopom ali izključitvijo družbenika pri subjektih vpisa iz 3. točke prvega odstavka 3. člena tega zakona,
3. podatkov v zvezi z odvzemom pooblastila za zastopanje osebno odgovornemu družbeniku in z izstopom ali izključitvijo družbenika pri subjektih vpisa iz 1. in 2. točke prvega odstavka 3. člena tega zakona,
4. podatkov v zvezi s statusnimi preoblikovanji pri vseh subjektih vpisa,
5. podatkov v zvezi z izbrisi iz sodnega registra zaradi prenehanja subjekta vpisa pri vseh subjektih vpisa.
5. podatkov v zvezi z odločanjem o ugovoru proti sklepu o prenehanju v postopku prenehanja družbe po skrajšanem postopku, in
6. podatkov v zvezi z izbrisom pravne osebe iz sodnega registra zaradi končanja likvidacijskega postopka, ki ga je izvedel pristojni organ te pravne osebe.
(2) O predlogu za vpis ostalih podatkov v sodni register odloča na prvi stopnji sodni referent. Zoper odločitev sodnega referenta je dovoljena pritožba v osmih dneh od vročitve. O pritožbi odloča sodnik posameznik istega sodišča.
(3) V postopku za vpis v sodni register na drugi stopnji odloča senat, ki ga sestavljajo trije sodniki.
5. podatkov v zvezi z odločanjem o ugovoru proti sklepu o prenehanju v postopku prenehanja družbe po skrajšanem postopku, in
22. člen
(1) Za vpis delov subjekta vpisa, ki se po zakonu vpisujejo v sodni register, je pristojno sodišče po sedežu subjekta vpisa, ne glede na to, na območju katerega registrskega sodišča ima sedež del subjekta vpisa.
(2) Za vpis članice univerze je ne glede na prejšnji odstavek pristojno sodišče, na območju katerega ima sedež članica univerze.
48.c člen
(1) Objava podatkov o subjektu vpisa na spletnih straneh agencije po 1. točki drugega odstavka in tretjem odstavku 7. člena tega zakona in izpis iz sodnega registra, ki se izda po 48. členu in 48.a členu tega zakona, ne sme vsebovati podatka o EMŠO in nobenih listin, ki vsebujejo osebne podatke posameznikov, ki niso zastopniki, družbeniki oziroma člani organov nadzora. Za zastopnike, družbenike oziroma člane organov nadzora se lahko objavijo le tiste listine oziroma del listine, ki vsebuje osebne podatke, ki so neposredno povezani z opravljanjem teh funkcij.
(2) Sodišče lahko izda izpis iz sodnega registra, ki vsebuje tudi podatke o EMŠO zastopnika, družbenika oziroma člana organa nadzora tega subjekta vpisa samo v teh primerih:
1. izpis glede posameznega subjekta, če ga zahteva zastopnik, družbenik oziroma član organa tega subjekta vpisa, ali
2. izpis glede vseh subjektov vpisa, pri katerih je posamezna oseba upravičena do podatkov iz 51. člena tega zakona, če izpis zahteva ta oseba.
(1) Objava podatkov o subjektu vpisa na spletnih straneh agencije po 1. točki drugega odstavka 7. člena tega zakona in izpis iz sodnega registra, ki se izda po 48. členu tega zakona, ne smeta vsebovati EMŠO družbenikov, zastopnikov in članov organa nadzora subjekta vpisa.
(2) Sodišče lahko izda izpis iz sodnega registra, ki vsebuje tudi EMŠO zastopnika, družbenika ali člana organa nadzora tega subjekta vpisa samo v teh primerih:
1. izpis glede posameznega subjekta, če ga zahteva družbenik, zastopnik, ali član organa nadzora tega subjekta vpisa, ali
2. izpis glede vseh subjektov vpisa, pri katerih je posamezna oseba upravičena do podatkov iz 51. člena tega zakona, če izpis zahteva ta oseba.
(3) Objava vpisa v sodni register po 43. členu tega zakona, listine iz 1. točke tretjega odstavka 7. člena tega zakona in prevoda podatkov po 46. a členu tega zakona ne sme vsebovati:
1. EMŠO družbenikov, zastopnikov in članov organa nadzora subjekta vpisa,
2. osebnih podatkov posameznikov, ki niso družbeniki, zastopniki ali člani organov nadzora subjekta vpisa, ali
3. osebnih podatkov družbenikov, zastopnikov ali članov organa nadzora subjekta vpisa, ki niso neposredno povezani z opravljanjem teh funkcij.
(4) Sodišče odgovarja, da je vsebina listine, ki se objavi po 1. točki tretjega odstavka 7. člena tega zakona ali vsebina prevoda podatkov, ki se objavi po 46.a členu tega zakona, v skladu s prejšnjim odstavkom. Če predlagatelj predlogu priloži listino, katere vsebina je v nasprotju s prejšnjim odstavkom, mu sodišče v skladu s prvim odstavkom 30. člena tega zakona odredi, da odpravi to nepravilnost tako, da namesto listin z nepravilno vsebino predlogu priloži listine, katerih vsebina je v skladu s prejšnjim odstavkom.
(5) Če sodišče, agencija ali notar izda izpis listine po 48.a členu tega zakona, mora na izpisu prekriti podatke iz tretjega odstavka tega člena, razen če izpis listine zahteva oseba iz 51. člena tega zakona.
49. člen
(1) Vlada Republike Slovenije lahko glede na izpolnjene tehnične in druge pogoje predpiše:
1. da se zagotovi oddaljeni dostop do celotne ali dela centralne informatizirane baze sodnega registra,
2. da se osebam, ki podatke informatizirane glavne knjige potrebujejo za vzdrževanje svojih informatiziranih evidenc, ti podatki posredujejo v informatizirani obliki,
3. da se za izdajo izpisov iz centralne informatizirane baze sodnega registra pooblastijo točke VEM in drugi državni organi.
(2) V primeru iz prejšnjega odstavka Vlada Republike Slovenije predpiše tudi način dostopa ter tehnične in druge pogoje priključitve, in s tarifo določi nadomestila za takšno uporabo centralne informatizirane baze sodnega registra.
(3) Državni organi, organi lokalnih skupnosti in osebe javnega prava, ki opravljajo upravne naloge po javnem pooblastilu, ne plačujejo nadomestila za uporabo centralne informatizirane baze sodnega registra po 1. in 2. točki prvega odstavka tega člena.
Agencija lahko v soglasju z ministroma, pristojnima za pravosodje in gospodarstvo, daje ali objavlja javne podatke o subjektih vpisa, ki se vodijo v poslovnem registru, v sistemih za izmenjavo ali objavo podatkov poslovnih registrov držav članic EU in tretjih držav.
KAZENSKE DOLOČBE
53. člen
(1) Z globo najmanj 1.000 eurov se kaznuje za prekršek pravna oseba, ki ni gospodarska družba, če ne vloži predloga za vpis v sodni register v 15 dneh od dneva, ko so podani pogoji za vpis, če zakon ne določa drugače (tretji odstavek 3. člena tega zakona).
(2) Z globo najmanj 100 eurov se kaznuje za prekršek tudi odgovorna oseba pravne osebe, ki stori dejanje iz prejšnjega odstavka.
(3) Nadzor nad izvajanjem prvega do tretjega odstavka tega člena opravlja ministrstvo, pristojno za gospodarstvo.
(1) Z globo 1.600 eurov se za prekršek kaznuje pravna oseba, ki ni gospodarska družba, če ne vloži predloga za vpis v sodni register v 15 dneh od dneva, ko so podani pogoji za vpis, če zakon ne določa drugače (tretji odstavek 3. člena tega zakona).
(2) Z globo 600 eurov se za prekršek kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe, ki stori dejanje iz prejšnjega odstavka.
(3) Z globo 1.600 eurov se za prekršek kaznuje pravna oseba, ki je dala neresnično izjavo iz 4. točke tretjega odstavka 27. člena tega zakona.
(4) Z globo 600 eurov se za prekršek kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe, ki stori prekršek iz prejšnjega odstavka.
(5) Z globo 600 eurov se za prekršek kaznuje posameznik, ki je dal neresnično izjavo iz 4. točke tretjega odstavka 27. člena tega zakona.
(6) Nadzor nad izvrševanjem tretjega odstavka 3. člena tega zakona izvaja ministrstvo, pristojno za gospodarstvo. Nadzor nad izvrševanjem 4. točke tretjega odstavka 27. člena tega zakona izvaja Davčna uprava Republike Slovenije.Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o sodnem registru – ZSReg-E (Uradni list RS, št. 49/09) vsebuje naslednjo prehodne in končno določbo:
Povezane vsebine

Zastavite nam vprašanje

Vprašanja so na voljo le prijavljenim uporabnikom.
Napaka pri pošiljanju vprašanja.
Vprašanje lahko zastavijo samo prijavljeni uporabniki.
Vprašanje je prekratko.
Obogatite vprašanje z dodatnimi informacijami. Hvala!
Presegli ste kvoto vprašanj.
V trenutnem naročniškem obdobju ste porabili vsa vprašanja. Za dodatno svetovanje nas kontaktirajte.
Pri svetovanju zagotavljamo diskretnost in anonimnost.
Zahvaljujemo se za poslano vprašanje.
Potrudili se bomo, da vam odgovorimo čimprej!