Priloga
Napotki za uporabo
Ta priloga je sestavni del pojasnila.
Merjene poštene vrednosti nagradnih dobropisov
AG1 6. člen mnenja zahteva, da se prejemek, pripisan nagradnim dobropisom, meri na podlagi njihove poštene vrednosti, tj. zneska, po katerem bi se nagradni dobropisi prodajali ločeno. Če poštena vrednost ni neposredno ugotovljiva, jo je treba oceniti.
AG2 Podjetje lahko oceni pošteno vrednost nagradnih dobropisov s sklicevanjem na pošteno vrednost dobropisov, po kateri bi bili lahko vnovčeni. Poštena vrednost nagradnih dobropisov upošteva, kot je ustrezno:
(a) znesek popustov ali spodbud, ki bi bili drugače ponujeni strankam, ki niso dobile nagradnih dobropisov od začetne prodaje; in
(b) delež nagradnih dobropisov, za katere se ne pričakuje, da jih bodo stranke vnovčile.
Če lahko stranke izbirajo med vrsto različnih dobropisov, bo poštena vrednost nagradnih dobropisov odražala poštene vrednosti vrste razpoložljivih dobropisov, ki se tehta v razmerju s pogostnostjo, s katero bo po pričakovanjih izbran posamezen dobropis.
AG3 V nekaterih okoliščinah se lahko uporabljajo druge metode ocenjevanja. Če nagrade na primer zagotovi tretja stranka, ki ji podjetje plača za vsak dani nagradni dobropis, lahko podjetje oceni pošteno vrednost nagradnih dobropisov na podlagi zneska, ki ga plača tretji stranki, k čemur doda razumno stopnjo dobička. Metodo ocenjevanja, ki ustreza zahtevam iz 6. člena mnenja in je v določenih okoliščinah najprimernejša, je treba izbrati in uporabljati s presojo.
AG1 V skladu s 6. členom splošnega mnenja se zahteva, da se nadomestilo, dodeljeno nagradnim dobropisom, izmeri ob upoštevanju njihove poštene vrednosti. Če za enak nagradni dobropis ni kotirane tržne cene, je treba pošteno vrednost izmeriti z uporabo druge tehnike ocenjevanja vrednosti.
AG2 Podjetje lahko pošteno vrednost nagradnih dobropisov izmeri ob upoštevanju poštene vrednosti nagrad, za katere je mogoče dobropise odkupiti. Pri pošteni vrednosti nagradnih dobropisov se ustrezno upoštevajo:
(a) vrednost popustov ali spodbud, ki bi se sicer ponudile kupcem, ki s prvo prodajo niso zaslužili nagradnih dobropisov;
(b) delež nagradnih dobropisov, za katere se ne pričakuje, da bi jih kupci odkupili, in
(c) tveganje za neuspešnost.
Če lahko kupci izbirajo med različnimi nagradami, izraža poštena vrednost nagradnih dobropisov poštene vrednosti razpona razpoložljivih nagrad, tehtano v sorazmerju s pričakovano pogostostjo izbire posamezne nagrade.
AG3 V nekaterih okoliščinah se lahko uporabijo druge tehnike ocenjevanja vrednosti. Na primer, če bo tretja oseba zagotovila nagrade in podjetje tretji osebi plača za vsak nagradni dobropis, ki ga odobri, lahko ta izmeri pošteno vrednost nagradnih dobropisov ob upoštevanju zneska, ki ga plača tretji osebi, pri čemer se doda razumna stopnja dobička. Presoja je potrebna pri izbiri in uporabi tehnike vrednotenja ocenjevanja, ki izpolnjuje zahteve 6. člena splošnega mnenja, ter je najustreznejša v zadevnih okoliščinah.