Najnovejša različica besedila
Iščete starejše različice? Obiščite časovnico
Zakon o pomoči za reševanje in prestrukturiranje gospodarskih družb in zadrug v težavah (ZPRPGDZT)
Velja od: V uporabi od: Objavljeno:
Objavljeno v: Uradni list RS, št. 5/2017 z dne 03.02.2017
Ta zakon določa vrste pomoči za reševanje in prestrukturiranje gospodarskih družb (v nadaljnjem besedilu: družbe) in zadrug v težavah, pogoje in postopek za dodelitev pomoči za reševanje in prestrukturiranje ter način zagotavljanja sredstev iz proračuna Republike Slovenije.
(1) Namen zakona je omogočiti družbam in zadrugam v težavah, ki imajo pomembno sistemsko vlogo pri razvoju države, regije ali sektorja, obnovo dolgoročne sposobnosti preživetja na trgu ob ohranitvi delovnih mest, pridobljenega znanja ter ob aktivnem in sorazmernem sodelovanju tržnih deležnikov.
(2) Pomoči družbam in zadrugam v težavah se dodeljujejo izjemoma, v skladu z načeli gospodarnosti, preglednosti in nujnosti, za zagotavljanje gospodarske in socialne kohezije.
Izrazi, uporabljeni v tem zakonu, imajo naslednji pomen:
- »družba« je gospodarska družba v skladu z zakonom, ki ureja gospodarske družbe in ima sedež v Republiki Sloveniji;
- »zadruga« je zadruga v skladu z zakonom, ki ureja zadruge in ima sedež v Republiki Sloveniji;
- »mala ali srednje velika družba ali zadruga« je družba ali zadruga, ki je je kot mala ali srednje velika opredeljena v Prilogi I Uredbe Komisije (EU) št. 651/2014 z dne 17. junija 2014 o razglasitvi nekaterih vrst pomoči za združljive z notranjim trgom pri uporabi členov 107 in 108 Pogodbe (UL L št. 187 z dne 26. 6. 2014, str. 1, v nadaljnjem besedilu: Uredba 651/2014);
- »velika družba ali zadruga« je družba ali zadruga, ki ni mala ali srednje velika;
- »poslovna banka« je banka v skladu z zakonom, ki ureja bančništvo in ima sedež v Republiki Sloveniji ali drugi državi članici Evropske unije;
- »ministrstvo« je ministrstvo, pristojno za gospodarstvo;
- »regija« je teritorialna enota na ravni NUTS 3, kot jo ureja Uredba Komisije (EU) št. 1319/2013 z dne 9. decembra 2013 o spremembi prilog k Uredbi (ES) št. 1059/2003 Evropskega parlamenta in Sveta o oblikovanju skupne klasifikacije statističnih teritorialnih enot (NUTS) (UL L št. 342 z dne 18. 12. 2013, str. 1).
Vrste pomoči za reševanje in prestrukturiranje po tem zakonu so:
- pomoč v času priprave programa prestrukturiranja družbe ali zadruge (v nadaljnjem besedilu: pomoč za reševanje);
- pomoč za izvajanje programa prestrukturiranja za obnovo dolgoročne sposobnosti preživetja družbe ali zadruge (v nadaljnjem besedilu: pomoč za prestrukturiranje);
- pomoč, namenjena podpori za prestrukturiranje družbe ali zadruge (v nadaljnjem besedilu: začasna podpora za prestrukturiranje).
Oblike pomoči za reševanje in prestrukturiranje po tem zakonu so:
- krediti,
- subvencije,
- poroštva,
- kapitalske naložbe.
(1) Višina pomoči za reševanje in prestrukturiranje je omejena na najnižjo vsoto, ki posamezni družbi ali zadrugi v težavah zagotavlja dolgoročno sposobnost preživetja na trgu.
(2) V primeru pomoči za reševanje in začasne podpore za prestrukturiranje se višina pomoči določi v skladu s Prilogo I Smernic Skupnosti o državni pomoči za reševanje in prestrukturiranje nefinančnih podjetij v težavah (UL C št. 249 z dne 31. 7. 2014, str. 1, v nadaljnjem besedilu: Smernice 2014/C 249/01).
(3) Ne glede na prejšnji odstavek lahko višina pomoči presega znesek iz prejšnjega odstavka, če je višji znesek utemeljen s predložitvijo načrta likvidnosti, iz katerega izhaja potreba po dodatnih likvidnih sredstvih.
(1) Družba ali zadruga lahko pridobi pomoč iz 4. člena tega zakona pod naslednjimi pogoji:
- da je družba ali zadruga v težavah;
- da ima sistemsko pomembno vlogo pri razvoju države, regije ali sektorja;
- da zoper družbo ali zadrugo ni začet stečajni postopek oziroma likvidacija.
(2) Ne glede na prejšnji odstavek do pomoči za reševanje in prestrukturiranje niso upravičene družbe ali zadruge:
- ki nepretrgoma opravljajo dejavnost manj kot tri leta;
- ki nastanejo z likvidacijo prejšnje družbe ali zadruge ali s prevzemom njenih sredstev v zadnjih treh letih;
- iz sektorjev jeklarstva in premogovništva;
- za katere veljajo posebna pravila za finančne institucije;
- ki se štejejo za povezane v skladu z Uredbo 651/2014, razen če je mogoče dokazati, da so vzroki težav v družbi ali zadrugi sami, da težave niso posledica samovoljnega prerazporejanja stroškov med njimi, in da povezana družba ali zadruga kot celota ni sposobna odpraviti težav;
- za katere je bilo s sklepom Evropske komisije ugotovljeno, da so prejele katero koli obliko nezakonite državne pomoči, in ta pomoč še ni bila vrnjena.
(1) Družba je v težavah, kadar gre za eno od naslednjih okoliščin:
- tekoča izguba kapitalske družbe skupaj s prenesenimi izgubami preteklih let preseže polovico vpoklicanega kapitala in izgube ni mogoče pokriti v breme prenesenega dobička, rezerv ali presežkov iz prevrednotenja;
- tekoča izguba osebne družbe skupaj s prenesenimi izgubami preteklih let preseže polovico kapitala iz računovodskih izkazov in izgube ni mogoče pokriti v breme prenesenega dobička, rezerv ali presežkov iz prevrednotenja;
- če je družba že postala trajneje nelikvidna ali dolgoročno plačilno nesposobna in izpolnjuje pogoje za uvedbo postopkov v zvezi z insolventnostjo na podlagi zakona, ki ureja finančno poslovanje, postopke zaradi insolventnosti in prisilno prenehanje.
(2) Zadruga je v težavah, kadar gre za eno od naslednjih okoliščin:
- tekoča izguba zadruge skupaj s prenesenimi izgubami preteklih let preseže polovico vseh vpisanih članskih deležev in izgube ni mogoče pokriti v breme prenesenega dobička, rezerv ali presežkov iz prevrednotenja;
- če je zadruga že postala trajneje nelikvidna ali dolgoročno plačilno nesposobna in izpolnjuje pogoje za uvedbo postopkov v zvezi z insolventnostjo na podlagi zakona, ki ureja finančno poslovanje, postopke zaradi insolventnosti in prisilno prenehanje.
(3) Ne glede na prvi in drugi odstavek tega člena se za veliko družbo ali zadrugo šteje, da je v težavah, če sta v zadnjih dveh letih hkrati izpolnjena naslednja pogoja:
- razmerje knjigovodskih vrednosti med kratkoročnimi in dolgoročnimi finančnimi obveznostmi ter kapitalom je večje od 7,5 in
- razmerje med dobičkom iz poslovanja pred amortizacijo ter finančnimi odhodki za obresti je nižje od 1.
(1) Družba ali zadruga ima pomembno sistemsko vlogo pri razvoju države, regije ali sektorja, kadar bi stečaj in prenehanje družbe ali zadruge povzročil eno ali več naslednjih okoliščin:
- resne socialne težave ob povečani stopnji brezposelnosti,
- nastanek velikih tržnih motenj in izkrivljanj konkurence,
- tveganje prekinitve zagotavljanja pomembnega proizvoda oziroma storitve,
- tveganje prekinitve delovanja pomembne vrednostne verige,
- tveganje za prekinitev delovanja ali uničenje kritične infrastrukture državnega pomena ali
- izgubo pomembnega tehničnega, poslovnega ali strokovnega znanja in primerjalnih prednosti države.
(2) Mala ali srednje velika družba oziroma zadruga ima pomembno sistemsko vlogo tudi v primerih, ko gre za:
- inovativno malo ali srednje veliko družbo ali zadrugo z velikim potencialom rasti, ali
- malo ali srednje veliko družbo ali zadrugo s pomembnimi vzajemnimi povezavami z drugimi lokalnimi in regionalnimi družbami ter zadrugami, katere stečaj in prenehanje bi povzročilo negativne gospodarsko socialne posledice za regijo ali sektor.
(1) Pomoč za reševanje in prestrukturiranje se v skladu z določbami tega zakona družbi ali zadrugi lahko dodeli enkrat v obdobju desetih let.
(2) Omejitev iz prejšnjega odstavka velja tudi v naslednjih primerih:
- sprememb v upravljavski strukturi in pravnoorganizacijski obliki družbe ali zadruge, če družba ali zadruga nadaljuje z opravljanjem iste dejavnosti;
- družb ali zadrug, ki so v skladu z Uredbo 651/2014 povezane v poslovno skupino. Če je družba ali zadruga, ki je del poslovne skupine že prejela pomoč za reševanje in prestrukturiranje, so skupina kot celota ter druge družbe ali zadruge upravičene do pomoči za reševanje in prestrukturiranje, razen družbe ali zadruge, ki je prejela pomoč za reševanje in prestrukturiranje;
- če družba ali zadruga odkupi premoženje družbe ali zadruge v stečajnem postopku in nadaljuje z opravljanjem iste dejavnosti družbe ali zadruge, zoper katero se je vodil stečajni postopek.
(3) Ponovna pomoč za reševanje in prestrukturiranje se lahko dodeli po desetih letih od dodelitve pomoči za reševanje in prestrukturiranje ali zaključenega prestrukturiranja družbe ali zadruge.
(4) Ne glede na prejšnji odstavek se pomoč za reševanje in prestrukturiranje lahko ponovno dodeli pred potekom desetih let v naslednjih primerih:
- če dodelitev pomoči za prestrukturiranje sledi dodelitvi pomoči za reševanje kot del enotnega ukrepa za prestrukturiranje;
- če dodelitvi pomoči za reševanje ni sledila dodelitev pomoči za prestrukturiranje in sta izpolnjena naslednja pogoja:
- da je bila dodeljena pomoč za reševanje zadostna za preživetje družbe ali zadruge v daljšem časovnem obdobju in
b) je ponovna dodelitev pomoči potrebna zaradi nastopa nepredvidljivih okoliščin, na katere družba ali zadruga ni imela vpliva, vendar ne prej kot po preteku petih let od prvega nakazila pomoči; * v izjemnih in nepredvidljivih okoliščinah, za katere družba ali zadruga ni odgovorna (npr. naravne nesreče).
(1) Pomoč za reševanje je likvidnostna, začasna in povratna pomoč, katere namen je, da se družbi ali zadrugi v težavah omogoči nemoteno poslovanje v obdobju, ki je potrebno za izdelavo programa prestrukturiranja iz 15. člena tega zakona.
(2) Pomoč za reševanje se dodeli za odpravljanje nelikvidnosti in plačilne nesposobnosti družbe ali zadruge in se ne dodeli za financiranje strukturnih ukrepov, razen če so ti nujno potrebni za preživetje družbe ali zadruge v obdobju iz prejšnjega odstavka.
(3) Podlaga za dodelitev pomoči za reševanje je osnutek programa prestrukturiranja, ki vključuje projekcije poslovanja za triletno obdobje.
(4) Pomoč za reševanje se lahko dodeli kot:
- kratkoročni kredit ali
- poroštvo za kratkoročni kredit.
(1) Kratkoročni kredit iz prve alineje četrtega odstavka prejšnjega člena mora biti odplačan najpozneje v šestih mesecih po izplačilu kreditnih sredstev družbi ali zadrugi.
(2) Višina kratkoročnega kredita je omejena na znesek, ki omogoča tekoče poslovanje družbe ali zadruge nadaljnjih šest mesecev.
(3) Obrestna mera ne sme biti nižja od referenčne obrestne mere za izračun državnih pomoči, kot jo določa 56. točka Smernic 2014/C 249/01.
(4) Rok odplačila kratkoročnega kredita se lahko v primeru, ko velika družba ali zadruga program prestrukturiranja predloži ministrstvu in Evropski komisiji v šestih mesecih po izplačilu prvega obroka kratkoročnega kredita, podaljša do sprejetja sklepa Evropske komisije o skladnosti pomoči za prestrukturiranje s pravili notranjega trga iz drugega odstavka 29. člena tega zakona. V primeru male ali srednje velike družbe ali zadruge se ta rok lahko podaljša do sprejetja sklepa ministrstva o dodelitvi pomoči za prestrukturiranje iz 28. člena tega zakona. Pri tem se obrestna mera iz prejšnjega odstavka, po preteku šestih mesecev od izplačila prvega obroka, poveča za 50 bazičnih točk.
Zakaj ne vidim vseh členov?
Naročniki vidijo tudi preostalih 25 členov.
Naročite se tukaj in pridobite dostop do vseh vsebin.
Če ste že naročnik se prijavite tukaj.