Najnovejša različica besedila
Iščete starejše različice? Obiščite časovnico
Zakon o državni statistiki (ZDSta)
Velja od: Objavljeno:
Čistopis - neuradno prečiščeno besedilo
Državna statistika je strokovno neodvisna dejavnost izvajanja programa statističnih raziskovanj.
Državna statistika zagotavlja organom in organizacijam javne uprave, gospodarstvu in javnosti (v nadaljnjem besedilu: uporabniki) podatke o stanju in gibanjih na ekonomskem, demografskem in socialnem področju ter na področju okolja in naravnih virov.
Državna statistika zagotavlja izpolnjevanje mednarodnih obveznosti Republike Slovenije s posredovanjem in izmenjavanjem statističnih podatkov z drugimi državami in mednarodnimi organizacijami.
Državna statistika se izvaja po načelu nevtralnosti, objektivnosti, strokovne neodvisnosti, racionalnosti statistične zaupnosti in preglednosti. Podatki se pridobivajo in posredujejo na podlagi uporabe znanstvenih spoznanj in strokovno ustreznih metod.
Institucije, ki izvajajo statistična raziskovanja, morajo zagotoviti ločeno izvajanje dejavnosti državne statistike.
Osnovne naloge pri izvajanju dejavnosti državne statistike opravlja Statistični urad Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: Urad) s pomočjo s programom pooblaščenih izvajalcev programa statističnih raziskovanj (v nadaljnjem besedilu: pooblaščeni izvajalci), poročevalskih enot ter s pridobivanjem statističnih podatkov iz uradnih in drugih administrativnih zbirk podatkov.
Urad je strokovno samostojna vladna služba s položajem, kot ga določa zakon o Vladi Republike Slovenije in ta zakon.
Poročevalske enote so po tem zakonu nosilci uradnih in drugih administrativnih zbirk podatkov (evidence, registri, baze podatkov itd.) ter fizične in pravne osebe, ki so s programom statističnih raziskovanj določeni kot dajalci podatkov.
Uradne zbirke so po tem zakonu zbirke podatkov, ki so bile vzpostavljene s predpisi oziroma s splošnimi akti nosilcev javnih pooblastil in se na njihovi podlagi izdajajo potrdila in javne listine.
Administrativne zbirke so po tem zakonu vse druge zbirke podatkov, ki jih na svojem delovnem področju vodijo in vzdržujejo nosilci iz prejšnjega odstavka. Nosilci teh zbirk so poročevalske enote samo v primeru, da so kot takšni določeni z zakonom oziroma z programom statističnih raziskovanj.
V programu statističnih raziskovanj so v skladu s tem zakonom določeni tudi podatki, ki jih poročevalske enote dajejo Uradu po lastni presoji in prostovoljno.
Pri zbiranju statističnih podatkov, za katere ni določeno obvezno poročanje, temelji poročanje na pristanku poročevalske enote. V teh primerih mora biti poročevalska enota seznanjena z osnovnimi značilnostmi statističnega raziskovanja, z dokončnim rokom statistične obdelave, kakor tudi s pravico, da lahko odkloni sodelovanje iz kakršnegakoli razloga in na katerikoli stopnji izvajanja statističnega raziskovanja.
Posameznik, ki je prostovoljno sodeloval v statističnem raziskovanju, lahko pozneje prekliče svoj pristanek in odkloni nadaljnje sodelovanje v raziskovanju, vendar samo pred koncem obdelave statističnih podatkov.
Urad zagotavlja uporabnikom pogoje za pravilno tolmačenje zbranih in obdelanih podatkov, odziva pa se tudi na primere naključne ali namerne napačne uporabe statističnih podatkov, kar bi lahko vplivalo na javno mnenje.
Strokovne naloge, ki jih v okviru osnovnih funkcij opravlja Urad, so:
- razvojne naloge državne statistike;
- analiziranje statističnih podatkov in tolmačenje rezultatov statističnih raziskovanj;
- izpolnjevanje mednarodnih obveznosti državne statistike;
- ugotavljanje javnih potreb po podatkih v sodelovanju s Statističnim svetom Republike Slovenije in statističnimi sosveti;
- določanje metodoloških osnov statističnih raziskovanj ter njihovo usklajevanje v sodelovanju s Statističnim svetom Republike Slovenije v skladu z mednarodnimi standardi;
- zbiranje podatkov in njihovo obdelovanje;
- nudenje strokovne pomoči poročevalskim enotam;
- shranjevanje, posredovanje in izkazovanje rezultatov statističnih raziskovanj;
- sodelovanje z drugimi organi in organizacijami javne uprave in predhodno dajanje mnenja tem institucijam, ko uvajajo nova statistična raziskovanja ali vzpostavljajo evidence, ki so lahko vir podatkov za državno statistiko;
- dajanje pobud in predlogov za vsebinsko dopolnitev že obstoječih evidenc in statističnih raziskovanj, ki jih na svojih delovnih področjih opravljajo drugi organi in organizacije javne uprave;
- pripravljanje statističnih prognoz in trendov;
- vzpostavljanje, vodenje in vzdrževanje statističnih zbirk podatkov;
- nadzor nad izpolnjevanjem obveznosti poročevalskih enot za statistična raziskovanja, za katera je s tem zakonom določena obveznost poročanja državni statistiki;
- razvijanje metod in tehnik za zaščito podatkov;
- razvijanje metod in tehnik izkazovanja rezultatov statističnih raziskovanj;
- opravljanje posebnih storitev za uporabnike;
- druge naloge, določene z zakonom.
Urad vodi in zastopa generalni direktor Urada.
Generalnega direktorja Urada imenuje Vlada Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: vlada) za dobo petih let, pri čemer sme biti ponovno imenovan na isto funkcijo.
Urad ima namestnika generalnega direktorja, ki nadomešča generalni direktorja, če je odsoten ali zadržan, z vsemi pravicami, ki jih na njega prenese generalni direktor.
Namestnika generalnega direktorja Urada imenuje vlada na predlog generalnega direktorja Urada za dobo petih let.
Generalnemu direktorju Urada preneha funkcija z odstopom ali razrešitvijo.
Generalni direktor Urada ima pravico odstopiti, o svojem odstopu pa mora obvestiti predsednika vlade. Generalni Direktor Urada ima pravico svoj odstop obrazložiti v vladi.
Generalni direktor Urada je lahko predčasno razrešen, če vlada ugotovi, da je zaradi neustreznih organizacijskih rešitev prišlo do večjih motenj pri delu Urada.
Nihče ne more generalnemu direktorju Urada dajati obvezujočih napotkov, ki bi se nanašali na strokovno - metodološka vprašanja dela državne statistike, zlasti na:
- vsebino metodoloških osnov in metodologij statističnih raziskovanj;
- obseg in vrsto podatkov, ki se zbirajo, obdelujejo in izkazujejo na podlagi a programa statističnih raziskovanj;
- prednostno izkazovanje rezultatov opravljenih statističnih raziskovanj.
S tem zakonom se ustanovi Statistični Svet Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: Svet) kot strokovno metodološko - posvetovalno telo za strateška in razvojna vprašanja državne statistike.
Naloge, ki jih opravlja Svet, so:
- razpravljanje o izhodiščih in usmeritvah programa statističnih raziskovanj ter razpravljanje o poročilu o izvršitvi tega programa;
- razpravljanje o vsebini programa statističnih raziskovanj, pri čemer daje pobude glede sprememb ali dopolnitev programa;
- obravnavanje predlogov zakonov in drugih predpisov s področja državne statistike;
- predlaganje metodoloških osnov statističnih raziskovanj nacionalnega pomena;
- predlaganje racionalizacije in modernizacije državne statistike;
- dajanje pobud in predlogov za mednarodno statistično sodelovanje;
- predlaganje klasifikacij, ki se uporabljajo kot nacionalni standardi.
Člani Sveta so: trije predstavniki državnega zbora, predstavnik državnega sveta, dva predstavnika vlade, predstavnik Banke Slovenije, po en predstavnik delodajalcev in delojemalcev, predstavnik sodne veje oblasti, dva priznana strokovnjaka s področja statistične stroke ter dva predstavnika urada.
Institucije iz prejšnjega odstavka imenujejo člane Sveta. Po enega člana - predstavnika delojemalcev in delodajalcev imenuje Ekonomsko-socialni svet Vlade Republike Slovenije, dva priznana strokovnjaka s področja statistične stroke pa imenuje Statistično društvo Slovenije kot strokovno interesna organizacija civilne družbe.
Člani sveta izvolijo izmed sebe predsednika sveta. Predstojnik urada ne more biti predsednik sveta.
Mandat članov Sveta traja štiri leta.
Pri Uradu se oblikujejo statistični sosveti za posamezna področja državne statistike. Statistični sosveti se oblikujejo za širša zaokrožena področja, ki jih določa program statističnih raziskovanj.
Člane statističnih sosvetov imenujejo predstojniki institucij na zaprosilo urada. Za opravljanje posameznih nalog s svojega delovnega področja lahko svet in statistični sosveti določijo posebne delovne skupine.
Svet deluje po poslovniku, ki ga sprejme na svoji prvi seji.
S poslovnikom iz prejšnjega odstavka se lahko uredi tudi razmerje Sveta do statističnih sosvetov.
Urad zagotavlja administrativno-tehnično pomoč za delovanje Sveta in statističnih sosvetov.
Urad opravlja vse z zakonom in programom statističnih raziskovanj določene statistične in evidenčne strokovne posle za vlado in vse druge uporabnike statističnih podatkov.
Izvajanje dejavnosti oziroma funkcij Urada se financira iz državnega proračuna v skladu s sprejetim letnim finančnim načrtom.
Urad je kot strokovno samostojna vladna služba neposredno udeležen v postopku priprave in usklajevanja državnega proračuna.
Urad in izvajalci programa statističnih raziskovanj posredujejo in objavljajo statistične podatke, določene v programu statističnih raziskovanj.
Urad določi neprofitno ceno posredovanja statističnih podatkov. K tej tarifi daje soglasje vlada.
Če uporabnik statističnih podatkov zahteva dodatne postopke ali obdelave statističnih podatkov ali njihovo drugačno obliko, kot je to določeno v programu statističnih raziskovanj, mu Urad oziroma drug izvajalec programa statističnih raziskovanj lahko posreduje statistične podatke na zahtevan način oziroma v zahtevani obliki.
Stroške, ki nastanejo zaradi dodatnih postopkov ali obdelav, nosi uporabnik statističnih podatkov.
Zakaj ne vidim vseh členov?
Naročniki vidijo tudi preostalih 44 členov.
Naročite se tukaj in pridobite dostop do vseh vsebin.
Če ste že naročnik se prijavite tukaj.