Čistopis z vidnimi spremembami

Čistopisu je dodan prikaz, kjer imate spremembe vidne. Kliknite spodaj pod nazivom predpisa na zavihek "Spremembe".

Izberi paket

Čistopis z lažjim branjem členov

V posebnem prikazu čistopisa lahko besedilo sklicevanih členov berete že znotraj osnovnega člena. Kliknite spodaj pod nazivom predpisa na zavihek "Čistopis".

Izberi paket

Pri členih imate pojasnila

Če obstaja pojasnilo člena, ga dobite že pri njem. Imate več kot 2500 pojasnil FURS, ministrstev in strokovnjakov. Za prikaz pojasnil, kliknite na ikono desno poleg člena.

Izberi paket

Dodano imate kazalo predpisa

S kazalom lažje vidite strukturo predpisa in navigirate po njem.
Za prikaz kazala kliknite spodaj na "Kazalo".

Izberi paket

Lažje branje členov

"Branje člen v členu" vam v čistopisu omogoča branje besedila sklicevanih členov že znotraj osnovnega člena.

Izberi paket

Najnovejša različica besedila

Zakon o Poslovnem registru Slovenije (ZPRS-1)

STATUSNO PRAVO, FINANČNO POSLOVANJE -

Velja od: V uporabi od: Objavljeno:

Čistopis - neuradno prečiščeno besedilo

    1. Kazalo
I. SPLOŠNE DOLOČBE
(uvodna določba)

(1) Ta zakon ureja vodenje in vzdrževanje Poslovnega registra Slovenije (v nadaljnjem besedilu: poslovni register), opredeljuje enote poslovnega registra, določanje njihove identifikacije in njeno obvezno uporabo, vsebino poslovnega registra in pridobivanje podatkov za vodenje poslovnega registra, postopke v sistemu za podporo poslovnim subjektom ter določa postopek vpisa enot poslovnega registra v poslovni register, podatke, ki jih ob vpisu dodeli ali določi upravljavec registra, uporabo podatkov iz poslovnega registra in hrambo dokumentacije.

(2) S tem zakonom se v pravni red Republike Slovenije delno prenaša Direktiva 2012/17/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. junija 2012 o spremembi Direktive Sveta 89/666/EGS ter direktiv 2005/56/ES in 2009/101/ES Evropskega parlamenta in Sveta glede povezovanja centralnih in trgovinskih registrov ter registrov družb (UL L št. 156 z dne 16. 6. 2012, str. 1).

(izrazi)

Izrazi, uporabljeni v tem zakonu, imajo naslednji pomen:

  • »poslovni register« je osrednja baza podatkov o vseh poslovnih subjektih s sedežem na območju Republike Slovenije, ki opravljajo pridobitno ali nepridobitno dejavnost, o njihovih delih in o podružnicah tujih podjetij, kot jih določa zakon, ki ureja gospodarske družbe (v nadaljnjem besedilu: podružnice tujih podjetij). Poslovni register je primarni register za tiste poslovne subjekte, za katere zakon določa, da se vpišejo samo v poslovni register, in za poslovne subjekte, ki se ustanovijo neposredno s predpisom ali na podlagi predpisa in se ne vpišejo v noben drug register;
  • »sistem povezovanja poslovnih registrov« je sistem povezovanja poslovnih registrov držav članic Evropske unije in Evropskega gospodarskega prostora. Sistem povezovanja poslovnih registrov sestavljajo poslovni registri držav članic Evropske unije in Evropskega gospodarskega prostora, evropska osrednja platforma in elektronska točka za dostop;
  • »registrski organ« je organ ali nosilec javnega pooblastila, ki je s predpisom pooblaščen za vodenje primarnega registra ali uradne evidence;
  • »primarni register ali uradna evidenca« je register, razvid, imenik ali druga evidenca, v katero se vpišejo poslovni subjekti pred vpisom v poslovni register, oziroma če je podatkovna baza sestavni del poslovnega registra, hkrati z vpisom v poslovni register;
  • »enote poslovnega registra« so poslovni subjekti, deli teh poslovnih subjektov in podružnice tujih podjetij;
  • »poslovni subjekti« so pravne osebe, samostojni podjetniki posamezniki oziroma samostojne podjetnice posameznice (v nadaljnjem besedilu: podjetnik) in druge fizične osebe, ki opravljajo registrirane dejavnosti, ali s predpisom ali z aktom o ustanovitvi določene dejavnosti;
  • »deli poslovnih subjektov« so podružnice, poslovne enote, predstavništva, zadružne enote, režijski obrati in drugi deli poslovnih subjektov, ki se registrirajo pri registrskem organu in tisti deli poslovnih subjektov, ki se ne registrirajo pri registrskem organu, pa jim je mogoče opredeliti naslov, opravljajo pa na istem ali drugem naslovu različno ali isto dejavnost kot poslovni subjekt;
  • »matična številka« je enolična identifikacija vsake enote poslovnega registra, ki jo ob vpisu v poslovni register dodeli upravljavec registra in se ne spreminja;

– »sistem za podporo poslovnim subjektom« je celota postopkov in informacijskih rešitev, ki zagotavlja oddajo prijave, predloga ali druge vloge za vpise v sodni register v skladu z zakonom, ki ureja sodni register, za vpise v poslovni register v skladu s tem zakonom in za druge postopke, ki jih je treba opraviti za zagotovitev pogojev za začetek poslovanja enote poslovnega registra ali v zvezi s kasnejšimi spremembami; * »informacijski sistem za podporo poslovnim subjektom« je računalniški sistem, ki ga upravlja ministrstvo, pristojno za javno upravo, in zagotavlja ustrezno informacijsko podporo za integrirano izvajanje poslovnih procesov, ki jih obsega sistem za podporo poslovnim subjektom; * »točke za podporo poslovnim subjektom« so krajevne točke, ki prek informacijskega sistema za podporo poslovnim subjektom izvajajo postopke za podporo poslovnim subjektom; * »javni podatki« poslovnega registra so vsi podatki o enotah poslovnega registra, razen podatkov, ki so s posebnim zakonom določeni kot osebni podatki. Davčna številka in naslov prebivališča fizične osebe, ki sta hkrati davčna številka in sedež poslovnega subjekta, z vpisom tega poslovnega subjekta v poslovni register postaneta javna podatka; * »uporabnik javnih podatkov« poslovnega registra je vsaka pravna ali fizična oseba, ki uporablja podatke poslovnega registra za statistične ali druge namene.

(upravljavec registra)

(1) Poslovni register vodi, vzdržuje in upravlja Agencija Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve (v nadaljnjem besedilu: upravljavec registra).

(2) Upravljavec registra posreduje javne podatke iz poslovnega registra in jih objavlja na svojem spletnem portalu.

(3) Upravljavec registra prek sistema povezovanja poslovnih registrov:

  1. prejema podatke in listine o tujih podjetjih iz držav članic Evropske unije in Evropskega gospodarskega prostora ter jih posreduje registrskemu organu, ki vodi sodni register, in
  2. posreduje podatke in listine o enotah poslovnega registra iz 3. do 6. točke prvega odstavka 3. člena Zakona o sodnem registru (Uradni list RS, št. 54/07 – uradno prečiščeno besedilo, 65/08, 49/09, 82/13 – ZGD-1H in 17/15; v nadaljnjem besedilu: ZSReg), ki jih posreduje registrski organ iz prejšnje točke.

(4) Upravljavec registra vodi poslovni register tako, da se poleg zadnjega stanja podatkov o vseh enotah poslovnega registra ohranjajo tudi vsi pretekli vpisi, spremembe podatkov in izbrisi enot poslovnega registra po času nastanka in vrstah dogodkov.

(5) Upravljavec registra zagotavlja podatke o predpisih in njihovih spremembah, ki določajo javno objavo letnih poročil in podatkov iz poslovnega registra o enotah poslovnega registra iz 2. točke tretjega odstavka tega člena, na evropskem portalu e-pravosodje.

(določitev šifre glavne dejavnosti)

Upravljavec registra na podlagi podatkov, prejetih od enote poslovnega registra, enoti poslovnega registra določi šifro glavne dejavnosti v skladu s standardno klasifikacijo dejavnosti.

(določitev šifre institucionalnega sektorja)

Upravljavec registra na podlagi podatkov, prejetih od enote poslovnega registra, enoti poslovnega registra določi šifro institucionalnega sektorja v skladu s standardno klasifikacijo institucionalnih sektorjev.

II. IDENTIFIKACIJA ENOT POSLOVNEGA REGISTRA
(matična številka)

(1) Upravljavec registra enotam poslovnega registra ob njihovem vpisu v primarni register ali uradno evidenco dodeli matično številko.

(2) Matična številka enolično opredeli vsako enoto poslovnega registra in služi kot enolična identifikacija enote poslovnega registra.

(3) Po izbrisu enote poslovnega registra iz poslovnega registra se njena matična številka ne sme ponovno uporabiti.

(obvezna uporaba matične številke)

(1) Matično številko obvezno uporabljajo vse enote poslovnega registra in vsi registrski organi pri posredovanju podatkov ter medsebojni izmenjavi in povezovanju podatkov.

(2) Registrski organ ne sme izdati sklepa ali odločbe o vpisu v primarni register ali uradno evidenco brez matične številke, ki jo določi upravljavec registra.

(enotni identifikator
)

(1) Upravljavec registra enotam poslovnega registra iz 2. točke tretjega odstavka 3. člena tega zakona in iz 2. točke drugega odstavka 3. člena ZSReg, ki jih ustanovijo poslovni subjekti iz držav članic Evropske unije in Evropskega gospodarskega prostora, za katere velja Direktiva 2009/101/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. septembra 2009 o uskladitvi zaščitnih ukrepov za varovanje interesov družbenikov in tretjih oseb, ki jih države članice zahtevajo od gospodarskih družb v skladu z drugim pododstavkom člena 54 Pogodbe, zato da se oblikujejo zaščitni ukrepi z enakim učinkom v vsej Skupnosti (UL L št. 258 z dne 1. 10. 2009, str. 11), zadnjič spremenjena z Direktivo Sveta 2013/24/EU z dne 13. maja 2013 o prilagoditvi nekaterih direktiv na področju prava družb zaradi pristopa Republike Hrvaške (UL L št. 158 z dne 10. 6. 2013, str. 365), (v nadaljnjem besedilu: Direktiva 2009/101/ES), ob njihovem vpisu v primarni register dodeli enotni identifikator za prejemanje in posredovanje podatkov in listin ter objavo javnih podatkov in listin prek sistema povezovanja poslovnih registrov.

(2) Enotni identifikator je sestavljen iz elementov, ki omogočata identifikacijo Republike Slovenije in poslovnega registra, ter matične številke enote poslovnega registra.

(3) Vlada Republike Slovenije z uredbo predpiše način določitve enotnega identifikatorja.

III. VSEBINA POSLOVNEGA REGISTRA
(podatki o enotah poslovnega registra)

(1) Za vodenje in vzdrževanje poslovnega registra ter za zagotavljanje varnosti pravnega prometa obdeluje upravljavec registra naslednje podatke o posamezni enoti poslovnega registra:

  • datum vpisa v poslovni register,
  • matično številko,
  • enotni identifikator, če ta obstaja,
  • davčno številko in oznako o zavezanosti za DDV,
  • firmo ali ime,
  • skrajšano firmo, ali ime, če poseben zakon določa njegovo uporabo,
  • sedež (ulica, hišna številka, dodatek k hišni številki, naselje, občina, poštna številka, ime pošte, upravna enota in podatki o geokodi),
  • datum akta o ustanovitvi,
  • o vpisu pri registrskem organu (organ, datum, številka akta o vpisu in zaporedna številka vpisa),
  • registrirane oziroma z aktom o ustanovitvi določene dejavnosti po uredbi, ki določa standardno klasifikacijo dejavnosti,
  • glavno dejavnost po uredbi, ki določa standardno klasifikacijo dejavnosti,
  • o institucionalnem sektorju po uredbi, ki določa standardno klasifikacijo institucionalnih sektorjev,
  • pravnoorganizacijsko obliko,
  • vrsto društva,
  • poseben status,
  • šifro proračunskega uporabnika,
  • o velikosti po merilih zakona, ki ureja gospodarske družbe,
  • o velikosti po standardih Evropske unije,
  • o ustanoviteljih (osebno ime oziroma firma, sedež in naslov oziroma naslov stalnega ali začasnega prebivališča, enotna matična številka občana (v nadaljnjem besedilu: EMŠO) ali matična številka, davčna številka),
  • poreklo ustanovitvenega kapitala,
  • države ustanovitvenega kapitala,
  • vrsto lastnine po pretežnem deležu,
  • lastniški delež Republike Slovenije,
  • o lastniških deležih v gospodarskih družbah,
  • o zastopnikih (osebno ime, naslov stalnega ali začasnega prebivališča, davčna številka, EMŠO in vrsta zastopnika),
  • o poslovanju (posluje: da, ne),
  • o številkah računov,
  • o oznaki k zavezanosti po zakonu, ki ureja dostop do informacij javnega značaja,
  • o začetku postopka v skladu z zakonom, ki ureja prisilno poravnavo, stečaj in likvidacijo,
  • telefon, telefaks, elektronski naslov in naslov spletne strani,
  • o spremembah (vrsto in datum),
  • o izbrisu (vrsta, datum, pravni naslednik).

(2) Pristojne institucije upravljavcu registra iz svojih uradnih registrov in evidenc zagotavljajo podatke o:

  • davčnih številkah, identifikacijskih številkah za DDV in številkah računov, ki so odprti v tujini, ki jih upravljavcu registra posreduje Finančna uprava Republike Slovenije,
  • EMŠO, ki jih upravljavcu registra posreduje organ, ki vodi Centralni register prebivalstva (v nadaljnjem besedilu: CRP),
  • lastniških deležih gospodarskih družb, ki jih upravljavcu registra posreduje Vrhovno sodišče Republike Slovenije, ki vodi sodni register, ali lastniških deležih delniških družb, ki jih upravljavcu registra posreduje Centralna klirinško-depotna družba,
  • poslovanju (posluje: da, ne), ki jih upravljavcu registra posreduje Banka Slovenije ali jih zagotavlja upravljavec registra sam,
  • številkah računov, ki jih zagotavlja upravljavec registra iz registra transakcijskih računov, ki ga upravlja v skladu z zakonom, ki ureja plačilne storitve in sisteme,
  • velikosti po merilih zakona, ki ureja gospodarske družbe, ki jih zagotavlja upravljavec registra sam,
  • naslovu, enotah in geokodi, ki jih upravljavcu registra posreduje Geodetska uprava Republike Slovenije,
  • šifrah proračunskih uporabnikov, ki jih upravljavcu registra posreduje Uprava Republike Slovenije za javna plačila,

– zavezanosti po zakonu, ki ureja dostop do informacij javnega značaja, ki jih zagotavlja upravljavec registra sam iz registra zavezancev za dostop do informacij javnega značaja, * začetku postopka v skladu z zakonom, ki ureja prisilno poravnavo, stečaj in likvidacijo, ki jih upravljavcu registra zagotavlja sodišče.

(3) Upravljavec registra v posebnem navodilu določi vrsto in obseg podatkov iz prejšnjih odstavkov za posamezno pravnoorganizacijsko obliko enote poslovnega registra. Navodilo izda upravljavec registra v soglasju z ministrom, pristojnim za gospodarstvo.

( evidenca kvalificiranih potrdil za elektronski podpis)

(1) Upravljavec registra vzpostavi, vodi in vzdržuje evidenco kvalificiranih potrdil za elektronski podpis zastopnikov enot poslovnega registra, ki so vpisani v poslovni register. Evidenca vsebuje naslednje podatke:

  • identifikator enote poslovnega registra (matična številka, davčna številka);
  • identifikator kvalificiranega potrdila za elektronski podpis (oznaka izdajatelja, serijska številka kvalificiranega potrdila za elektronski podpis);
  • identifikator zastopnika (davčna številka).

(2) Vlada Republike Slovenije z uredbo podrobneje določi način vodenja in ažuriranja ter tehnične zahteve za vzpostavitev evidence kvalificiranih potrdil za elektronski podpis.

Zakaj ne vidim vseh členov?

Naročniki vidijo tudi preostalih 22 členov.

Naročite se tukaj in pridobite dostop do vseh vsebin.
Če ste že naročnik se prijavite tukaj.

Naročite se
Povezane vsebine

Zastavite nam vprašanje

Vprašanja so na voljo le prijavljenim uporabnikom.
Napaka pri pošiljanju vprašanja.
Vprašanje lahko zastavijo samo prijavljeni uporabniki.
Vprašanje je prekratko.
Obogatite vprašanje z dodatnimi informacijami. Hvala!
Presegli ste kvoto vprašanj.
V trenutnem naročniškem obdobju ste porabili vsa vprašanja. Za dodatno svetovanje nas kontaktirajte.
Pri svetovanju zagotavljamo diskretnost in anonimnost.
Zahvaljujemo se za poslano vprašanje.
Potrudili se bomo, da vam odgovorimo čimprej!