Čistopis z vidnimi spremembami

Čistopisu je dodan prikaz, kjer imate spremembe vidne. Kliknite spodaj pod nazivom predpisa na zavihek "Spremembe".

Izberi paket

Čistopis z lažjim branjem členov

V posebnem prikazu čistopisa lahko besedilo sklicevanih členov berete že znotraj osnovnega člena. Kliknite spodaj pod nazivom predpisa na zavihek "Čistopis".

Izberi paket

Pri členih imate pojasnila

Če obstaja pojasnilo člena, ga dobite že pri njem. Imate več kot 2500 pojasnil FURS, ministrstev in strokovnjakov. Za prikaz pojasnil, kliknite na ikono desno poleg člena.

Izberi paket

Dodano imate kazalo predpisa

S kazalom lažje vidite strukturo predpisa in navigirate po njem.
Za prikaz kazala kliknite spodaj na "Kazalo".

Izberi paket

Lažje branje členov

"Branje člen v členu" vam v čistopisu omogoča branje besedila sklicevanih členov že znotraj osnovnega člena.

Izberi paket

Najnovejša različica besedila

Zakon o usklajevanju transferjev posameznikom in gospodinjstvom v Republiki Sloveniji (ZUTPG)

DELOVNA ZAKONODAJA, PRISPEVKI -

Velja od: V uporabi od: Objavljeno:

Čistopis - neuradno prečiščeno besedilo

    1. Kazalo

Ta zakon določa višine, enotni način in rok usklajevanja posameznih vrst transferjev posameznikom in gospodinjstvom, ki se izplačujejo iz javnih finančnih virov v Republiki Sloveniji, to je iz državnega proračuna, proračunov občin, Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije in Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

V primerih, ko so v teh predpisih višine posameznega transferja določene v razmerju do minimalne plače, zajamčene plače ali povprečne plače v Republiki Sloveniji, se kot višine upoštevajo vrednosti, veljavne na dan 31. decembra 2006, ki jih objavi minister oziroma ministrica, pristojen za socialne zadeve (v nadaljnjem besedilu: minister).

(1) Transferji posameznikom in gospodinjstvom iz drugega odstavka tega člena se uskladijo enkrat letno, in sicer 1. marca z rastjo cen življenjskih potrebščin v preteklem letu po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije.

(2) Na način in v roku iz prejšnjega odstavka se usklajujejo naslednje vrste transferjev posameznikom in gospodinjstvom, ki se izplačujejo iz državnega proračuna:

  1. otroški dodatek v skladu z zakonom, ki ureja uveljavljanje pravic iz javnih sredstev,
  2. dodatek za nego otroka v skladu z zakonom, ki ureja starševsko varstvo in družinske prejemke,
  3. delno plačilo za izgubljeni dohodek v skladu z zakonom, ki ureja starševsko varstvo in družinske prejemke,
  4. dodatek za veliko družino v skladu z zakonom, ki ureja starševsko varstvo in družinske prejemke,
  5. pomoč ob rojstvu otroka v skladu z zakonom, ki ureja starševsko varstvo in družinske prejemke,
  6. starševski dodatek v skladu z zakonom, ki ureja starševsko varstvo in družinske prejemke,
  7. materinsko, očetovsko in starševsko nadomestilo v skladu z zakonom, ki ureja starševsko varstvo in družinske prejemke,
  8. nadomestilo v času odmora za dojenje v skladu z zakonom, ki ureja starševsko varstvo in družinske prejemke,
  9. znesek najnižjega in najvišjega izplačila nadomestila v skladu z zakonom, ki ureja starševsko varstvo in družinske prejemke,
  10. štipendije v skladu z zakonom, ki ureja štipendiranje, razen štipendij Ad futura,
  11. višina subvencije za obrok študentske prehrane, v skladu z zakonom, ki ureja subvencioniranje študentske prehrane,
  12. rejnine v skladu z zakonom, ki ureja izvajanje rejniške dejavnosti,
  13. denarno nadomestilo za primer brezposelnosti v skladu z zakonom, ki ureja trg dela,
  14. invalidnina v skladu z zakonom, ki ureja pravice vojnih invalidov,
  15. dodatek za posebno invalidnost v skladu z zakonom, ki ureja pravice vojnih invalidov,
  16. dodatek za pomoč in postrežbo v skladu z zakonom, ki ureja pravice vojnih invalidov,
  17. oskrbnina v skladu z zakonom, ki ureja pravice vojnih invalidov,
  18. invalidski dodatek v skladu z zakonom, ki ureja pravice vojnih invalidov,
  19. družinska invalidnina v skladu z zakonom, ki ureja pravice vojnih invalidov,
  20. družinski dodatek v skladu z zakonom, ki ureja pravice vojnih invalidov,
  21. renta v skladu z zakonom, ki ureja posebne pravice žrtev v vojni za Slovenijo 1991,
  22. štipendija v skladu z zakonom, ki ureja posebne pravice žrtev v vojni za Slovenijo 1991,
  23. dodatek za pomoč in postrežbo v skladu z zakonom, ki ureja pravice vojnih veteranov,
  24. veteranski dodatek v skladu z zakonom, ki ureja pravice vojnih veteranov,
  25. doživljenjska mesečna renta v skladu z zakonom, ki ureja pravice žrtev vojnega nasilja,
  26. denarna renta v skladu z zakonom, ki ureja pravice žrtev vojnega nasilja.

(3) Na način in v roku iz prvega odstavka tega člena se usklajujejo naslednje vrste transferjev posameznikom in gospodinjstvom, ki se izplačujejo iz proračunov občin:

  1. kadrovske štipendije,
  2. delno plačilo za izgubljeni dohodek, ki se izplačuje družinskemu pomočniku v skladu z zakonom, ki ureja socialno varstvo.

(1) Na način in v roku iz prvega odstavka prejšnjega člena se usklajujejo tudi osnove za nadomestila plač, ki so podlaga za obračun nadomestila med začasno zadržanostjo od dela, ki jih izplačuje Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja na podlagi 28. člena Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (Uradni list RS, št. 72/06 – uradno prečiščeno besedilo).

(2) Osnova za nadomestilo plač se uskladi na način in v roku iz prvega odstavka prejšnjega člena le v primeru, da ima zavarovanec osnovo najmanj iz predpreteklega koledarskega leta glede na obdobje zadržanosti.

(1) Na način in v roku iz prvega odstavka 3. člena tega zakona se usklajuje tudi osnovni znesek minimalnega dohodka v skladu z zakonom, ki ureja socialnovarstvene prejemke.

(2) S 1. januarjem se na način iz prvega odstavka 3. člena tega zakona usklajujeta odmerna osnova po zakonu, ki ureja varstvo vojnih invalidov, in osnova za odmero rente po zakonu, ki ureja varstvo žrtev v vojni za Slovenijo 1991.

Minister vsako leto objavi v Uradnem listu Republike Slovenije sklep o usklajenih višinah tistih transferjev, ki so določeni v nominalnih zneskih, in odstotek uskladitve drugih transferjev.

PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

(1) V letu 2007 se usklajevanje posameznih transferjev posameznikom in gospodinjstvom opravi na podlagi podatkov o rasti cen življenjskih potrebščin v obdobju od naslednjega meseca po mesecu, za katerega so bili upoštevani podatki pri zadnji uskladitvi, do decembra leta 2006.

(2) V primeru, ko je bila uskladitev posameznega transferja v letu 2006 višja od rasti cen življenjskih potrebščin v obdobju januar–december 2006 v primerjavi z istim obdobjem v letu 2005, se usklajevanje v letu 2007 ne opravi.

(3) Pri obračunu nadomestila plač za mesece v letu 2007 se v primeru neprekinjene zadržanosti od dela s pričetkom pred 31. decembrom 2006, osnova poveča za indeks valorizacije za december 2006, ki je bil določen na podlagi s tem zakonom razveljavljenih določb Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju in Pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja (Uradni list RS, št. 79/94, 73/95, 39/96, 70/96, 47/97, 3/98, 51/98 – odločba US in 109/99 – odločba US). V primeru, da je bil indeks valorizacije za december 2006 nižji od rasti cen življenjskih potrebščin v obdobju januar–december 2006 v primerjavi z istim obdobjem v letu 2005, se v primeru neprekinjene zadržanosti od dela uskladitev izvede na podlagi rasti cen življenjskih potrebščin.

Z dnem uveljavitve tega zakona prenehajo veljati:

    1. člen Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih (Uradni list RS, št. 110/06 – uradno prečiščeno besedilo),
  • drugi stavek prvega odstavka 18.i člena, 22. člen v delu, ki se nanaša na usklajevanje in 40. člen Zakona o socialnem varstvu (Uradni list RS, št. 36/04 – uradno prečiščeno besedilo, 69/05 – odločba US, 21/06 – odločba US in 105/06),
    1. člen Uredbe o merilih za določanje oprostitev pri plačilih socialno varstvenih storitev (Uradni list RS, št. 110/04 in 124/04),
    1. člen Zakona o izvajanju rejniške dejavnosti (Uradni list RS, št. 110/02 in 56/06 – odločba US),
    1. člen Zakona o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti (Uradni list RS, št. 107/06 – uradno prečiščeno besedilo),
    1. člen Zakona o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih oseb (Uradni list SRS, št. 41/83),
  • zadnji stavek prvega odstavka 31. člena ter peti in šesti odstavek 31. člena Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (Uradni list RS, št. 72/06 – uradno prečiščeno besedilo),
  • drugi odstavek 57. člena, 153. člen in drugi odstavek 397. člena Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (Uradni list RS, št. 109/06 – uradno prečiščeno besedilo),
  • drugi odstavek 2. člena Zakona o zagotavljanju socialne varnosti slovenskim državljanom, ki so upravičeni do pokojnin iz republik nekdanje SFRJ (Uradni list RS, št. 45/92, 45/99 – odločba US in 18/01),
    1. člen Zakona o preživninskem varstvu kmetov (Uradni list SRS, št. 1/79 in 1/86),
    1. člen Zakona o vojnih invalidih (Uradni list RS, št. 63/95, 2/97 – odločba US, 19/97, 21/97 – popr., 75/97, 11/06 – odločba US in 61/06 – ZDru-1),
    1. člen Zakona o posebnih pravicah žrtev v vojni za Slovenijo 1991 (Uradni list RS, št. 47/97),
  • besedilo », ki se valorizira tako kot pokojnine« v prvem odstavku 16. člena Zakona o žrtvah vojnega nasilja (Uradni list RS, št. 18/03 – uradno prečiščeno besedilo, 54/04 – ZDoh-1, 68/05 – odločba US in 61/06 – ZDru-1),
  • besedilo »in se valorizira tako kot pokojnine« v drugem odstavku 16.a člena Zakona o žrtvah vojnega nasilja (Uradni list RS, št. 18/03 – uradno prečiščeno besedilo, 54/04 – ZDoh-1, 68/05 – odločba US in 61/06 – ZDru-1).

Z dnem uveljavitve tega zakona prenehajo veljati naslednje določbe zakonov in drugih predpisov, ki določajo višine posameznega transferja ali njihovega dela v razmerju do minimalne plače, zajamčene plače ali povprečne plače v Republiki Sloveniji:

  • prvi stavek prvega odstavka 18.i člena Zakona o socialnem varstvu (Uradni list RS, št. 36/04 – uradno prečiščeno besedilo, 69/05 – odločba US, 21/06 – odločba US in 105/06) v delu, ki se nanaša na višino pravice do delnega plačila za izgubljeni dohodek,
    1. člen Zakona o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih oseb (Uradni list SRS, št. 41/83), ki se nanaša na višino nadomestila za invalidnost,
  • drugi odstavek 9. člena Zakona o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih oseb (Uradni list SRS, št. 41/83), v delu, ki se nanaša na višine dodatkov za tujo nego in pomoč,
    1. točka prvega odstavka 40. člena Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih (Uradni list RS, št. 110/06 – uradno prečiščeno besedilo), ki se nanaša na plačilo prispevkov za socialno varnost od minimalne plače v času očetovskega dopusta,
  • tretji in četrti odstavek 41. člena Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki se nanašata na osnovo za izračun starševskega nadomestila razlika do polnega obsega – 55% minimalne plače),
    1. člen Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki se nanaša na najvišje in najnižje izplačilo nadomestila,
  • tretji odstavek 48. člena Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki se nanaša na pravico staršev do krajšega delovnega časa in plačilo prispevkov od minimalne plače,
  • prvi in drugi odstavek 48.a člena Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki se nanašata na plačilo prispevkov od minimalne plače,
  • drugi odstavek 48.b člena Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki se nanaša na pravico staršev do krajšega delovnega časa in plačilo prispevkov od minimalne plače,
  • prvi odstavek 48.c člena Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki se nanaša na plačilo prispevkov od minimalne plače v primeru štirih ali več otrok,
  • drugi in tretji odstavek 65. člena Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki se nanaša na dohodkovni razred v odstotku povprečne mesečne plače (dohodek na družinskega člana v % povprečne plače v RS),
  • tretji odstavek 84. člena Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki se nanaša višino pravice do delnega plačila za izgubljeni dohodek – minimalna plača,
  • prvi, drugi in tretji odstavek 101. člena Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki se nanaša na usklajevanje zneskov starševskih nadomestil (izhodiščna plača) in družinskih prejemkov.

Ta zakon začne veljati 1. januarja 2007.

Povezane vsebine

Zastavite nam vprašanje

Vprašanja so na voljo le prijavljenim uporabnikom.
Napaka pri pošiljanju vprašanja.
Vprašanje lahko zastavijo samo prijavljeni uporabniki.
Vprašanje je prekratko.
Obogatite vprašanje z dodatnimi informacijami. Hvala!
Presegli ste kvoto vprašanj.
V trenutnem naročniškem obdobju ste porabili vsa vprašanja. Za dodatno svetovanje nas kontaktirajte.
Pri svetovanju zagotavljamo diskretnost in anonimnost.
Zahvaljujemo se za poslano vprašanje.
Potrudili se bomo, da vam odgovorimo čimprej!