Najnovejša različica besedila
Iščete starejše različice? Obiščite časovnico
Pravilnik o odpisu, obročnem plačilu in odlogu plačila dolga iz naslova prispevkov za obvezno zdravstveno zavarovanje
Velja od: Objavljeno:
Objavljeno v: Uradni list RS, št. 129/2006 z dne 12.12.2006
(1) Ta pravilnik določa kriterije za odpis, delni odpis, obročno plačilo in odlog plačila dolga iz naslova prispevkov za obvezno zdravstveno zavarovanje (v nadaljnjem besedilu: prispevki), podatke, ki jih mora zavezanec oziroma zavezanka za plačilo prispevkov (v nadaljnjem besedilu: zavezanec) navesti v vlogi in pristojnost za odločanje v teh zadevah.
(2) Dolg po tem pravilniku so zapadli neplačani prispevki s pripadajočimi zamudnimi obrestmi.
(1) Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (v nadaljnjem besedilu: Zavod) lahko pod pogoji določenimi v tem pravilniku zavezancu:
- odpiše dolg iz naslova prispevkov,
- delno odpiše dolg iz naslova prispevkov,
- odloži plačilo dolga iz naslova prispevkov za največ 12 mesecev ali
- dovoli obročno plačilo dolga iz naslova prispevkov v največ 24 enakih zaporednih mesečnih obrokih.
(2) Skupni čas odloga in obročnega plačila ne sme presegati 24 mesecev.
(1) Za čas, ko je zavezancu odloženo plačilo dolga oziroma dovoljeno obročno plačilo, se za odložen znesek prispevkov oziroma neplačane prispevke (vključno z zamudnimi obrestmi) zaračunajo obresti po slovenski medbančni obrestni meri za ročnost glede na čas, za katerega je bi odobren odlog oziroma obročno plačilo, ki velja na dan vložitve vloge o odlogu oziroma obročnem plačilu.
(2) Kadar je odobren odlog plačila oziroma obročno plačevanje dolga za obdobje, daljše od 12 mesecev, se obresti obračunajo po medbančni obrestni meri za ročnost enega leta.
(1) Če zavezanec, ki mu je dovoljen odlog plačila dolga, obveznosti ne poravna v roku, ki je določen v odločbi, zapade neplačani dolg, vključno z zamudnimi obrestmi za čas odloga, v plačilo naslednji dan po izteku zadnjega dne roka za plačilo.
(2) Če zavezanec, ki mu je dovoljeno obročno plačilo dolga, ne plača posameznega obroka v roku, ki je določen v odločbi, zapade ves preostali neplačani dolg, vključno z zamudnimi obrestmi za čas od izdaje odločbe do zapadlosti neplačanega obroka, v plačilo naslednji dan po izteku zadnjega dne roka za plačilo obroka, ki ni poravnan.
(1) Kadar dolg iz naslova prispevkov presega znesek petnajstih minimalnih plač po zakonu, ki ureja minimalno plačo, lahko Zavod odloži plačilo dolga oziroma dovoli obročno plačevanje dolga le pod pogojem, da zavezanec predloži ustrezno zavarovanje plačila dolga.
(2) Za ustrezno zavarovanje plačila dolga iz prejšnjega odstavka se šteje predložitev instrumenta zavarovanja, kot so določeni v zakonu, ki ureja davčni postopek.
(1) Postopek po tem pravilniku se začne na zahtevo zavezanca fizične ali pravne osebe oziroma njihovih pravnih naslednikov.
(2) Ne glede na prejšnji odstavek lahko Zavod v primerih iz prve alinee prvega odstavka 7. člena tega pravilnika začne postopek po uradni dolžnosti.
(3) Vloge po tem pravilniku ne more vložiti neposredni ali posredni uporabnik državnega ali občinskih proračunov.
(4) Vloge po tem pravilniku ne more vložiti zavezanec, za katerega je uveden stečaj ali prisilna poravnava, oziroma je v postopku likvidacije.
(1) Zavezancu oziroma njegovim dedičem se dolg iz naslova prispevkov lahko odpiše:
- zaradi neizterljivosti ali
- zaradi socialne ogroženosti zavezanca.
(2) Ko evidenco o dolgu vodi Zavod se dolg odpiše zaradi neizterljivosti z odločbo, s katero se ugotovi, da je prispevek neizterljiv zaradi tega, ker je zastarala pravica do izterjave prispevkov, ali da je zavezanec umrl in ni zapustil nikakršnega premoženja, iz katerega bi se lahko dolg izterjal.
(3) Dolg se odpiše zaradi socialne ogroženosti vložnika, če so kumulativno izpolnjeni naslednji pogoji:
- socialna ogroženost zavezanca je ugotovljena z odločbo pristojnega centra za socialno delo o dodelitvi denarne socialne pomoči, ki mora biti veljavna v času vložitve vloge,
- mesečni bruto dohodek na družinskega člana ne presega 50% minimalne plače po zakonu, ki ureja minimalno plačo,
- plačilo oziroma izpolnitev obveznosti ni zavarovana v skladu z zakonom, ki ureja davčni postopek, in
- organ, ki je pristojen za pobiranje prispevkov, je že uvedel postopek prisilne izterjave dolga, v katerem je neuspešno opravil vsaj dve dejanji izvršbe.
Zakaj ne vidim vseh členov?
Naročniki vidijo tudi preostalih 15 členov.
Naročite se tukaj in pridobite dostop do vseh vsebin.
Če ste že naročnik se prijavite tukaj.