Najnovejša različica besedila
Iščete starejše različice? Obiščite časovnico
Pravilnik o prijavi in odjavi iz evidenc, zaposlitvenem načrtu, pravicah in obveznostih pri iskanju zaposlitve ter nadzoru nad osebami, prijavljenimi v evidencah
Velja od: V uporabi od: Objavljeno:
Objavljeno v: Uradni list RS, št. 82/2018 z dne 21.12.2018
Čistopis - neuradno prečiščeno besedilo
Ta pravilnik natančneje določa prijavo in odjavo v ali iz evidence:
- brezposelnih oseb,
- iskalcev zaposlitve,
- oseb, vključenih v programe aktivne politike zaposlovanja (v nadaljnjem besedilu: APZ),
- oseb, ki so začasno nezaposljive,
- delodajalcev z negativnimi referencami in
- poslovnih subjektov prejemnikov javnih sredstev,
ki jih po Zakonu o urejanju trga dela (Uradni list RS, št. 80/10; v nadaljnjem besedilu: zakon), vodi Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje (v nadaljnjem besedilu: zavod), ureja pripravo in vsebino zaposlitvenega načrta, ki ga izvajalci ukrepov na trgu dela pripravijo za brezposelne osebe in iskalce zaposlitve, katerih zaposlitev je ogrožena in način izvajanja nadzora nad osebami, ki so prijavljene v evidencah zavoda ter organizacijo in pristojnosti službe za izvajanje nadzora.
(1) Zavod prične voditi osebe v evidenci brezposelnih oseb in evidenci iskalcev zaposlitve na podlagi njihove prijave.
(2) Zavod preneha voditi osebe v evidenci brezposelnih oseb in evidenci iskalcev zaposlitve na podlagi njihove odjave ali po uradni dolžnosti.
(3) Pravne in fizične osebe v evidencah iz tretje, četrte, pete in šeste alineje 1. člena tega pravilnika zavod prične in preneha voditi po uradni dolžnosti.
Evidence se vodijo računalniško po enotnih metodologijah, standardih, šifrantih in klasifikacijah, ki jih določi zavod v skladu z zakonom, ki ureja varstvo osebnih podatkov in zakonom, ki ureja elektronsko poslovanje in elektronski podpis.
(1) Oseba, ki je vložila prijavo v evidenco brezposelnih oseb in izpolnjuje pogoje za prijavo, določene v zakonu se prične voditi v evidenci brezposelnih oseb in pridobi status brezposelne osebe.
(2) Oseba, ki je vložila prijavo v evidenco iskalcev zaposlitve, se prične voditi v evidenci iskalcev zaposlitve in pridobi status iskalca zaposlitve.
Na zahtevo osebe izda zavod potrdilo o vodenju v evidencah iz 1. člena tega pravilnika (v nadaljnjem besedilu: evidence).
Osebe, ki se vodijo v evidencah, morajo zavodu sporočiti vse spremembe podatkov, ki vplivajo na izpolnjevanje pogojev za vodenje ali za prenehanje vodenja v evidencah in jih zavod ne more pridobiti po uradni dolžnosti, najpozneje v treh dneh od nastanka spremembe.
(1) Brezposelna oseba se hkrati vodi v evidenci brezposelnih oseb in evidenci oseb, vključenih v programe APZ, če se vključi v program, ki se ne izvaja s sklenitvijo pogodbe o zaposlitvi.
(2) Iskalec zaposlitve, ki se vključi v program APZ, se hkrati vodi tudi v evidenci oseb, vključenih v programe APZ.
(1) Oseba se lahko prijavi v evidenco brezposelnih oseb ali v evidenco iskalcev zaposlitve na uradu za delo območne službe (v nadaljnjem besedilu: območna služba obravnave), ki si ga sama izbere.
(2) Ne glede na prejšnji odstavek lahko zavod zaradi zagotavljanja enake dostopnosti do storitev za trg dela in vključevanja v programe APZ za obravnavo osebe določi drugo območno službo. Ta možnost za osebo glede na oddaljenost območne službe obravnave od kraja stalnega ali začasnega prebivališča osebe in možnost dostopa z javnimi prevoznimi sredstvi ne sme biti manj ugodna.
(1) V evidenco brezposelnih oseb se lahko vpišejo in se v njej vodijo samo osebe, ki so se prijavile pri zavodu z izpolnitvijo obrazca »Prijava v evidenco brezposelnih oseb (obr. BO/1)«; v nadaljnjem besedilu: obrazec prijave), ki je objavljen na spletni strani zavoda in vključen v e-storitve zavoda ter izpolnjujejo ostale pogoje za pridobitev statusa brezposelne osebe, določene v zakonu.
(2) Za ugotavljanje izpolnjevanja pogojev za vpis in vodenje v evidenci brezposelnih oseb, določenih v zakonu, zavod pridobiva podatke iz uradnih evidenc in po potrebi tudi od stranke.
(1) Oseba se v evidenco brezposelnih oseb prijavi tako, da izpolni in lastnoročno podpiše obrazec prijave neposredno pri uradni osebi zavoda. Za dan prijave se šteje dan izpolnitve in lastnoročnega podpisa obrazca prijave.
(2) Oseba lahko izpolnjen in lastnoročno podpisan obrazec prijave zavodu posreduje tudi po pošti. V tem primeru se za dan prijave šteje dan, ko zavod prejme obrazec prijave, v primeru, da ga oseba odda priporočeno, pa se za dan prijave šteje dan oddaje pošiljke na pošto.
(3) Oseba se lahko prijavi v evidenco brezposelnih oseb tudi preko e-storitev zavoda z elektronsko prijavo v skladu s pogoji in na način, predpisan v splošnem aktu iz drugega odstavka 127. člena zakona. Za dan prijave se šteje dan, ko je obrazec prijave prejel informacijski sistem za prijavo v evidenco.
(1) Oseba lahko za prijavo v evidenco brezposelnih oseb določi pooblaščenca.
(2) Pooblaščenec ima lahko splošno pooblastilo ali posebno pooblastilo za posamezna dejanja v postopku prijave. V primeru dvoma v pristnost pooblastila se lahko s sklepom zahteva upravna overitev lastnoročnega podpisa pooblastitelja.
Obvezni dokumenti za prijavo so:
- izpolnjen in lastnoročno podpisan obrazec prijave in
- javna listina za dokazovanje istovetnosti osebe (v nadaljnjem besedilu: osebni dokument s sliko), ki se predloži na vpogled, razen v primeru elektronske prijave s kvalificiranim digitalnim potrdilom.
(1) Zavod ob prijavi od brezposelne osebe pridobi podatke, ki se nanašajo na izobrazbo, usposobljenost, dodatna znanja, delovno dobo in delovne izkušnje ter druge podatke, potrebne za vodenje v evidenci, ki jih ne more pridobiti po uradni dolžnosti.
(2) Zavod lahko ob prijavi zaradi pridobitve podatkov o delovni in zavarovalni dobi ter izobrazbi od osebe zahteva tudi predložitev:
- delovne knjižice, če je bila osebi izdana,
- spričevala ali diplome o pridobljeni izobrazbi, kadar teh podatkov ni mogoče pridobiti iz uradnih evidenc.
(3) Izobrazbo, pridobljeno v tujini, je mogoče evidentirati le na podlagi odločbe, izdane v postopku vrednotenja izobraževanja v skladu z zakonom, ki ureja vrednotenje in priznavanje izobraževanja.
(4) Izobrazbo, pridobljeno v tujini, je mogoče evidentirati le na podlagi odločbe, izdane v postopku vrednotenja in priznavanja izobraževanja v skladu z zakonom, ki ureja vrednotenje in priznavanje izobraževanja ali vzajemnega priznavanja poklicnih kvalifikacij v skladu z zakonom, ki ureja priznavanje poklicnih kvalifikacij za opravljanje reguliranih poklicev.
(5) Če oseba uveljavlja pravico do denarnega nadomestila za primer brezposelnosti, mora ob prijavi predložiti še pogodbo o zaposlitvi za določen čas ali odpoved pogodbe o zaposlitvi ali drugo listino, iz katere je razviden razlog prenehanja pogodbe .
(6) Če je za uveljavitev ali izvoz pravic iz naslova zavarovanja za primer brezposelnosti potrebno pridobiti dokumentacijo iz držav članic EU, EGP, Švicarske konfederacije ali iz tretjih držav, jo pridobi zavod po uradni dolžnosti v skladu z uredbami Evropske unije, ki urejajo koordinacijo sistemov socialne varnosti.
Zavod prične voditi osebo v evidenci brezposelnih oseb z dnem prijave na zavodu. S tem dnem se začnejo voditi v evidenci brezposelnih oseb tudi osebe, ki so na zahtevo zavoda v roku dopolnile manjkajočo dokumentacijo.
(1) V evidenco brezposelnih oseb se lahko vpišejo državljani držav članic EU, EGP in Švicarske konfederacije ter njihovi družinski člani, ki ob prijavi zakonito prebivajo v Republiki Sloveniji in:
- predložijo veljavni osebni dokument s sliko na vpogled ter
- izpolnijo in podpišejo obrazec prijave v slovenskem ali v angleškem jeziku.
(2) Glede načina prijave se smiselno uporabljajo določbe 10. in 11. člena tega pravilnika.
(1) Državljan EU, ki lahko prebiva v Republiki Sloveniji brez prijave prebivanja tri mesece od dneva vstopa v državo, se prijavi v evidenco brezposelnih oseb na podlagi veljavnega osebnega dokumenta in opravljene policijske prijave v skladu z zakonom, ki ureja prijavo prebivališča, ki mora biti podana najkasneje v treh dneh po prestopu meje.
(2) Državljana EU po treh mesecih od dneva vstopa v državo zavod preneha voditi evidenci brezposelnih oseb, če pri pristojni upravni enoti ne prijavi prebivanja.
V evidenco brezposelnih oseb se lahko prijavijo tudi tujci z državljanstvom države, ki ni članica EU, EGP ali Švicarske konfederacije (v nadaljnjem besedilu: tujci iz tretjih držav), za katere zavod na podlagi podatkov iz uradnih evidenc v postopku prijave ugotovi, da:
- imajo prost dostop na slovenski trg dela,
- imajo veljavno enotno dovoljenje za prebivanje in delo, izdano na podlagi soglasja za zaposlitev, samozaposlitev ali delo,
- imajo modro karto EU ali
- v Republiki Sloveniji prebivajo na podlagi dovoljenja za začasno prebivanje ali potrdila o pravočasno vloženi vlogi za izdajo nadaljnjega dovoljenja za prebivanje ter na podlagi zaposlitve ali samozaposlitve izpolnjujejo pogoje za prejemanje denarnega nadomestila za primer brezposelnosti v Republiki Sloveniji, dokler prejemajo to nadomestilo.
(2) Tujci iz tretjih držav iz prejšnjega odstavka ob prijavi predložijo:
- osebni dokument s sliko na vpogled in
- izpolnjen in podpisan obrazec prijave.
(3) Tujci iz tretjih držav, ki se prijavijo v evidenco brezposelnih oseb, ker imajo po prenehanju obveznega zavarovanja na podlagi sklenjenega mednarodnega sporazuma ali po načelu vzajemnosti pravico do denarnega nadomestila, morajo predložiti dokumente iz petega odstavka 13. člena tega pravilnika.
Odjava iz evidence brezposelnih oseb poteka na enak način kot prijava, pri čemer se smiselno uporabljajo določbe 10. in 14. člena tega pravilnika.
Zakaj ne vidim vseh členov?
Naročniki vidijo tudi preostalih 42 členov.
Naročite se tukaj in pridobite dostop do vseh vsebin.
Če ste že naročnik se prijavite tukaj.