Čistopis z vidnimi spremembami

Čistopisu je dodan prikaz, kjer imate spremembe vidne. Kliknite spodaj pod nazivom predpisa na zavihek "Spremembe".

Izberi paket

Čistopis z lažjim branjem členov

V posebnem prikazu čistopisa lahko besedilo sklicevanih členov berete že znotraj osnovnega člena. Kliknite spodaj pod nazivom predpisa na zavihek "Čistopis".

Izberi paket

Pri členih imate pojasnila

Če obstaja pojasnilo člena, ga dobite že pri njem. Imate več kot 2500 pojasnil FURS, ministrstev in strokovnjakov. Za prikaz pojasnil, kliknite na ikono desno poleg člena.

Izberi paket

Dodano imate kazalo predpisa

S kazalom lažje vidite strukturo predpisa in navigirate po njem.
Za prikaz kazala kliknite spodaj na "Kazalo".

Izberi paket

Lažje branje členov

"Branje člen v členu" vam v čistopisu omogoča branje besedila sklicevanih členov že znotraj osnovnega člena.

Izberi paket

POZOR: to ni najnovejša različica besedila

Zakon o sodnem registru (ZSReg)

STATUSNO PRAVO, FINANČNO POSLOVANJE -

Velja od: V uporabi od: Objavljeno:

Spremembe - samo spremenjeni členi

    1. Kazalo
UVODNI DOLOČBI
1. člen
(1) Ta zakon ureja sodni register, določa podatke, ki se vpišejo v sodni register, pravila postopka, v katerem pristojno sodišče odloča o vpisu v sodni register, in pravila, po katerih Agencija Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve upravlja sodni register. Ta zakon ureja tudi postopke v sistemu Vse na enem mestu.
(2) S tem zakonom se v pravni red Republike Slovenije prenašata Prva direktiva Sveta 68/151/EGS z dne 9. marca 1968 o uskladitvi zaščitnih ukrepov za varovanje interesov družbenikov in tretjih oseb, ki jih države članice zahtevajo od gospodarskih družb v skladu z drugim odstavkom člena 58 Pogodbe, zato da se oblikujejo zaščitni ukrepi z enakim učinkom v vsej Skupnosti (UL L št. 65 z dne 14. 3. 1968, str. 8) kot je bila nazadnje spremenjena z Direktivo Evropskega parlamenta in Sveta 2003/58/ES z dne 15. julija 2003 o spremembi Direktive Sveta 68/151/EGS (UL L št. 221 z dne 4. 9. 2003, str. 13), in Enajsta direktiva Sveta 89/666/EGS z dne 21. decembra 1989 o razkritjih podružnic, ki jih v državi članici odprejo nekatere oblike družb, za katere velja zakonodaja druge države (UL L št. 395 z dne 30. 12. 1989, str. 36) z vsemi spremembami.
(2) S tem zakonom se v pravni red Republike Slovenije delno prenašata Enajsta direktiva Sveta z dne 21. decembra 1989 o razkritjih podružnic, ki jih v državi članici odprejo nekatere oblike družb za katere velja zakonodaja druge države (UL L št. 395 z dne 30. 12. 1989, str. 36) in Direktiva 2009/101/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 16. septembra 2009 o uskladitvi zaščitnih ukrepov za varovanje interesov družbenikov in tretjih oseb, ki jih države članice zahtevajo od gospodarskih družb v skladu z drugim pododstavkom člena 48 Pogodbe, zato da se oblikujejo zaščitni ukrepi z enakim učinkom v vsej Skupnosti (UL L št. 258 z dne 1. 10. 2009, str. 11), kot sta bili spremenjeni z Direktivo 2012/17/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 13. junija 2012 o spremembi Direktive Sveta 89/666/EGS ter direktiv 2005/56/ES in 2009/101/ES Evropskega parlamenta in Sveta glede povezovanja centralnih in trgovinskih registrov ter registrov družb (UL L št. 156 z dne 16. 6. 2012, str. 1).
1.a člen
(1) »Agencija« po tem zakonu je Agencija Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve.
(2) Ti pojmi imajo v tem zakonu pomen, opredeljen v teh določbah Zakona o poslovnem registru Slovenije (Uradni list RS, št. 49/06; v nadaljnjem besedilu: ZPRS-1):
1. »poslovni register« v prvi alinei 2. člena,
2. »matična številka« v sedmi alinei 2. člena.
(2) Ti pojmi imajo v tem zakonu pomen, opredeljen v teh določbah Zakona o Poslovnem registru Slovenije (Uradni list RS, št. 49/06, 33/07 – ZSReg-B, 19/15 in 54/17; v nadaljnjem besedilu: ZPRS-1):
1. »poslovni register« v prvi alineji 2. člena,
2. »matična številka« v osmi alineji 2. člena,
3. »sistem povezovanja poslovnih registrov« v drugi alineji 2. člena,
4. »sistem za podporo poslovnim subjektom« v deveti alineji 2. člena,
5. »točka za podporo poslovnim subjektom« v enajsti alineji 2. člena,
6. »enotni identifikator« v 7.a členu.

(3) »Enotna identifikacijska številka« po tem zakonu je:
1. za fizične osebe, ki so vpisane v centralnem registru prebivalstva in imajo v Republiki Sloveniji stalno ali začasno prebivališče: EMŠO,
2. za pravne osebe, ki so vpisane v poslovnem registru: matična številka,
3. za druge fizične in pravne osebe: davčna številka.
(4) »Matična evidenca identifikacijskih podatkov« po tem zakonu je:
1. centralni register prebivalstva za fizične osebe, iz 1. točke prejšnjega odstavka,
2. sodni register za pravne osebe, ki so vpisane v tem registru,
3. poslovni register za druge fizične in pravne osebe, razen oseb iz 2. točke tega odstavka,
4. davčni register za druge fizične in pravne osebe, razen oseb iz 1. do 3. točke tega odstavka.
(5) Pojma »tuje podjetje iz ES« in »tuje podjetje iz tretje države« sta v tem zakonu uporabljena v pomenu, kot je opredeljen v prvem odstavku 674. člena Zakona o gospodarskih družbah (Uradni list RS, št. 42/06 in 60/06 – popravek; v nadaljnjem besedilu: ZGD-1).
(6) Če fizična oseba v Republiki Sloveniji nima stalnega ali začasnega prebivališča, ali če pravna oseba nima matične številke, ker ni vpisana v poslovni register, in potrebuje identifikacijsko številko, da bi se lahko v sodni register vpisala kot družbenik, ustanovitelj ali član subjekta vpisa ali kot član organa subjekta vpisa, se na njeno zahtevo vpiše v davčni register zaradi dodelitve davčne številke, tudi če niso izpolnjeni splošni pogoji za vpis v davčni register, ki jih določa zakon, ki ureja davčni register, in zakon, ki ureja davčni postopek.
POSTOPKI V SISTEMU VSE NA ENEM MESTU
1.b člen
(1) Sistem »Vse na enem mestu« (v nadaljnjem besedilu: VEM) je celota postopkov in informacijskih rešitev, ki zagotavlja, da podjetniki ali družbeniki na enem mestu oddajo prijave, predloge ali druge vloge (v nadaljnjem besedilu: vloga) za ustrezne vpise v register v skladu z zakonom, ki ureja poslovni register, ali s tem zakonom in za druge postopke, ki jih je treba opraviti za zagotovitev pogojev za začetek poslovanja podjetnika ali gospodarske družbe ali v zvezi s kasnejšimi spremembami.
(2) V sistem VEM je vključena oddaja vlog v naslednjih postopkih (v nadaljnjem besedilu: postopki VEM):
1. postopku ustreznega vpisa ustanovitve, spremembe ali izbrisa podjetnika ali gospodarske družbe v register,
2. postopku prijave potreb po delavcih v skladu z zakonom, ki ureja zaposlovanje,
3. postopku prijave za ustrezen vpis v register davčnih zavezancev in register zavezancev za davek na dodano vrednost v skladu z zakonom, ki ureja davčno službo,
4. postopku prijave ali odjave v sistemu socialnega zavarovanja v skladu z zakoni, ki urejajo zdravstveno, pokojninsko in druga socialna zavarovanja,
5. postopkih predloga za izdajo obrtnega dovoljenja v skladu z zakoni in drugimi predpisi, ki urejajo obrtno dovoljenje,
6. drugih postopkih v zvezi s poslovanjem podjetnikov in gospodarskih družb, ki jih določi minister, pristojen za javno upravo, ob upoštevanju tehničnih možnosti za informacijsko združljivost teh postopkov v informacijskem sistemu e-VEM.
(3) Sistem VEM obsega te poslovne procese:
1. sestavo vlog v postopkih VEM,
2. pridobivanje podatkov, ki jih mora vsebovati vloga v posameznem postopku VEM, iz uradnih evidenc, če za to obstajajo ustrezni tehnični pogoji,
3. pripravo listin, ki jih je treba priložiti vlogam v postopkih VEM,
4. elektronsko oddajo vlog v postopkih VEM in listin, ki jih je treba priložiti tem vlogam,
5. druga administrativna opravila za potrebe postopkov VEM in
6. elektronsko posredovanje odločitev v postopkih VEM.
(4) Za podjetnike in gospodarske družbe, ki so stranke postopka VEM, poslovne procese iz 1. do 5. točke prejšnjega odstavka opravlja točka VEM iz 1.č člena tega zakona ali notar. Če so za to izpolnjeni ustrezni tehnični pogoji, lahko navedene poslovne procese podjetniki in gospodarske družbe opravljajo neposredno prek oddaljenega dostopa do informacijskega sistema e-VEM.
(5) Ministrstvo, pristojno za gospodarstvo, pripravi in predloži ministrstvu, pristojnemu za javno upravo, pregled predpisanih pogojev za opravljanje posameznih gospodarskih dejavnosti. Ministrstvo, pristojno za gospodarstvo, mora ta pregled uskladiti z vsakokratno spremembo predpisa, ki določa pogoje za opravljanje posameznih gospodarskih dejavnosti, v osmih dneh po njegovi objavi v Uradnem listu Republike Slovenije. Drugo ministrstvo mora ministrstvo, pristojno za gospodarstvo, obvestiti o vsakem novem predpisu ali spremembi predpisa, ki določa pogoje za opravljanje posameznih gospodarskih dejavnosti in spada v njegovo delovno področje, v dveh delovnih dneh po objavi predpisa v Uradnem listu Republike Slovenije.
(6) Ministrstvo, pristojno za javno upravo, na javnem spletnem portalu objavi informacije o postopkih VEM in pregled predpisanih pogojev za opravljanje posameznih gospodarskih dejavnosti.
1.c člen
(1) Informacijski sistem e-VEM je računalniški sistem, ki ga upravlja ministrstvo, pristojno za javno upravo, in ki zagotavlja ustrezno informacijsko podporo za integrirano izvajanje poslovnih procesov, ki jih obsega sistem VEM.
(2) V informacijski sistem e-VEM se na podlagi povezanosti s centralnim registrom prebivalstva, registrom davčnih zavezancev ali drugo uradno evidenco prevzemajo osebni podatki, ki so potrebni za sestavo popolnih vlog v postopkih VEM.
(3) Osebni podatki se v informacijskem sistemu e-VEM lahko obdelujejo samo v zvezi s sestavo in oddajo vlog v postopkih VEM. Informacijski sistem e-VEM mora biti zasnovan tako, da se osebni podatki lahko uporabijo samo za namen iz prejšnjega stavka.
(4) Sestavni del informacijskega sistema e-VEM je centralna elektronska hramba dokumentov (v nadaljnjem besedilu: CEH). CEH je elektronska zbirka, ki vključuje naslednje elektronske dokumente:
1. vloge v postopkih VEM, oddane prek informacijskega sistema e-VEM,
2. listine, priložene vlogam iz prejšnje točke in
3. odločbe pristojnih organov in organizacij z javnimi pooblastili, izdane v postopkih VEM.
(5) Elektronski dokumenti iz prejšnjega odstavka se v CEH hranijo in obdelujejo za potrebe postopka VEM, na katerega se nanašajo. CEH mora biti zasnovan tako, da do elektronskih dokumentov iz prejšnjega odstavka lahko dostopajo samo:
1. točke VEM in notarji,
2. organi in organizacije z javnimi pooblastili, ki so pristojni odločati v postopkih VEM, ter
3. do dokumentov v zvezi s posameznim postopkom VEM tudi podjetnik oziroma gospodarska družba, ki je stranka tega postopka.
(6) Upravljavci informacijskih sistemov za podporo posameznih postopkov VEM morajo te sisteme zasnovati tako, da so združljivi z informacijskim sistemom e-VEM in da omogočajo sprejem elektronskih vlog v postopkih VEM ter elektronsko posredovanje informacij o odločitvah v teh postopkih.
1.č člen
(1) Položaj točke VEM lahko pridobi:
1. upravna enota,
2. davčni urad,
3. izpostava Agencije za javnopravne evidence in storitve Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: AJPES),
4. organizacijska enota gospodarske, obrtne ali druge zbornice in
5. oseba javnega ali zasebnega prava, ki je določena za izvajalca nalog za oblikovanje in razvoj podjetniškega okolja v skladu z zakonom, ki ureja podporno okolje za podjetništvo.
(2) Oseba iz prejšnjega odstavka tega člena pridobi položaj točke VEM, ko pridobi dovoljenje ministra, pristojnega za javno upravo, za opravljanje postopkov VEM.
(3) Točka VEM mora postopke VEM opravljati brezplačno.
(4) Minister, pristojen za javno upravo, izda dovoljenje za opravljanje postopkov VEM, na zahtevo osebe iz prvega odstavka tega člena, če ta izpolnjuje kadrovske, organizacijske in tehnične pogoje, potrebne za učinkovito in strokovno opravljanje poslovnih procesov, ki jih obsega sistem VEM.
(5) Minister, pristojen za javno upravo, predpiše podrobnejše kadrovske, organizacijske in tehnične pogoje iz prejšnjega odstavka.
4.a člen
(1) Pri podružnici tujega podjetja iz ES se v sodni register vpišejo naslednji podatki:
1. firma ter sedež (kraj) in poslovni naslov podružnice;
2. register, v katerega je vpisano tuje podjetje, in številka registrskega vpisa;
3. firma in pravna oblika tujega podjetja in skrajšana firma, če je v statutu določeno, da tuje podjetje posluje s skrajšano firmo;
4. v zvezi z osebami, ki so pooblaščene za zastopanje tujega podjetja:
– identifikacijski podatki,
– tip zastopnika,
– način zastopanja (skupno ali samostojno),
– meje pooblastil za zastopanje, če v skladu z zakonom omejitev pooblastila za zastopanje učinkuje proti tretjim osebam, in podatek, da nastopa kot zastopnik tujega podjetja,
– datum podelitve pooblastila,
– datum prenehanja pooblastila;
5. v zvezi z osebami, ki so imenovane za zastopnike tujega podjetja v podružnici:
– identifikacijski podatki,
– tip zastopnika,
– način zastopanja (skupno ali samostojno),
– meje pooblastil za zastopanje, če v skladu z zakonom omejitev pooblastila za zastopanje učinkuje proti tretjim osebam, in podatek, da nastopa samo kot zastopnik podružnice,
– datum podelitve pooblastila,
– datum prenehanja pooblastila;
6. v zvezi z ustanovitelji ali družbeniki tujega podjetja:
– identifikacijski podatki,
– vrsta in obseg odgovornosti,
– datum vstopa in datum izstopa,
– višina vložka;
7. začetek postopka likvidacije, prisilne poravnave ali stečaja nad tujim podjetjem in prenehanje tujega podjetja;
8. zaprtje podružnice.
(2) Pri podružnici tujega podjetja iz tretje države se poleg podatkov iz prejšnjega odstavka v sodni register vpišejo tudi:
1. pravo države, ki velja za tuje podjetje;
2. ustanovitveni akt tujega podjetja (pogodba, statut ali drug akt), če je v obliki posebnega dokumenta, ter vse njegove naknadne spremembe;
3. sedež tujega podjetja in najmanj enkrat letno znesek vpisanega kapitala, razen če so ti podatki navedeni v dokumentu iz prejšnje točke;
4. drugi podatki, določeni z zakonom ali podzakonskim aktom.
(3) Osebe iz 4. ali 5. točke prvega odstavka tega člena morajo za vpis v register prijaviti začetek stečajnega postopka, postopka prisilne poravnave ali podobnega postopka nad tujim podjetjem, razen če lahko registrsko sodišče tak podatek pridobi iz sistema povezovanja poslovnih registrov.
(4) Pri podružnici tujega podjetja iz ES, ki je organizirano v pravnoorganizacijski obliki kapitalske družbe, se zaradi izmenjave ter dostopa do podatkov in listin sodnega registra v sistemu povezovanja poslovnih registrov vpiše v sodni register tudi enotni identifikator podružnice in tujega podjetja.

Zakaj ne vidim vseh členov?

Naročniki vidijo tudi preostalih 11 členov.

Naročite se tukaj in pridobite dostop do vseh vsebin.
Če ste že naročnik se prijavite tukaj.

Naročite se
Povezane vsebine

Zastavite nam vprašanje

Vprašanja so na voljo le prijavljenim uporabnikom.
Napaka pri pošiljanju vprašanja.
Vprašanje lahko zastavijo samo prijavljeni uporabniki.
Vprašanje je prekratko.
Obogatite vprašanje z dodatnimi informacijami. Hvala!
Presegli ste kvoto vprašanj.
V trenutnem naročniškem obdobju ste porabili vsa vprašanja. Za dodatno svetovanje nas kontaktirajte.
Pri svetovanju zagotavljamo diskretnost in anonimnost.
Zahvaljujemo se za poslano vprašanje.
Potrudili se bomo, da vam odgovorimo čimprej!