Čistopis z vidnimi spremembami

Čistopisu je dodan prikaz, kjer imate spremembe vidne. Kliknite spodaj pod nazivom predpisa na zavihek "Spremembe".

Izberi paket

Čistopis z lažjim branjem členov

V posebnem prikazu čistopisa lahko besedilo sklicevanih členov berete že znotraj osnovnega člena. Kliknite spodaj pod nazivom predpisa na zavihek "Čistopis".

Izberi paket

Pri členih imate pojasnila

Če obstaja pojasnilo člena, ga dobite že pri njem. Imate več kot 2500 pojasnil FURS, ministrstev in strokovnjakov. Za prikaz pojasnil, kliknite na ikono desno poleg člena.

Izberi paket

Dodano imate kazalo predpisa

S kazalom lažje vidite strukturo predpisa in navigirate po njem.
Za prikaz kazala kliknite spodaj na "Kazalo".

Izberi paket

Lažje branje členov

"Branje člen v členu" vam v čistopisu omogoča branje besedila sklicevanih členov že znotraj osnovnega člena.

Izberi paket

POZOR: to ni najnovejša različica besedila

Uredba o javnem financiranju visokošolskih in drugih zavodov, članic univerz, od leta 2004 do leta 2008

VZGOJA IN IZOBRAŽEVANJE -

Velja od: V uporabi od: Objavljeno:

Spremembe - samo spremenjeni členi

    1. Kazalo
I. SPLOŠNA DOLOČBA
1. člen
S to uredbo se ureja javno financiranje študijske in obštudijske dejavnosti, investicij in investicijskega vzdrževanja ter razvojnih nalog na univerzah in samostojnih visokošolskih zavodih, ki jih je ustanovila Republika Slovenija, ter financiranje nekaterih nacionalno pomembnih nalog.
Določbe o financiranju študijske in obštudijske dejavnosti ter razvojnih nalog veljajo tudi za zasebne koncesionirane samostojne visokošolske zavode, določbe o financiranju razvojnih nalog pa tudi za zasebne samostojne visokošolske zavode, ki izvajajo javnoveljavne študijske programe, če pridobivajo javna sredstva.
V tej uredbi se izraz visokošolski zavod uporablja za univerzo oziroma samostojni visokošolski zavod.
Javna sredstva za študijsko dejavnost se določijo kot skupna sredstva za univerzo ali samostojni visokošolski zavod (integralno financiranje).
Po tej uredbi se financirajo tudi Univerzitetna knjižnica Univerze v Mariboru, Centralna tehniška knjižnica Univerze v Ljubljani, Znanstveno-raziskovalno središče Koper Univerze na Primorskem, Primorski inštitut za naravoslovne in tehnične vede Koper Univerze na Primorskem.
2. Proračunska sredstva za študijsko dejavnost visokošolskih zavodov v Republiki Sloveniji
3. člen
Letna proračunska sredstva za študijsko dejavnost (LPS) so skupna sredstva za študijsko dejavnost visokošolskih zavodov. Povečujejo se ob upoštevanju izhodišč za pripravo proračuna in opredelijo v finančnem načrtu ministrstva, pristojnega za visoko šolstvo (v nadaljnjem besedilu: ministrstvo).
Proračunska sredstva za visokošolsko izobraževanje se vsako leto realno povečajo najmanj za rast bruto domačega proizvoda, vendar ne manj kakor 2,5% glede na realizacijo za preteklo leto, in se opredelijo v finančnem načrtu ministrstva, pristojnega za visoko šolstvo (v nadaljnjem besedilu: ministrstvo).
Letna proračunska sredstva za študijsko dejavnost se vsako leto realno povečajo najmanj za rast bruto domačega proizvoda in ne za manj kakor 2,5 odstotka glede na proračun za preteklo leto za študijsko dejavnost po tej uredbi.
Poleg povečanj sredstev iz prejšnjega odstavka se letna proračunska sredstva za študijsko dejavnost povečajo tudi za obseg sredstev, potrebnih za odpravo plačnih nesorazmerij.
3. Določanje letnih sredstev za študijsko dejavnost visokošolskih zavodov
4. člen
Letna sredstva za študijsko dejavnost visokošolskega zavoda (LSZ) (LS) so sestavljena iz osnovnih letnih sredstev (OLSZ) (OLS) in normativnih letnih sredstev (LNSZ) (NLS).
LSZ = OLSZ + LNSZ.
LS = OLS + NLS
5. člen
Osnovna letna sredstva za visokošolski zavod (OLSZ) (OLS) znašajo:
– v letu 2004 80% letnih sredstev za visokošolski zavod iz leta 2003, povečanih za k,
– v letu 2005 77,5% letnih sredstev za visokošolski zavod iz leta 2004, povečanih za k,
– v letu 2006 75% letnih sredstev za visokošolski zavod iz leta 2005, povečanih za k,
– v letu 2007 72,5 65% letnih sredstev za visokošolski zavod iz leta 2006, povečanih za k,
– v letu 2008 70 60% letnih sredstev za visokošolski zavod iz leta 2007, povečanih za k.
Za Akademijo za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani v letih od 2004 do 2008 osnovna letna sredstva znašajo 90% njenih letnih sredstev iz preteklega leta, vsako leto povečanih za k.
Vrednost k je določena v 68. členu te uredbe.
Vrednost k določi minister, pristojen za visoko šolstvo (v nadaljnjem besedilu: minister), v sklepu iz 20. člena te uredbe. Vrednost k je enaka napovedani letni stopnji inflacije v tekočem letu.
Osnovna letna sredstva (OLS) visokošolskega zavoda v letu 2009 znašajo 60 odstotkov letnih sredstev iz leta 2008, povečanih za k.
Ne glede na prejšnji odstavek se Univerzi v Ljubljani za določitev osnovnih letnih sredstev za leto 2009 za Akademijo za gledališče, radio, film in televizijo upošteva 90 odstotkov letnih sredstev iz leta 2008, povečanih za k.
Vrednost k je enaka letni stopnji inflacije v preteklem letu.
6. člen
Normativna letna sredstva za visokošolski zavod (LNSZ) (NLS) se določijo ob upoštevanju letne izhodiščne vrednosti (LIV), vsote števila študentov (Š) in z utežjo (Ud) pomnoženega števila diplomantov (D) ter faktorja študijske skupine f(s), v katero spada visokošolski zavod.LNSZ NLS = LIV * ? ((Š + D * Ud) * f(s)).
Normativna letna sredstva (NLS) visokošolskega zavoda se določijo ob upoštevanju letne izhodiščne vrednosti (LIV), vsote števila študentov (Š) in z utežjo (Ud) pomnoženega števila diplomantov (D) ter faktorja študijske skupine f((s)), v katero spada študijski program.
NLS = LIV * vsota ((Š + D * Ud) * f((s)))
7. člen
Letna izhodiščna vrednost (LIV) pomeni normativna letna sredstva na študenta v prvi študijski skupini in se izračuna kot količnik med razliko letnih proračunskih sredstev (LPS) letnih sredstev (LS) in osnovnih letnih sredstev vseh visokošolskih zavodov (OLSZ) (OLS) ter vsoto števila študentov (Š) in z utežjo (Ud) pomnoženega števila diplomantov (D) ter faktorja študijske skupine f(s), v katero spada visokošolski zavod študijski program.
LIV = (LPS LS? OLSZ ? OLS) /? ((Š + D * Ud) * f(s)).
8. člen
Študenti (Š) so študenti rednega študija po dodiplomskih študijskih programih brez absolventov na visokošolskem zavodu v tekočem študijskem letu. Če vpis v 1. letnik študijskega programa ni bil razpisan, se pri izračunu upošteva število študentov višjih letnikov tega študijskega programa, razpisanega v skladu s sklepom Vlade Republike Slovenije o razmestitvi študijskih programov.
(Š) je število študentov rednega študija po študijskih programih za pridobitev visoke strokovne in univerzitetne izobrazbe, sprejetih pred 11. 6. 2004, ter študijskih programih prve in druge stopnje brez absolventov na visokošolskem zavodu v tekočem študijskem letu.
(Š) je število študentov rednega študija brez absolventov po študijskih programih za pridobitev visoke strokovne in univerzitetne izobrazbe, sprejetih pred 11. 6. 2004, ter študijskih programih prve in druge stopnje na visokošolskem zavodu v tekočem študijskem letu.
9. člen
Diplomanti (D) so diplomanti rednega študija po dodiplomskih študijskih programih na visokošolskem zavodu v preteklem koledarskem letu.
(D) je število diplomantov rednega študija po študijskih programih za pridobitev visoke strokovne in univerzitetne izobrazbe, sprejetih pred 11. 6. 2004, ter študijskih programih prve in druge stopnje na visokošolskem zavodu v preteklem koledarskem letu.
Utež za diplomanta (Ud) je razmerje med normativnimi sredstvi za diplomanta študijskega programa in študenta istega programa. Za diplomante študijskih programov za pridobitev visoke strokovne in univerzitetne izobrazbe, sprejetih pred 11. 6. 2004, in za diplomante enovitih študijskih programov, sprejetih po 11. 6. 2004, je utež za diplomanta število semestrov polovic, za diplomante študijskih programov prve stopnje pa je utež za diplomanta 4.
10. člen
Študijske skupine(s) združujejo visokošolske zavode po prevladujočih študijskih področjih oziroma podpodročjih.
V študijske skupine (s) se združujejo študijski programi po študijskih področjih oziroma podpodročjih. Seznam študijskih programov z uvrstitvami v študijske skupine je kot priloga sestavni del te uredbe.
11. člen
Študijsko področje je eno izmed 22 področij, določenih v Iscedovi klasifikaciji študijskih področij (UNESCO, november 1997): (14) izobraževanje učiteljev in izobraževalne vede, (21) umetnost, (22) humanistične vede, (31) družbene vede, (32) novinarstvo in informiranje, (34) poslovne in upravne vede, (38) pravo, (42) vede o živi naravi, (44) vede o neživi naravi, (46) matematika in statistika, (48) računalništvo, (52) tehniške vede, (54) proizvodne tehnologije, (58) arhitektura in gradbeništvo, (62) kmetijstvo, gozdarstvo in ribištvo, (64) veterinarstvo, (72) zdravstvo, (76) socialno delo, (81) osebne storitve, (84) transportne storitve, (85) varstvo okolja, (86) varnost.
Študijska področja so poimenovana v skladu z Uredbo o uvedbi in uporabi klasifikacijskega sistema izobraževanja in usposabljanja (KLASIUS) (Uradni list RS, št. 46/06), in sicer: (14) izobraževalne vede in izobraževanje učiteljev, (21) umetnost, (22) humanistika, (31) družbene vede, (32) novinarstvo in obveščanje, (34) poslovne in upravne vede, (38) pravne vede, (42) vede o živi naravi, (44) fizikalne in kemijske vede, (46) matematika in statistika, (48) računalništvo, (52) tehnika, (54) proizvodne tehnologije, (58) arhitektura, urbanizem in gradbeništvo, (62) kmetijstvo, gozdarstvo, ribištvo, (64) veterinarstvo, (72) zdravstvo, (76) socialno delo, (81) osebne storitve, (84) transportne storitve, (85) varstvo okolja, (86) varovanje.

Zakaj ne vidim vseh členov?

Naročniki vidijo tudi preostalih 20 členov.

Naročite se tukaj in pridobite dostop do vseh vsebin.
Če ste že naročnik se prijavite tukaj.

Naročite se
Povezane vsebine

Zastavite nam vprašanje

Vprašanja so na voljo le prijavljenim uporabnikom.
Napaka pri pošiljanju vprašanja.
Vprašanje lahko zastavijo samo prijavljeni uporabniki.
Vprašanje je prekratko.
Obogatite vprašanje z dodatnimi informacijami. Hvala!
Presegli ste kvoto vprašanj.
V trenutnem naročniškem obdobju ste porabili vsa vprašanja. Za dodatno svetovanje nas kontaktirajte.
Pri svetovanju zagotavljamo diskretnost in anonimnost.
Zahvaljujemo se za poslano vprašanje.
Potrudili se bomo, da vam odgovorimo čimprej!