Čistopis z vidnimi spremembami

Čistopisu je dodan prikaz, kjer imate spremembe vidne. Kliknite spodaj pod nazivom predpisa na zavihek "Spremembe".

Izberi paket

Čistopis z lažjim branjem členov

V posebnem prikazu čistopisa lahko besedilo sklicevanih členov berete že znotraj osnovnega člena. Kliknite spodaj pod nazivom predpisa na zavihek "Čistopis".

Izberi paket

Pri členih imate pojasnila

Če obstaja pojasnilo člena, ga dobite že pri njem. Imate več kot 2500 pojasnil FURS, ministrstev in strokovnjakov. Za prikaz pojasnil, kliknite na ikono desno poleg člena.

Izberi paket

Dodano imate kazalo predpisa

S kazalom lažje vidite strukturo predpisa in navigirate po njem.
Za prikaz kazala kliknite spodaj na "Kazalo".

Izberi paket

Lažje branje členov

"Branje člen v členu" vam v čistopisu omogoča branje besedila sklicevanih členov že znotraj osnovnega člena.

Izberi paket

POZOR: to ni najnovejša različica besedila

Uredba o zelenem javnem naročanju

JAVNA NAROČILA -

Velja od: Objavljeno:

Spremembe - samo spremenjeni členi

1. člen
(vsebina)
(1) S to uredbo se ureja zeleno javno naročanje. Za zeleno javno naročanje šteje naročanje, pri katerem naročnik po Zakonu o javnem naročanju (Uradni list RS, št. 128/06, 16/08, 19/10 in 18/11; v nadaljnjem besedilu: ZJN-2) ali Zakonu o javnem naročanju na vodnem, energetskem, transportnem področju in področju poštnih storitev (Uradni list RS, št. 72/11 – uradno prečiščeno besedilo; v nadaljnjem besedilu: ZJNVETPS) naroča blago, storitve ali gradnje, ki imajo v primerjavi z običajnim blagom, storitvami in gradnjami v celotni življenjski dobi manjši vpliv na okolje in enake ali boljše funkcionalnosti.
(2) S to uredbo se v pravni red Republike Slovenije prenaša:
– Direktiva 2009/33/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. aprila 2009 o spodbujanju čistih in energetsko učinkovitih vozil za cestni prevoz (UL L št. 120 z dne 15. maja 2009, str. 5),
– del 5. člena Direktive 2006/32/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 5. aprila 2006 o učinkovitosti rabe končne energije in o energetskih storitvah ter o razveljavitvi Direktive Sveta št. 93/76/EGS (UL L št. 114 z dne 27. aprila 2006, str. 64), nazadnje spremenjene z Uredbo (ES) št. 1137/2008 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. oktobra 2008 o prilagoditvi nekaterih aktov, za katere se uporablja postopek, določen v členu 251 Pogodbe, Sklepu Sveta 1999/468/ES, glede regulativnega postopka s pregledom (UL L št. 311 z dne 21. novembra 2008, str. 1), ki se nanaša na prilogo VI te direktive, in
– prvi in drugi odstavek 9. člena Direktive 2010/30/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 19. maja 2010 o navajanju porabe energije in drugih virov izdelkov, povezanih z energijo, s pomočjo nalepk in standardiziranih podatkov o izdelku (UL L št. 153 z dne 18. junija 2010, str. 1).
(2) S to uredbo se v pravni red Republike Slovenije prenašajo:
– Direktiva 2009/33/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. aprila 2009 o spodbujanju čistih in energetsko učinkovitih vozil za cestni prevoz (UL L št. 120 z dne 15. maja 2009, str. 5) ter
–6. člen in del priloge III Direktive 2012/27/EU Evropskega parlamenta in Sveta z dne 25. oktobra 2012 o energetski učinkovitosti, spremembi direktiv 2009/125/ES in 2010/30/EU ter razveljavitvi direktiv 2004/8/ES in 2006/32/ES (UL L št. 315 z dne 14. novembra 2012, str. 1; v nadaljnjem besedilu: Direktiva 2012/27/EU).
(3) Ta uredba se izda ob upoštevanju postopka informiranja v skladu z Direktivo 98/34/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. junija 1998 o določitvi postopka za zbiranje informacij na področju tehničnih standardov in tehničnih predpisov (UL L št. 204 z dne 21. julija 1998, str. 37), nazadnje spremenjeno z Direktivo Sveta 2006/96/ES z dne 20. novembra 2006 o prilagoditvi nekaterih direktiv na področju prostega pretoka blaga zaradi pristopa Bolgarije in Romunije (UL L št. 336 z dne 20. decembra 2006, str. 81).
4. člen
(način vključevanja okoljskih zahtev)
(1) Naročnik v postopek javnega naročanja vključi okoljske zahteve tako, da jih opredeli na enega ali več naslednjih načinov:
– kot predmet javnega naročila,
– v tehničnih specifikacijah kot tehnični standard, učinkovitost, funkcionalnost ali drugo lastnost predmeta javnega naročanja, znak za okolje oziroma oceno življenjske dobe,
– kot pogoj za ugotavljanje sposobnosti ponudnika,
– kot merilo za izbor najugodnejše ponudbe,
– kot dodatna določila v pogodbi, ki jo sklene z izbranim ponudnikom ali, v primeru okvirnih sporazumov, z izbranimi ponudniki.
(2) Naročnik mora določiti predmet javnega naročanja tako, da je iz opisa predmeta jasno razvidno, da je predmet javnega naročanja okoljsko manj obremenjujoče blago, storitev ali gradnja in da se pri oddaji javnega naročila upoštevajo vsaj temeljne okoljske zahteve iz te uredbe in Prilog 1 do 12 13, ki so njen sestavni del.
(3) Kadar uredba za posamezen predmet javnega naročanja določa več tehničnih specifikacij, pogojev za ugotavljanje sposobnosti ponudnika, meril za izbor najugodnejše ponudbe ali dodatnih določil, ki se vključijo v pogodbo o izvedbi javnega naročila ali okvirni sporazum, mora naročnik v postopek javnega naročanja vključiti vse temeljne okoljske zahteve, opredeljene v tej uredbi in njenih prilogah.
(4) Če je predmet javnega naročanja storitev iz Seznama storitev B, ki ga določa Uredba o seznamih naročnikov, seznamih gradenj, storitev, določenih vrst blaga, obveznih informacijah v objavah, opisih tehničnih specifikacij in zahtevah, ki jih mora izpolnjevati oprema za elektronsko naročanje (Uradni list RS, št. 18/07 in 12/13), ali Uredba o seznamih naročnikov, področni zakonodaji skupnosti, seznamih gradenj in storitev, obveznih informacijah v objavah, opisih tehničnih specifikacij in zahtevah, ki jih mora izpolnjevati oprema za elektronsko naročanje (Uradni list RS, št. 18/07), naročnik pri oddaji javnega naročila upošteva okoljske zahteve, ki se vključijo v opredelitev predmeta javnega naročila in tehnične specifikacije.
5. člen
(predmeti javnega naročanja, za katere so opredeljene temeljne in dodatne okoljske zahteve)
Ta uredba določa okoljske zahteve za naslednje predmete javnega naročanja:
– električna energija,
– živila, pijače, kmetijski pridelki za prehrano in gostinske storitve,
– pisarniški papir in higienski papirnati proizvodi,
– elektronska pisarniška oprema,
– avdio in video oprema,
– hladilniki, zamrzovalniki in njihove kombinacije, pralni stroji, pomivalnimi stroji in pomivalni stroji, sušilni stroji, sesalniki in klimatske naprave,
– stavbe,
– pohištvo,
– čistila, storitve čiščenja in storitve pranja perila,
– osebna vozila, lahka tovorna vozila, težka tovorna vozila in avtobusi,
– pnevmatike,
– električne sijalke in svetilke.
6. člen
(temeljne in dodatne okoljske zahteve)
(1) Okoljske zahteve ter natančnejša opredelitev predmetov javnega naročanja so določene v Prilogah 1 do 12 13 te uredbe.
(2) V prilogah iz prejšnjega odstavka so opredeljene temeljne okoljske zahteve za vse predmete javnega naročanja iz prejšnjega člena, dodatne okoljske zahteve pa so v prilogah te uredbe opredeljene za predmete javnega naročanja iz prve, druge, tretje, četrte, osme desete in enajste osme in desete alineje prejšnjega člena.
(3) Kadar je predmet javnega naročanja osebno ali lahko tovorno vozilo ali avtobus kategorije I, mora biti delež merila »ocena stroškov v življenjski dobi vozila« iz Priloge 10 te uredbe ovrednoten z najmanj 50% vseh meril za izbor najugodnejše ponudbe.
(4) Kadar naročnik upošteva strožje okoljske zahteve od temeljnih okoljskih zahtev iz Prilog 1 do 12 13 te uredbe ali kadar temeljne okoljske zahteve, za katere ta uredba določa, da se vključijo med merila za izbor najugodnejše ponudbe, vključi med tehnične specifikacije, pogoje za ugotavljanje sposobnosti ali kot določila pogodbe o izvedbi javnega naročila ali okvirnega sporazuma, se šteje, da je ravnal v skladu s to uredbo.
(5) Naročnik lahko upoštevaje temeljna načela javnega naročanja in določbe ZJN-2 oziroma ZJNVETPS v postopek javnega naročanja vključi tudi okoljske zahteve, ki jih ta uredba ne določa, in sicer ne glede na to, ali uredba določa temeljne oziroma dodatne okoljske zahteve za posamezen predmet javnega naročanja ali ne. V tem primeru mora te zahteve navesti v obvestilu o naročilu ali v razpisni dokumentaciji.
(6) Kadar narava predmeta javnega naročanja in okoliščine oddaje javnega naročila to dopuščajo, mora naročnik pri oddaji javnega naročila upoštevati oceno stroškov v celotni življenjski dobi blaga, storitve ali gradnje, pri čemer v tej oceni upošteva zunanje okoljske stroške le, če obstaja metodologija za njihov izračun.
(7) Kadar je to skladno s stroškovno učinkovitostjo, ekonomsko izvedljivostjo, širšo trajnostjo, tehnično ustreznostjo in zadostno konkurenco ter je predmet javnega naročanja vezan na rabo energije, mora naročnik na en ali več načinov iz prvega odstavka 4. člena te uredbe v postopek javnega naročanja vključiti okoljsko zahtevo za blago najvišjega razreda energijske učinkovitosti, razen če je v Prilogah 4, 5, 6, 10, 11 ali 13 te uredbe drugače določeno. Javno naročilo mora naročnik oblikovati tako, da se glede na celoten predmet naročanja doseže najboljša mogoča energetska učinkovitost. Javna naročila storitev, ki imajo znaten energetski vidik, mora naročnik naročati ob upoštevanju možnosti dolgoročnega prihranka energije. Pri naročanju storitev mora naročnik zahtevati, da jih ponudniki opravljajo z uporabo blaga, ki izpolnjuje merila najvišjega razreda energijske učinkovitosti oziroma zahteve glede energijske učinkovitosti iz Prilog 1 do 13 te uredbe, razen če uporaba blaga ni neposredno povezana s predmetom naročanja, ponudnik že razpolaga s potrebnim blagom ali namerava za izvedbo naročila uporabiti rabljeno blago.
(8) Kadar so predmet javnega naročanja pnevmatike, mora naročnik javno naročilo oblikovati tako, da najmanj 90 % števila vseh artiklov pnevmatik izpolnjuje zahteve iz točke 11.1.2 Priloge 11 te uredbe.
Povezane vsebine

Zastavite nam vprašanje

Vprašanja so na voljo le prijavljenim uporabnikom.
Napaka pri pošiljanju vprašanja.
Vprašanje lahko zastavijo samo prijavljeni uporabniki.
Vprašanje je prekratko.
Obogatite vprašanje z dodatnimi informacijami. Hvala!
Presegli ste kvoto vprašanj.
V trenutnem naročniškem obdobju ste porabili vsa vprašanja. Za dodatno svetovanje nas kontaktirajte.
Pri svetovanju zagotavljamo diskretnost in anonimnost.
Zahvaljujemo se za poslano vprašanje.
Potrudili se bomo, da vam odgovorimo čimprej!