Čistopis z vidnimi spremembami

Čistopisu je dodan prikaz, kjer imate spremembe vidne. Kliknite spodaj pod nazivom predpisa na zavihek "Spremembe".

Izberi paket

Čistopis z lažjim branjem členov

V posebnem prikazu čistopisa lahko besedilo sklicevanih členov berete že znotraj osnovnega člena. Kliknite spodaj pod nazivom predpisa na zavihek "Čistopis".

Izberi paket

Pri členih imate pojasnila

Če obstaja pojasnilo člena, ga dobite že pri njem. Imate več kot 2500 pojasnil FURS, ministrstev in strokovnjakov. Za prikaz pojasnil, kliknite na ikono desno poleg člena.

Izberi paket

Dodano imate kazalo predpisa

S kazalom lažje vidite strukturo predpisa in navigirate po njem.
Za prikaz kazala kliknite spodaj na "Kazalo".

Izberi paket

Lažje branje členov

"Branje člen v členu" vam v čistopisu omogoča branje besedila sklicevanih členov že znotraj osnovnega člena.

Izberi paket

Najnovejša različica besedila

Zakon o dajatvah za motorna vozila (ZDajMV)

DDV IN DRUGI PROMETNI DAVKI -

Velja od: V uporabi od: Objavljeno:

Čistopis - neuradno prečiščeno besedilo

    1. Kazalo
I. UVODNE DOLOČBE
(vsebina zakona)

(1) S tem zakonom se urejajo obveznost plačevanja letne dajatve za uporabo v Republiki Sloveniji registriranih motornih in priklopnih vozil v cestnem prometu (v nadaljnjem besedilu: letna dajatev), način določitve višine letne dajatve, oprostitve plačila, vračilo sorazmernega deleža, nadzor nad plačevanjem ter postopki v zvezi z obveznostjo plačevanja letne dajatve.

(2) S tem zakonom se urejajo obveznost plačevanja dajatve za motorna vozila, odjavljena v skladu z zakonom, ki ureja motorna vozila (v nadaljnjem besedilu: dajatev za odjavljeno vozilo), način določitve višine dajatve za odjavljeno vozilo, nadzor nad plačevanjem ter postopki v zvezi z obveznostjo plačevanja dajatve za odjavljeno vozilo.

(3) Ta zakon prenaša v slovenski pravni red Direktivo Evropskega parlamenta in Sveta 1999/62/ES z dne 17. junija 1999 o cestnih pristojbinah za uporabo določene infrastrukture za težka tovorna vozila (UL L št. 187 z dne 20. 7. 1999, str. 42), zadnjič spremenjeno z Direktivo Sveta 2013/22/EU z dne 13. maja 2013 o prilagoditvi nekaterih direktiv na področju prometne politike zaradi pristopa Republike Hrvaške (UL L št. 158 z dne 10. 6. 2013, str. 356), v delu, ki se nanaša na področje obdavčitve vozil.

(zavezanci za plačilo)

(1) Zavezanec ali zavezanka (v nadaljnjem besedilu: zavezanec) za plačilo letne dajatve je fizična ali pravna oseba, na katero je motorno ali priklopno vozilo (v nadaljnjem besedilu: vozilo) registrirano.

(2) Zavezanec za plačilo dajatve za odjavljeno vozilo je lastnik ali lastnica (v nadaljnjem besedilu: lastnik) odjavljenega motornega vozila (v nadaljnjem besedilu: odjavljeno vozilo) s sedežem ali prebivališčem v Republiki Sloveniji. Če je lastnik vozila mladoletna oziroma poslovno nesposobna oseba, je zavezanec za plačilo njen zakoniti zastopnik, na katerega je bilo vozilo registrirano. Če je vozilo v lasti več oseb, je zavezanec za plačilo oseba, ki je kot lastnik navedena v evidenci registriranih vozil. Pri dedovanju je zavezanec za plačilo zapadlih dajatev dedič, ki vozilo podeduje.

(proračunska pripadnost prihodkov)

Prihodki od letne dajatve in dajatve za odjavljeno vozilo so prihodek proračuna Republike Slovenije, kot namenska sredstva za izvedbo investicij in vzdrževanje javne prometne infrastrukture v Republiki Sloveniji.

(smiselna in subsidiarna uporaba zakona)

(1) Glede vprašanj postopka, ki niso urejena s tem zakonom, se subsidiarno uporabljajo določbe zakona, ki ureja splošni upravni postopek.

(2) Za zaračunavanje zamudnih obresti, pravice do izterjave letne dajatve in dajatve za odjavljeno vozilo ter pravice do vračila letne dajatve, se smiselno uporabljajo določbe zakona, ki ureja davčni postopek.

(evidentiranje plačil)

(1) Za obračun in nadzor nad plačili ter za odmero letne dajatve upravne enote in nosilci javnega pooblastila za registracijo vozil, določenega na podlagi zakona, ki ureja motorna vozila (v nadaljnjem besedilu: nosilec javnega pooblastila) brezplačno pridobivajo potrebne podatke o vozilih, lastnikih vozil in osebah, na katere je vozilo registrirano, od ministrstva, pristojnega za vodenje evidence registriranih vozil. Do evidence dostopajo elektronsko.

(2) Za obračun in nadzor nad plačili ter za odmero dajatve za odjavljeno vozilo Direkcija Republike Slovenije za infrastrukturo (v nadaljnjem besedilu: direkcija) brezplačno pridobiva potrebne podatke o vozilih, lastnikih vozil in osebah, na katere je vozilo registrirano, od ministrstva, pristojnega za vodenje evidence registriranih vozil, od Finančne uprave republike Slovenije pa podatke o davčnih številkah lastnikov vozil. Do evidence dostopajo elektronsko.

(3) Za nadzor nad pobiranjem letne dajatve vodijo upravne enote in nosilci javnega pooblastila evidenco izdanih potrdil iz petega in šestega odstavka 11. člena tega zakona. Direkcija zagotavlja strokovno pomoč pri izvajanju in nadzira izvajanje pobiranja letne dajatve.

(4) Za nadzor nad pobiranjem dajatve za odjavljeno vozilo vodi direkcija evidenco izdanih plačilnih nalogov za plačilo iz tretjega odstavka 16. člena tega zakona.

II. LETNA DAJATEV
(predmet letne dajatve)

(1) Letna dajatev se plačuje enkrat letno.

(2) Letna dajatev se plača tudi pred izdajo dovoljenja za daljšo dobo uporabe preskusnih tablic in takšnih preskusnih tablic. Dajatev se plača praviloma za eno leto, pri veljavnosti preskusnih tablic za obdobje, krajše od enega leta, pa se plača sorazmerni del letne dajatve, predpisane za eno leto. Višino letne dajatve za preskusne tablice določi Vlada Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: vlada), v skladu s četrtim odstavkom 7. člena tega zakona.

(višina letne dajatve)

(1) Višina letne dajatve se določi za posamezne kategorije oziroma podkategorije vozil glede na podatke iz evidence registriranih vozil.

(2) Pri določanju višine letne dajatve se upoštevajo naslednja merila:

  • za motorna kolesa in osebna vozila delovna prostornina motorja vozila;
  • za avtobuse število sedežev;
  • za tovorna vozila največja dovoljena masa;
  • za vlečna vozila nazivna moč motorja vlečnega vozila, največja dovoljena masa ali največja dovoljena masa skupine vozil;
  • za priklopna vozila največja dovoljena masa.

(3) Pri določanju višine letne dajatve za posamezne kategorije oziroma podkategorije vozil se kot merilo upoštevajo tudi emisije onesnaževal zraka in način vzmetenja vozil.

(4) Podrobnejši način določanja letne dajatve ter višino letne dajatve za posamezne kategorije oziroma podkategorije vozil določi vlada ob upoštevanju, da višina letne dajatve za posamezno kategorijo oziroma podkategorijo vozil ni nižja od najnižje, določene v prilogi, ki je sestavni del tega zakona.

(5) Pri določanju višine letne dajatve za vlečna vozila lahko vlada v predpisu iz prejšnjega odstavka za vsa vlečna vozila upošteva zgolj eno od meril iz četrte alineje drugega odstavka tega člena. Pri izbiri merila upošteva tehnične možnosti za izvedljivost obračuna letne dajatve ob uporabi podatkov iz prvega odstavka tega člena.

(6) Za vozila, ki samo občasno vozijo po javnih cestah v Republiki Sloveniji, uporabljajo pa jih fizične ali pravne osebe, katerih glavna dejavnost ni prevoz blaga, vlada lahko določi nižjo letno dajatev, kot jo določa ta zakon, ali oprostitev plačila letne dajatve, če prevozi s temi vozili ne izkrivljajo konkurence in če Evropska Komisija s tem soglaša.

Zakaj ne vidim vseh členov?

Naročniki vidijo tudi preostalih 15 členov.

Naročite se tukaj in pridobite dostop do vseh vsebin.
Če ste že naročnik se prijavite tukaj.

Naročite se
Povezane vsebine

Zastavite nam vprašanje

Vprašanja so na voljo le prijavljenim uporabnikom.
Napaka pri pošiljanju vprašanja.
Vprašanje lahko zastavijo samo prijavljeni uporabniki.
Vprašanje je prekratko.
Obogatite vprašanje z dodatnimi informacijami. Hvala!
Presegli ste kvoto vprašanj.
V trenutnem naročniškem obdobju ste porabili vsa vprašanja. Za dodatno svetovanje nas kontaktirajte.
Pri svetovanju zagotavljamo diskretnost in anonimnost.
Zahvaljujemo se za poslano vprašanje.
Potrudili se bomo, da vam odgovorimo čimprej!